TÉMA MĚSÍCE – MAKRO

Květnové téma měsíce se skvěle hodí k dané roční době. Na loukách i zahradách rozkvétají květiny, ty zase vábí opylující hmyz, takže miniaturní svět kolem nás konečně ožívá. Tématem měsíce května je tedy makro fotografie.

Podle mnoha fotografických soutěží, probíhajících v tištěných magazínech, ale i v onlinové podobě, to vypadá, že makro fotografie patří k těm fotografickým žánrům, kde se cítíme pevní v kramflecích. Konec konců se stačí podívat do galerie Olympus. Tam se vám v sekci Makro otevře svět neuvěřitelně skvostných, mnohdy extrémně detailních a dechberoucích záběrů.

Foto: Vendula Kaprálová Holubová

Zběžným pohledem do galerie si také všimnete, že nejčastějším motivem zmíněného žánru je hmyz a květiny všech možných podob a tvarů. Oblíbeným motivem jsou také kapky ranní rosy v trávě, pavučinách a jiných drobných předmětech. Makro žánr však zahrnuje také technické předměty, jako jsou hodinky, drobné šroubky, spoje elektronických zařízení a mnohé další.

Makro svět přináší běžnému pohledu a zraku skryté detaily, o kterých se člověk dozví až v okamžiku, kdy se k předmětu extrémně přiblíží a z blízka se podívá. Mnohdy však ani to nestačí a je zapotřebí použít zvětšovací optiku ve formě lupy, nebo právě speciálního objektivu nasazeného na fotoaparátu, případně i s bleskem určeným ke svícení detailů těsně před objektivem.

OM-D E-M1 Mark II s makro objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 30mm a makro bleskem STF-8

Že k pořízení pěkného detailu, není vždy nezbytně nutné mít po ruce speciální makro objektiv, jsme si již jednou podrobně popsali v článku Vybíráme objektiv na makro. I přesto, pokud vás zajímají ty nejjemnější detaily okvětních lístků či mravenších tykadel, je vhodné o makro objektivu přinejmenším uvažovat.

V průběhu května se vám naskytne spousta možností k zachycení miniaturního světa kolem vás. Proto neváhejte a posílejte nám do galerie své záběry s makro tématikou. Začátkem června pak vybereme jednu fotografii, jejíž autor získá univerzální fotografický stativ Joby Hybrid. Pro inspiraci vám přinášíme několik ukázkových makro fotografií z galerie Olympus.

Foto: Roman Hanák
Foto: Ladislav Baroš
Foto: David Dohnal
Foto: Martin Čepek
Foto: Ilona Rosenkrancová
Foto: Vendula Holubová Kaprálová
Foto: Vendula Holubová Kaprálová
Foto: Jan Klásek
Foto: Jiří Novák 

Titulní fotografie: Jiří Polívka 

Makro objektivy M.ZUIKO DIGITAL zakoupíte společně s dalším příslušenstvím v e-shopu Olympus nebo u autorizovaných prodejců.

Komentáře

  • 1