5 NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH KOUSKŮ TECHNIKY PRO ZIMNÍ KRAJINÁŘE

Navzdory mrazivému počasí může být zimní krajina velmi fotogenickým námětem, je však třeba mít patřičné vybavení. Vybrali jsme hned několik zajímavých kousků.

Fotografování v zimních měsících se od toho letního liší v několika ohledech, vedle toho, že je jiné světlo, není ho příliš mnoho a trvá relativně krátce, jsou to především nároky na kvalitu a odolnost fotografického vybavení.

1. Robustní fotoaparát

Nízké teploty, vysoká vlhkost, poletující sníh – to je standardní zimní počasí, které musí bez újmy fotoaparát přečkat jak při transportu na vybranou lokalitu,tak také při samotném fotografování. A to rozhodně nebude krátké, jelikož v zimě je třeba pracovat s delšími časy a digitál tak v terénu pobude delší dobu.

Ideálním nástrojem je v takovém případě Olympus OM-D E-M1 Mark II – tato bezzrcadlovka je totiž nejlépe utěsněným modelem proti vlhku a prachu na trhu. Přidáme-li ještě odolnost vůči nízkým teplotám, kdy můžete bez jakýchkoli problémů fotografovat i při teplotách -10 °C a nižších, pak máte ideální stroj na cokoli.

2. Univerzální objektiv

Fotografovat pevným ohniskem může být mnohdy velmi osvobozující, jelikož více přemýšlíte nad kompozicí a výsledný záběr si zkrátka musíte „odchodit“. Na druhou stranu jeden univerzální objektiv je velkou výhodou zejména na cestách – nemusíte totiž nosit příliš mnoho techniky a můžete cestovat nalehko.

Podstatnou výhodou je také nižší váha a rozměry celé sestavy. V jednom objektivu obvykle najdete dostatečný rozsah ohnisek, takže jej ani není třeba často měnit. A to bude mít velmi pozitivní dopad na množství případných nečistot, které mohou vniknout do komory se snímačem v případě časté výměny objektivu.

Zda zvolíte univerzální širokorozsahový zoom M.ZUIKO 14–150 mm nebo zoom M.ZUIKO 12–100 mm F4 IS Pro, případně velmi oblíbený setový objektiv M.ZUIKO 12–40 mm, to bude pouze na vás. Všechny totiž mají utěsněnou konstrukci, takže jim nevadí vlhkost ani prach.

3. Širokoúhlý objektiv

Krajinná fotografie si žádá velkolepé záběry, které diváka přímo vtáhnou do centra dění. Takové snímky pořídíte pouze s širokoúhlým objektivem, který má krátké ohnisko, ale obsáhne na jednom záběru velký kus krajiny. To však není tím nejčastějším důvodem, proč „širokáče“ krajináři používají.

Mnohem častěji je to z důvodu mírně zkreslené perspektivy prostoru, která je pro širokoúhlé objektivy typická. S takovým objektivem můžete vyfotit například blízký skalní masiv v celé jeho kráse, a ještě zachytíte jeho popředí. Při fotografování se snažte zakomponovat také výrazné klíčové body, po jejichž spojnici může oko diváka putovat až k hlavnímu objektu.

Velmi populární je mezi krajináři velmi kompaktní, a přesto perfektně ostrý objektiv M.ZUIKO 9–18 mm F4–5,6 anebo profesionální M.ZUIKO 7–14 mm F2,8 Pro. Specifickým záběrem pak ohromí rybí oko M.ZUIKO 8 mm F1,8 Fisheye Pro, které zbortí jakoukoli perspektivu a nabídne opravdu velmi široký úhel záběru.

4. Stativ

Ačkoli mají digitální bezzrcadlovky Olympus PEN a OM-D velmi výkonnou stabilizaci obrazu, která vám umožní v praxi fotografovat z ruky i s dlouhým časem, je pro krajinu stativ takřka nezbytností. Jednak díky jeho pomoci můžete pracovat s ještě delšími časy, aniž by došlo k nechtěnému rozmazáni obrazu a jednak vás donutí lépe si překontrolovat a doladit kompozici snímku. Podstatná je také možnost pracovat s dlouhým časem v kombinaci s nízkou citlivostí, což vám zajistí fotografie plné jemných detailů.

Ať už budete používat stativ z jakéhokoli důvodu, nezapomeňte na používání samospouště nebo vzdálené spouště prostřednictvím aplikace Olympus O.I.Share. Při stisku spouště totiž nutně dojde k mírnému pohybu aparátu i na stativu, což v konečném důsledku vede k neostrým snímkům. Díky vzdálenému ovládání a elektronické závěrce (režim fotografie tichý) můžete fotografovat zcela bez mechanického pohybu uvnitř aparátu, a tedy bez jakýchkoli vibrací.

5. Pohodlné zavazadlo

Každá fototechnika potřebuje vhodné transportní zavazadlo a je pouze na vás, zda to bude brašna nebo batoh. Pokud se jedná o fotografii zimní krajiny, pak bude batoh zřejmě vhodnější – přeci jen se málokdy ocitnete v situaci, kdy byste museli okamžitě vytáhnout fotoaparát, spíše bude na většinu věcí dostatek času. Z logiky věci pak vyplývá, že bude fotobatoh praktičtějším pomocníkem.

Při zimním fotografování nepodceňujte také ochranu sebe sama, dvoje rukavice a pevné zateplené boty jsou nezbytné a nevyplatí se je podceňovat. Své by vám mohla vyprávět nemalá skupinka fotografů, kteří kvůli nevhodně zvolené obuvi málem přišli o prsty, a to ani nemuseli být za polárním kruhem.

Komentáře

  • 1