FOTOSOUTĚŽ CZECH NATURE PHOTO ZNÁ VÍTĚZE

Druhý ročník fotografické soutěže Czech Nature Photo byl, stejně jako ten první, velmi úspěšný a přinesl celou řadu zajímavých fotografií z nichž vybrala porota vítěze devíti kategorií.

V loňském roce byla poprvé vyhlášena fotografická soutěž Czech Nature Photo, která se setkala s nemalým ohlasem a de facto se jedná o sesterskou soutěž dlouholetého klání Czech Press Photo.

Fotografie přírody tvoří nedílnou součást tvorby většiny amatérských i profesionálních fotografů, a právě proto se rozhodla obecně prospěšná společnost Czech Photo založit novou tradici v podobě soutěže Czech Nature Photo.

Hlavním partnerem druhého ročníku je společnost Olympus, která také věnovala hlavní výhru do soutěže v podobě profesionální zrcadlovky OM-D. Konkrétně se jednalo  následující modely:

  • 1× E-M1 Mark II
  • 8× E-M10 Mark III
  • 1× PEN E-PL9 

Nejlepší fotografií přírody se stal letos snímek „Pod ledem“ Rostislava Štefánka, podle předsedy poroty Michala Krause se porota jednomyslně shodla, že fotografie roku „Pod ledem“ výjimečným způsobem spojuje cit pro výtvarné pojetí fotografie, kompozici s vynikající technickou kvalitou a působivostí námětu. Podle autora byla vítězná fotografie dílem náhody. Vznikla při jarním potápění v zatopeném lomu Výkleky nedaleko Přerova, který byl téměř celý pod ledem.


Pod ledem, foto: Rostislav Štefánek

V kategorii Savci zvítězil Jiří Karbus se snímkem „Zasklený v oceánu“, který zachycuje delfína poblíž Kanárských ostrovů. Mezi nominovanými byli dále Igor Mikula s fotografií „Klokan nenápadný“ a Vladimír Čech mladší se snímkem „Tygr a bouře“.


Zasklený v oceánu, foto: Jiří Karbus

Prvenství v kategorii Ptáci získal Martin Tomáš se snímkem „Železničář“, který už měl v hlavě dlouho vymyšlený, ale čekal na správný okamžik. V konkurenci kategorie Plazi, obojživelníci a podvodní život zvítězil Rostislav Štefánek, který byl zvolen i absolutním vítězem s fotografií štiky „Pod ledem“. Do nominací se dostal také Viktor Vrbovský s ropušákem a Igor Mikula s mistrem v maskování pagekonem lupenoocasým.


Železničář, foto: Martin Tomáš

Kategorií Bezobratlí - hmyz, korýši, měkkýši a další, která nabízí velké fotografické vyžití, zvítězil Fratišek Dulík se snímkem mravenčí siluety pořízené brzy ráno při svitu slunce s názvem „Poslední bojovník“.  V kategorii Český les porotu nejvíce zaujal snímek „Mlhavé ráno v Beskydech“ Josefa Bosáka, který se fotografii přírody věnuje od útlého věku.


Mravenčí siluety, foto: František Dulík

Jana Mašterová získala prvenství v kategorii České zemědělství a venkov s fotografií „Učesaná země“, která zobrazuje krajinu po zemědělských pracích. S fotografií hrocha pořízenou v protisvětle vyhrál kategorii Zvířata v lidské péči Roman Vodička.


Učesaná země, foto: Jana Mašterová

Czech Nature Photo představuje a hodnotí nejlepší snímky živé přírody domácích autorů. Celkem se letos do soutěže přihlásilo 252 profesionálních a pokročilých amatérských fotografů z České republiky a Slovenska s 1800 fotografiemi. Jedním z porotců byl také fotograf a ambasador společnosti Olympus – Petr Bambousek, který patří mezi profesionální wildlife autory – ukázku fotografií najdete na Bambouskově webu.

Komentáře

  • 1