FOTOGRAFICKÁ ETIKA PŘI FOCENÍ ZVÍŘAT

Fotografování zvířat je disciplínou, která neustále nabírá na popularitě. Ruku v ruce s tím ale vyvstávají také otázky etiky, tedy jak se při focení zvířat chovat, abychom byli ohleduplní a nenapáchali zbytečné škody. V tomto článku se podíváme na několik základních pravidel etického "wildlife" fotografa.

V posledních letech se fotografování zvířat a divoké přírody (wildlife) stalo dostupnějším než kdykoli předtím. Inovace v technologii fotoaparátů a objektivů umožnily vlastnit vysoce kvalitní teleobjektiv bez vysoké investice. Tato skutečnost byla společně s rozmachem sociálních médií jako prostředku pro fotografy, jak dostat svou práci před neomezený počet diváků, jednoznačným přínosem pro úsilí v oblasti ochrany divoké zvěře. Fotografie upozorňují na ohroženou divokou zvěř. Charismatická zvířata se stávají vyslanci svého druhu, jak se jejich obrazy stávají virálními. Každý fotograf divoké zvěře, bez ohledu na životopis, má schopnost mít obrovský pozitivní dopad.

 
Foto: Milan Fiala

Ale stejně snadné je dosáhnout pozitivního dopadu, je pro fotografy nyní snazší než kdykoli předtím dosáhnout rovněž negativních dopadů - ať už vědomě nebo nevědomě. Jak fotografie divočiny rostou na popularitě, ekosystémy, které byly dříve odloučené, jsou navštěvovány stále častěji a zvířata, která kdysi žila svůj život téměř úplně izolovaná od lidí, se s nimi nyní často setkávají. Z respektu k divočině by si tedy fotografové divoké zvěře si měli dát za úkol udržovat nejlepší zájem zvířete v popředí své mysli, aby zajistili, že divočina zůstane divočinou.

 
Foto: Rostislav Králík

Zvažte níže uvedené body od fotografky a Olympus Ambasadorky Brooke Bartleson jako výchozí bod k procvičování dobré etiky v oboru. Nezapomeňte však, že stejně jako u každého komplexního problému týkajícího se životního prostředí se osvědčené postupy neustále mění a vyvíjejí.

 
Foto: Sofie Skřipská

Respektujte vzdálenost svých subjektů

Častou chybou začínajících fotografů divoké zvěře je předpoklad, že nejlepším způsobem, jak se dostat do dosahu jejich subjektů, je přímo k nim přistoupit. Problém je v tom, že přímý přístup způsobí, že se téměř všechna zvířata budou cítit ohrožena a naruší jejich přirozené chování. Přestanou s čímkoli, co zrovna dělají a utečou nebo odletí. Nejen, že to znemožní pořídit kvalitní snímek, ale také to ovlivní zvíře tím, že ho donutí opustit zdroj potravy nebo vydat cennou energii při útěku z oblasti. Místo přiblížení si najděte místo, kde vyčkejte - nechte zvířata pohybovat se přirozeně kolem vás a cítit se dostatečně pohodlně, aby se pohybovala v dosahu. Pomocí teleobjektivu můžete pořizovat intimní a blízké snímky z velké vzdálenosti. Tyto postupy vám také pomohou získat více jedinečných snímků zvířat chovajících se přirozeně.

 
Foto: Rostislav Stach

Odolejte pokušení krmit

Krmení divoké zvěře je velmi kontroverzní záležitost, která má často spoustu šedých oblastí. Logická taktika spočívá v tom, že může být lákavé rozdávat jídlo dravcům jako je liška nebo sova, aby je nalákalo přiblížit se. Ale toto chování může být pro zvíře rozsudkem smrti. Běžným varováním ve fotografování divoké zvěře je „krmené zvíře je mrtvé zvíře“. Když je zvíře nakrmeno lidmi, začne vnímat lidi jako potenciální zdroj potravy. Zvláště nebezpečná zvířata jako jsou medvědi (pochopitelně se týká především zahraničí), která se při hledání potravy přiblíží k člověku, musí v extrémním případě zastřelit strážci národního parku. Zvířata, která se při hledání potravy přiblíží k silnicím, se obvykle nakonec setkají se svou smrtí při srážkách s motorovými vozidly, což je nejčastější konec krmených zvířat. Pomozte udržovat své subjekty v bezpečí, nikdy neohrožujte jejich životy tím, že je budete krmit, abyste získali snímek.

 
Foto: Rostislav Stach

Zjistěte, kdy dát zvířatům pauzu

Žijeme v době, kdy je lidský rozvoj neustálým ohrožením pro populaci divoké zvěře. Jak se zmenšuje prostor pro divočinu, zvířata mají stále méně místa pro držení se dále od lidí. Může být lákavé navštěvovat stejnou populaci zvířat každý den, ale než tak učiníte, zvažte, zda by tato zvířata spíše nepotřebovala přestávku od lidí.

 
Foto: Petr Bambousek

Staňte se obhájcem svých subjektů

Jednotliví lidé mají mnohem větší vliv, než si mohou uvědomit. Ozvat se, když uvidíte někoho, kdo praktikuje špatnou etiku v terénu, může dost možná zachránit život zvířete. Špatná etika často vychází spíše z nedostatečného porozumění než ze zlého úmyslu. Uvedení dobrého příkladu v rámci online působení i v terénu je klíčem k zajištění další generace etických fotografů divoké zvěře, což je skupina, která staví zvířata na první místo.

 
Foto: Vašek Procházka

Fotografové divoké zvěře mají na svých bedrech velkou odpovědnost. Tato odpovědnost je jednou z vlastností, která nakonec vede k prohloubení spojení se zvířaty i oblíbenou činností, jakou je jejich focení.


Foto: René Brunda

SDÍLET:

Komentáře

  • 1