NAJDĚTE SVŮJ STYL VE FOTOGRAFII

Každý z nás se při fotografování obvykle zaměřuje na něco jiného a fotografických žánrů je nespočet. Úspěšného fotografa poznáte podle toho, že jeho snímky diváci poznají, aniž by se museli dívat na popisek. Jak toho dosáhnout?

Teoreticky velmi snadno, je třeba si vybudovat svůj vlastní rukopis, který bude originální a v ideálním případě také nezaměnitelný s jinými fotografy. Možná už vás napadlo, že většina fotografií dětí nebo domácích zvířat je prakticky stejná, i když jejich autoři jsou různí… a právě takovému výsledku je třeba se obloukem vyhnout.

Vlastní rukopis či styl ve fotografii si vybudujete postupem času, není to jednoduché, není to rychlé, a ne vždy je to pohodlné. Je to ale jeden z předpokladů toho, že vaše snímky budou zajímavé. Asi nejjednodušší cestou je zaměřit se na to, co vás baví a zároveň také na to co vás nebaví. Jaké problémy se mohou vyskytnout?

Styl se špatně definuje

Samotná definice fotografického stylu je složitá a nepřesná – znamená to, že fotografujete černobíle, nebo je styl definován tím, že pracujete s širokým ohniskem? Anebo vás definuje to, že používáte přisvícení bleskem i v exteriéru?

Může to být mnoho věcí, ale v zásadě se jedná o váš přístup k fotografování, který souvisí se vším výše uvedeným. Zkuste najít společnou vlastnost vašich nejlepších snímků a s tou dále pracovat a rozvíjet ji.

Styl je postupný

Vlastní rukopis si nevybudujete ze dne na den, pokud se ale zaměříte na svůj oblíbený žánr a budete zkoumat nové možnosti, pracovat s expozicí a především kompozicí, získáte množství důležitých informací a zkušeností.

Čím více zkušeností budete mít, tím více proniknete do konkrétního žánru a budete se v něm cítit pevní v kramflecích. A jestliže se jedná o srdcovou záležitost, pak se budete k těm povedeným snímkům prokousávat o něco snadněji.

Styl je o technice

Ačkoli se říká, že i se špatným aparátem uděláte dobrou fotografii a k tomuto tvrzení se přikládáme, není možné techniku zcela opomíjet. Většinou se dostanete do situace, kdy budete chtít dosáhnout konkrétního zobrazení objektu, ale budete limitovaní technikou, kterou máte k dispozici.

Základem je samozřejmě porozumění expozici a také kompozici a jejich následná aplikace v praxi v terénu. To bývá totiž obvykle těžší než teorie, ovšem musíte si návyky osvojit a zautomatizovat – je to jako řídit auto, vše činíte podvědomě a automaticky.

Styl si vyzkoušíte i napodobováním

Neříkáme přímo kopírovat, ale inspirovat se fotografiemi – a nejen fotografiemi – je velmi přínosné. Sledujte, jak autoři fotek a obrazů pracují se světlem, na co se soustředí na dané scéně a jak si ji přizpůsobili. Vycházejte z těchto zjištění a pokuste se je aplikovat v praxi – nejde přímo o to, abyste kopírovali jiné autory, ale abyste si vyzkoušeli, jak daný postup využít při fotografování vámi oblíbeného žánru.


Autoportrét – Jan Nožička

Pozn: titulní fotografie – Miroslav Lukačko – Šálka

Komentáře

  • 1