5 TIPŮ PRO ZNOVUNASTARTOVÁNÍ VAŠÍ KREATIVITY

Fotografie je – podobně jako jiná umělecká povolání – velmi kreativním odvětvím a pokud nesklouznete do řemeslného zpracování např. produktových snímků, pak je nutné být kreativní!

Ovšem čas od času se stane, že už nemáte nápady, nechce se vám přemýšlet nad tím, jak něco nasnímat jinak a zajímavěji, než to dělají ostatní. Zkrátka a dobře jste v takový okamžik vyčerpali svoji zásobárnu kreativity, která potřebuje opět naplnit.

Zastavte se a cvičte

Asi nejlepším pomocníkem je obvykle změna prostředí, ve kterém se denně vyskytujete. Když takovou změnu ještě navíc doplníte nicneděláním nebo několika dny volna, obvykle se po chvíli opět dostaví kreativní myšlenky a celý proces se podaří znovunastartovat. Mimo volna a změny prostředí však existují i další postupy a techniky, které mohou znovu probudit vaše kreativní cítění a myšlenky.


Eryne, foto: David Buček

Osvědčeným postupem je také změna činnosti, vyrazte do přírody, na kolo, na loď porýt zahradu nebo nasekat dříví na zimu. Zkrátka zaměstnejte tělo a mozek si odpočine, restartuje a začne opět pracovat svěže a nápaditě.

Tvořte seznamy

Možnost tzv. „vysypat“ si hlavu na papír je základním postupem prakticky ve všech oborech, kde se primárně pracuje hlavou a potom rukama. V ideálním případě s sebou noste malý poznámkový bloček anebo je můžete nahradit poznámkovým blokem v mobilním telefonu. Ať tak či tak, hlavním smyslem tohoto postupu je záznam myšlenek či jejich útržků hned jak vás napadnou.

Samotný proces zápisu myšlenky v konečném důsledku znamená, že na tuto ideu hned nezapomenete a budete nad ní průběžně přemýšlet, rozvíjet a přehodnocovat, což může vést k zajímavým výsledkům. Ostatně i některé výzkumy tvrdí, že jakmile si své myšlenky zapíšete, zvedne se počet těch realizovaných až o 42 %.


Jen foukej, foto: Adam Michna

Spolupracujte

Vymýšlet a realizovat vybraný projekt ve více lidech je ideální cesta k tomu, abyste si rozšířili své obzory, podívali se na problematiku z různých stran a získali tak i nové zkušenosti a znalosti. Fotografové obvykle pracují sami – sami vstávají, aby chytili východ slunce, sami editují fotografie, sami je vyvolávají. Výsledkem je obvykle tvorba, která má charakteristický rukopis, což rozhodně není špatně. Ovšem v okamžiku, kdy potřebuje vaše kreativita nakopnout, to není vhodná cesta.

Malý trénink můžete vyzkoušet poměrně jednoduše – vytáhněte ze skříně svůj starý analogový aparát, nafoťte film, poté ho zaviňte zpět do kazety a dejte někomu z přátel, aby jej také celý vyfotil. Výsledných 36 snímků určitě bude poměrně zajímavých a v některých případech vzniknou povedené koláže. Spolupráce může být velmi těsná, kdy se například spřáhnete s umělcem z ulice nebo naopak volnější, kdy si ve dvojici zadáte téma a následně si svoji tvorbu navzájem prohlédnete a zhodnotíte.


Sám ve tmě, foto: Petr Ježek

Zjistěte kdy jste tvořiví

Každý z nás to určitě zažil – začnete pracovat na projektu nebo úpravách fotografií a najednou vás práce úplně pohltí a hodiny plynou – takovému stavu se říká flow a právě v tyto chvíle býváme nejvíce produktivní a kreativní. Pro někoho je velmi snadné flow dosáhnout, pro jiného je to delší proces.

Zkuste si zpětně vybavit, kdy se vám to podařilo, jaké byly podmínky, v nichž jste pracovali, případně zda se tak stalo přes den, večer nebo v noci. Pro další práci se pak snažte podobnou situaci a podmínky navodit a plánovat si práci v čase, kdy vám jde nejlépe od ruky. Maximalizujete tak pravděpodobnost dosažení flow a s ním i perfektních výsledků.


Tate, foto: Tomáš Ort

Dotáhněte věci do konce

Asi nejtěžší ale velmi užiteční doporučení, které se může mnohým zdát jako mučení. Pokud ale budete mít rozdělaných mnoho projektů a žádný z nich se nechýlí ke konci, nebo jejich ukončení záměrně odkládáte, nebude to mít dobrý vliv na vaši psychiku.

Nedokončené věci jsou totiž stále na povrchu, a proto na ně stále myslíte (vědomě i nevědomě), což vede ke tříštění pozornosti a postupnému vyčerpávání energie a zápalu pro věc. Výsledkem je psychická únava a nechuť k další činnosti.


Z pohádky do pohádky, foto: Alena Cmielová

Pozn: úvodní fotografie – Vodní vír, foto: Pavel Pližingr

Komentáře

  • 1