NA STRDIMILA JEDINĚ S FUNKCÍ PRO CAPTURE

Profesionální fotograf divoké přírody Petr Bambousek prozradil slovenskému Fotolabu, jak zachytil extrémně rychlého Strdimila při sání nektaru. Rychlý pohyb je ve zvířecí říši velmi častý a pro jeho zachycení je třeba být hbitý – výraznou pomocí je speciální režim Pro Capture, který nabízí model OM-D E-M1 Mark II.

Profesionální Wildlife fotograf Petr Bambousek se s námi podělil o své zkušenosti z nedávného fotografování zvířat v tropických pralesích Malajsie. Poprvé jel do pralesa „na lehko“ a vzal si sebou nový Olympus OM-D E-M1 Mark II s řadou profi objektivů M.ZUIKO PRO.

Mimo jiné vyzkoušel i novou funkci předsnímání, označovanou jako Pro Capture. Tato unikátní funkce dokáže fotografovat ještě před úplným stisknutím tlačítka spouště, takže i velmi pomíjivé okamžiky dokážete zachytit s grácií.


Strdimil černohrdlý, Malajsie. E-M1 Mark II, M.Zuiko 300 mm F4 IS, čas 1/400s, F5,6, ISO 1250

Využití ProCapture v Malajsii.

„U jednoho rozkvetlého stromu jsem si všiml, že občas strdimilové sají nektar z květů za letu, stejně tak, jak to dělají kolibříci. Vyhlédl jsem si květ, kde to dělají opakovaně, a čekal jsem. Ale dlouho se nic nedělo. Hodina byla pryč a nic. Došlo mi, že pokud pták přiletí, a já to nestihnu vyfotit, může trvat další hodinu, než přiletí znovu. Nechtěl jsem to propásnout a nastavil režim ProCapture H, který umí nejen snímat krátce rychlostí 60sn/s, ale zároveň uchová 14 snímků před stiskem spouště. Nikdy před tím jsem tuto funkci nepoužil a vypadalo to jako ideální příležitost.

Zaostřil jsem květ, kam měl strdimil přiletět, namáčkl spoušť a čekal, že to přijde každou chvílí. Režim se po minutě namáčknutí vypne, takže jsem spoušť průběžně namačkával, abych o snímání nepřišel. Akce se stala do 5 minut. Domáčkl jsem spoušť a zaznamenal celou dobu pobytu strdimila u květu. Vzniklo 75 fotek. Na 50 je pták u květu. Na 13 je z té strany, kterou jsem chtěl. Na 2 fotkách má pozici křídel, která se mi líbí, a 1 vám tady můžu ukázat. Strdimil tedy po více než hodině strávil u květu méně než 1 sekundu a stihnul se napít ze dvou různých míst. Využití této funkce je ideální například pro focení příletu ptáků na hnízdo, nebo naopak odletu, na lovící ledňáčky, apod.“

Více úžasných fotografií Petra Bambouska najdete na jeho stránkách www.sulasula.com. Své zkušenosti z měsíčního putování po pralesích Malajsie shrnul ve svém článku protkaném spoustou neopakovatelných záběrů.

Více fotografií najdete na:

SDÍLET:

Komentáře

  • 1