ZÁLOHUJETE SPRÁVNĚ SVÉ FOTOGRAFIE?

Pořízením fotografií a jejich stažením do počítače celý proces života snímku pouze začíná, následuje totiž třídění, úprava a zálohování fotografií, které je asi tím nejdůležitějším z pohledu životnosti. Jak na ně?

Zálohování digitálních dat, a tím pádem i fotografií, zatím bohužel není uspokojivě vyřešeno. Před několika lety se doporučovalo zálohovat fotografie na CD a DVD disky, avšak jak se ukázalo, jejich životnost není taková, jak si většina uživatelů představovala.

Nejčastějším způsobem zálohování jsou tedy pevné disky, na nichž nám stovky a tisíce obrazových souborů leží. A pokud vám takto leží pouze na jednom disku, který je zároveň hlavním diskem v počítači, pak byste možná měli začít panikařit.

Kopie je základ

Asi nejjednodušší, nejrozšířenější a v zásadě také nejspolehlivější způsob zálohování snímků, je jejich prosté kopírování. Co se týče spolehlivosti tohoto kroku, tak velmi záleží na tom, kam budete kopírovat a kde bude cílové zařízení uloženo.

Přidáte-li do počítače další pevný disk a budete ho využívat pouze pro kopírování = zálohu fotografií, bude vše v pořádku do okamžiku, než se vám do počítače dostane agresivní virus a zašifruje obsah disků nebo do doby, než se disk fyzicky poškodí a data nebudou přístupná. Lepší variantou je v takovém případě používat disk, který můžete připojit a odpojit například pomocí dokovací stanice nebo tzv. šuplíku.


Interní disk musíte připojit buďto dovnitř počítače nebo použí čtečku/dokovací stanici na disky

Popsané řešení se již velmi blíží podobě externího disku, což je asi nejčastěji volené úložiště pro data. Externí disk totiž připojujete pouze v okamžiku, kdy na něj potřebujete zapisovat nebo z něj číst a po zbytek času je vypnutý, takže nehrozí jeho havárie nebo napadení virem. V ideálním případě byste měli mít pevné disky alespoň dva – jeden doma a druhý v jiné lokalitě (chata, kancelář, příbuzní), kde nebude ohrožen případnou přírodní katastrofou nebo krádeží.

Pokročilejším řešením je využití síťového úložiště (NAS), které můžete osadit více než jedním diskem a tudíž vytvořit tzv. RAID pole, v němž se data ukládají ve více kopiích. Nevýhodou je vyšší investice a nutnost správné konfigurace zařízení, výhodu je dostupnost odkudkoliv.

Dalším řešením je zálohování fotografií do cloudového úložiště, kam snímky nahrajete a máte relativní jistotu, že o ně nepřijdete. V tomto případě je však velmi důležité zvolit si poskytovatele prostoru pro ukládání dat. Obvykle totiž nejsou kapacity zdarma dostatečné, při zálohování originálních dat (zejména pak RAW souborů) bude potřebné množství prostoru rapidně narůstat. Nemluvě o tom, že i při seberychlejším internetovém připojení bude trvat přenos několika GB dat i několik dní.


Cloudové úložiště může být ideálním řešením, připravte se ale na pravidelné platby a relativně dlouhé nahrávání dat (alespon poprvé)

Jak nejlépe zálohovat?

Možná vás napadlo, že nejlepším způsobem zálohování je kombinace všech výše uvedených možností. A máte pravdu. Asi nejbezpečnějším způsobem zálohování je právě kombinování různých přístupů. V praxi se osvědčilo využití síťového úložiště, které je nakonfigurované jako RAID 1 a tudíž jsou data na obou použitých discích stejná. Díky tomu zachráníte fotky při poruše jednoho z disků a zároveň jej můžete vyměnit a nahrají se data z druhého disku.

Dalším krokem by pak měla být záloha na externí disk, který budete připojovat v pravidelných intervalech k NASu. Smyslem tohoto disku je vytvořit zálohu, která bude umístěna v jiné lokalitě než NAS, a to pro případ, že by vás někdo vykradl nebo vytopili sousedé a voda zničila disky, případně by mohl také do domu uhodit blesk a spálit veškerou elektroniku. Externí disk s daty umístěte tam, kde bude dostupný v průběhu hodin pro potřebu obnovy, ale zároveň dostatečně bezpečně uložený před poškozením.


Externí disk je poměrně efektivním řešením v různých situacích

Posledním krokem je pak záloha dat do cloudového úložiště – tato data nemusí být nutně v plném rozlišení ani v RAWu, pokud nechcete za úložiště platit. Měly by to ale být fotografie v dostatečném rozlišení pro následný případný tisk – zkrátka pokud o všechna digitální data přijdete, měli byste být schopni si fotografie uložené v cloudu vytisknout bez větší ztráty kvality. Vhodnými nástroji jsou například Google Fotky, Zonerema, Flickr apod.

Je pouze a jen na vás, jakým způsobem se rozhodnete fotky zálohovat, nicméně pamatujte na to, že žádná z uvedených metod není stoprocentně spolehlivá, a proto se hodí je kombinovat. A co víc, v případě, že by došlo v budoucnu k totálnímu energetickému kolapsu, zůstanou vám oči pro pláč… snad jen, že byste měli fotografie vytištěné, ty vám vydrží věčnost…pokud je nespolkne oheň…

 

Komentáře

  • 1