TÉMA MĚSÍCE – ŽIVOT V PŘÍRODĚ

Aktuálním fotografickým tématem měsíce dubna jsme vyhlásili Život v přírodě, tedy především úlovky ze zvířecí říše, která je velmi bohatá jak ve volné přírodě, tak v domácím prostředí. Je třeba mít speciální znalosti nebo vše zvládnete levou zadní?

Podobně, jako minulý měsíc, kdy jsme se soustředili na černobílou fotografii, i v tom aktuálním se zaměříme na jeden konkrétní žánr, a to fotografování zvířat – divokých i domácích.

A abychom dodrželi původní slib, i tentokrát se můžete se svými úlovky ze zvířecí říše pochlubit a zároveň se zúčastnit soutěže, v níž můžete vyhrát univerzální fotografická stativ Joby Hybrid. S jeho pomocí bude pořizování skvělých fotografií ještě o něco jednodušší. Fotografie do soutěže ukládejte do galerie zvyklým způsobem, do jejich názvu pouze přidejte slovo „Téma“.

Wildlife nebo homelife?

Fotografování zvířat se může zdát poměrně jednoduchým žánrem, ovšem dříve či později zjistíte, že bez trpělivosti to nepůjde. Zásadním problémem není to, že by současné fotoaparáty nezvládaly dostatečně rychle ostřit nebo by měly pomalé sekvenční snímání. Největší výzvou je fakt, že zvířata – pokud se nejedná o trénované domácí mazlíčky – zkrátka nepřinutíte k pózování, a tak je třeba být tzv. na čekané. Podobně jako to dělají myslivci, ostatně ne nadarmo se wildlife fotografii říká lovy beze zbraní a používají se fotopušky.

Fotografování zvířat má samozřejmě svá pravidla, můžete je zkusit porušovat a nedodržovat, ovšem jejich znalost a aplikace v praxi se rozhodně vyplatí, protože jsou to lety prověřené postupy. Mírně odlišný přístup je samozřejmě nutné zvolit při fotografování ve volné přírodě a při fotografování domácích zvířat.

V domácím prostředí, kde se navzájem se zvířetem znáte, není problém najít si ideální úhel záběru a soustředit se například na zvířecí portréty. Ostatně tento žánr je stále populárnější a v zásadě se příliš neliší od klasického portrétu lidí. Pamatujte pouze na to, že je třeba fotografovat z úrovně očí portrétovaného zvířete, případně z velmi mírného podhledu, pokud má vyniknout například velikost nebo mohutnost daného zvířete. U drobných živočichů už se dostanete na pomezí makrofotografie a  budete muset mít dostatečnou trpělivost.

Při fotografování ve volné přírodě více než kdy jindy oceníte větší přepočet ohniskové vzdálenosti u systémových kompaktů Olympus OM-D a PEN. Dvojnásobné prodloužení fyzického ohniska je při této disciplíně znát, avšak v kombinaci s výkonnou stabilizací vás nezaskočí ani zhoršené světelné podmínky, které se i na jaře občas vyskytnou. Bez problémů tak zvládnete udržet i delší expoziční časy, které by byly bez stabilizace nemyslitelné.

Velmi důležitá je při fotografování zvířat kompozice, která musí být precizní. Není nic horšího než technicky povedená fotografie divoké zvěře, kterou ale rozbíjí nevhodné a příliš strukturované pozadí.


Lyska černá, foto: David Dohnal

V povětří, foto: Milan Fiala

V letu, foto: Jiří Haidl

Faust, foto: Martin Zubek

Krasavec, foto: Radim Hlaváč

Jednou z tebe něco bude..., foto: Vlastimil Habermann

Motýl, foto: Marek Ondráček

Marlboro Country II., foto: Ilona Rosenkrancová

Terri, foto: Miroslav Fajtl

První plavecké pokusy, foto:Kateřina Volejník

Pro další inspiraci navštivte v naší galerii kategorii Zvířata!

Komentáře

  • 1