FOTO ROKU 2017 – JAK SE MŮŽE STÁT MOŘSKÁ OKURKA UMĚLECKÝM DÍLEM?

Společnost Olympus je výrobcem nejen fotografických přístrojů, které reflektují poslední trendy v oboru, ale také je významným výrobcem optiky a mikroskopů, které mají k fotografii velmi blízko.

Jednou ze soutěží, na níž se Olympus v loňském roce podílel je také fotografie roku v oblasti mikroskopické fotografie (Image of the Year European Life Science Light Microscopy Award). Právě mikroskopy jsou v tomto oboru tím nejdůležitějším nástrojem, s jejich pomocí totiž mohou vědci objevovat nové a nové úkazy a důkazy svých tvrzení.

Díky obrovskému zvětšení začínají výzkumníci u živých u neživých součástí přírody objevovat abstraktní struktury, které mnohdy vypadají jako umělecká díla a ostatně také jakýmsi uměleckým dílem přírody jsou. Hlavním motem loňského ročníku soutěže bylo propojení vědy a umění.

Porota vybrala vítězné snímky koncem dubna a nejvíce se jí zalíbil snímek Dr. Steva Lowryho, který používá mikroskop ke zkoumání a tvorbě uměleckých obrazů již přes deset let. Na vítězné fotografii zachytil Lowry kůži mořské okurky, která je nasvícena polarizovaným světlem. Právě díky němu je možné kůži zachytit tak jak ej anebo jako transparentní materiál. Sám Lowry pak dodal, že ho velmi zajímá právě okamžik, kdy je možné na snímku zachytit jak to podstatné z pohledu vědeckého, tak i to podstatné z pohledu uměleckého pojetí.


Steve Lowry

Stříbrnou příčku obsadil Dr. David Maitland, který je vystudovaným zoologem a mikroskopické fotografii se také věnuje již několik let. Pro Maitlanda byl objev mikroskopické fotografie něčím zcela nečekaným a otevřel se mu zcela nový svět.


David Maitland

Autorem třetího oceněného snímku je Dr. Bob Asselbergh, který v rámci svého výzkumu degenerativních onemocnění nervové soustavy vytvořil snímek zachycující ochranný bal sedacího nervu myši.


Bob Asselbergh

Také v letošním roce byla vypsána soutěž o nejlepší mikroskopickou fotografii, uzávěrka soutěže je 31. října a mohou se ji účastnit všichni obyvatelé Evropských států, kteří jsou starší 18 let. Podrobné informace o soutěži jsou dostupné přímo na webu. Na výherce čeká mikroskop s fotoaparátem a iPadem uzpůsobený právě pro mikrofotografii, pro druhého v pořadí je připravena bezzrcadlovka OM-D E-M5 Mark II a pro třetího pak PEN E-PL8.

Komentáře

  • 1