PROČ JE BUDÍK NEJLEPŠÍM NÁSTROJEM KRAJINÁŘE?

Měsíc zaměřený na téma krajinářské fotografie je takřka za námi a možná, ale jen možná nejste úplně spokojeni s výsledky svého snažení. Zvláště, pokud jste vyrazili na vizuálně atraktivní místa, a přesto fotografiím něco chybí.

Existuje samozřejmě mnoho věcí a postupů, které můžete při fotografování využít, ať už je to investice do lepších objektivů a vybavení nebo hlubší znalosti při úpravách fotografií. Když se však zamyslíte na krajinářskou fotografií a obecně fotografií jako celkem, jednu věc mžete udělat hned – věnovat větší pozornost denní době, kdy zrovna fotografujete.

Večer nebo ráno

Již několikrát jsme zde rozebírali rozdíly mezi zlatou a modrou hodinou a také jsme vám přiblížili, kdy přesně se tato fotografická okénka ideální pro jakýkoli žánr otevírají. Nejzajímavější světlo je obvykle hodinu po východu a hodinu před západem Slunce, kdy je světlo tlumenější, teplejší a dodává zejména krajině větší plasticitu.

Vaše první investice by tedy měla být do kvalitního budíku, který vás vytáhne z postele i tehdy, když se vám opravdu nebude chtít vsávat. Jen díky tomu totiž stihnete východ slunce připraveni v plné polní na fotografování.

Samozřejmě ranní vstávání a příprava vybavení není vše, nezbytná je také základní znalost toho, kde se Slunce v konkrétní roční i denní dobu nachází, abyste mohli světlu přizpůsobit svůj fotografický záměr a využili tak perfektního přirozeného osvětlení.

V praxi to znamená, že pokud budete v jižních končinách republiky, budete mít ráno Slunce po pravé straně při pohledu směrem do centra Česka, naopak obyvatelé severnějších oblastí se při pohledu do centra republiky musí smířit se Sluncem po levé straně. Může se to zdát, jako samozřejmost, avšak ne vždy si tato pravidla fotografové uvědomují, čímž se mohou ochudit o zajímavé fotografie z důvodu nevhodného osvětlení.

Nechte si poradit

Jedna věc je na vše myslet a odvodit si kde stát a jakým směrem snímat, další možností je však využít návodných aplikací, které vám ukáží a nasměrují vás na ideální místo, respektive poradí, kterým směrem v konkrétní hodinu bude nejlepší fotografovat vzhledem ke směřování slunečních paprsků.

Velmi populární aplikací, která vám pomůže se vším výše uvedeným je PhotoPills – nejen že zobrazuje směr slunečních paprsků a informaci o tom, kdy je na konkrétním místě zlatá hodina, ale vše vám ještě promítne do mapy.

Vedle světla je samozřejmě vhodné sledovat také předpověď počasí, která vám může mnohé napovědět. Pokud totiž budete chtít fotit sice v ideální dobu (z pohledu světla a slunce) ale v naprosto nevhodných povětrnostních podmínkách, zbydou vám jen oči pro pláč.

Na druhou stranu, hlásí-li předpověď ranní mlhy a poté jasnou oblohu, můžete směle vyrazit do terénu, protože právě mlha a opar jsou ony výtvarné prvky, které se vyplatí na fotografiích zachytit. A zatažená obloha se spoustou mraků? To je teprve výzva, vyzkoušejte oblíbený filtr Zrnitý film a při editaci si pohrajte s kontrastem – uvidíte, že se to vyplatí

 

Komentáře

  • 1