ZLATÁ HODINKA - FOTOGRAFOVY ŽNĚ

Jde o jeden z nejužívanějších pojmů v rámci fotografie v exteriéru. Focení při zlaté hodince dává fotkám příjemný nádech teplého měkkého světla. Využijte tohoto krátkého období dne na maximum pro získání úchvatných záběrů!

Říká se mu světlo snů. Jako všechno dobré však netrvá dlouho. Zlatá hodinka je krátký časový úsek těsně po východu a před západem slunce, který váš snímek zaleje jemnými zlatavými odstíny. Zlatá hodinka, která poskytuje přirozeně lichotivý a hřejivý nádech, je pro mnoho fotografů nejoblíbenějším časem pro fotografování. Zde se dozvíte, jak můžete pořídit bohatší a lepší fotografie jen díky správnému načasování fotografování.

FOTO: MIROSLAV CHROBAČINSKÝ

CO JE ZLATÁ HODINKA?

Zlatá hodinka je důsledkem nízké polohy slunce na obloze. Při ní musí sluneční světlo projít větší částí zemské atmosféry, což ho ve srovnání s oslnivým poledním sluncem rozptýlí a zjemní. Nízko skloněné světlo také prodlužuje stíny, což zvýrazňuje detaily a dodává scéně hloubku. Výsledek? Teplé, zářivé světlo, díky němuž vypadá každý objekt krásněji.

 

FOTO: MAREK ONDRÁČEK

HONBA ZA ZLATOU HODINKOU

Tady je ta záludná část. Zlatá hodinka se mění podle dne a místa určení. V závislosti na tom, kde se nacházíte, může zlatá "hodina" ve skutečnosti trvat jen několik minut. V blízkosti rovníku je kratší, takže čím severněji nebo jižněji se nacházíte, tím déle zlatá hodina trvá. Déle také trvá v zimě, kdy je slunce níže na obloze.

Pokud cestujete, použijte mobilní aplikaci pro výpočet zlaté hodinky, abyste zjistili, kdy začne. Snažte se dostat na místo alespoň 30 minut před začátkem zlaté hodinky, abyste se mohli připravit.

 

FOTO: RADIM HLAVÁČ

NASTAVENÍ ZÁBĚRU

Vzhledem k tomu, že světla s vyostřujícím se úhlem slunce ubývá, zvažte svou expozici. I když potřebujete, aby do objektivu pronikalo co nejvíce světla, nefotografujte na příliš otevřenou clonu, kvůli zachování vysoké hloubky ostrosti, aby scéna byla dobře proostřená. Použijte stativ nebo využijte předností našeho stabilizačního systému a raději prodlužte dobu snímání při zachování vyššího clonového čísla (např. F8).

FOTO: MARTINA KAUFMANNOVÁ

VYNECHEJTE SLUNCE

Pro využití zlaté hodinky nepotřebujete mít v záběru slunce. Když je slunce nízko na obloze, zahalí vše do krásné teplé záře. Je to také skvělá doba pro fotografování portrétů, protože teplé světlo působí jako dokonalý instagramový filtr. Jen nezapomeňte, že během zlaté hodinky slunce rychle zapadá (nebo vychází), takže máte jen omezené množství času pro zachycení těch nejlepších podmínek.

FOTO: TOMÁŠ MÁCA

 

FOTO: MILAN STRACHOTA

EXPERIMENT

Zlatá hodinka je skvělý čas na hraní si s uměleckými efekty. Zkuste vyfotografovat siluetu tak, že umístíte objekt přímo před vycházející nebo zapadající slunce. Měkké světlo je také ideální příležitostí k fotografování s otevřenou clonou a vytvoření krásného bokehu. Rozmazané pozadí teplých barev na obloze vytváří často působivou scenérii. Jen nezapomeňte fotografovat proti slunci, abyste objekt nasvítili zadním světlem.

FOTO: PETER KUCEJ

SDÍLET:

Komentáře

  • 1