PŘIPRAVTE SE LÉPE NA CESTOVATELSKOU FOTOGRAFII

Cestovatelská fotografie je v podstatě kombinací několika různých žánrů, převažuje zde dokument, občas reportáž a místy také portrét. Z pohledu fotografa tedy ne úplně sourodé žánry.

Každý ze zmíněných fotografických žánrů si žádá nejen mírně odlišný přístup, ale také odlišné vybavení. Ne vždy se vám však bude chtít nosit kompletní fotovýbavu, kterou máte doma na poličce. Zvláště tehdy, plánujete-li cestu do exotičtějších lokalit s následnou turistikou, kdy je každý gram navíc znát a množství techniky může být lákadlem pro zloděje.

Vybavení

Na prvním místě by mělo být vhodné vybavení, které bude vyhovovat především vašim potřebám a nárokům. Samozřejmě, že dobrou fotku zvládnete i s obyčejným foťákem, ale pokročilá bezzrcadlovka vám nabídne větší možnosti pro kreativní fotografování a zároveň urychlí práci už jen tím, že má dva hlavní otoční ovladače pro nastavení či korekci expozice.

Velkou výhodou bezzrcadlovek OM-D je také fakt, že jsou velmi nenápadné a skladné, s vhodným objektivem schováte fotoaparát pod bundu a budete velmi nenápadní. Právě nenápadnost se při cestovatelské fotografii velmi cení. A ačkoli je například model E-M1 Mk II perfektním fotoaparátem pro prakticky jakoukoli příležitost, menší sourozenec E-M5 Mk II je pro cestování jistě vhodnějším – jeho odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám je prakticky shodná, kdežto rozměry jsou kompaktnější a umožní vám nepozorovaně pořizovat skvělé záběry.

Podstatný kouskem výbavy jsou samozřejmě objektivy. Pro cestování je rozhodně lepší menší počet univerzálních objektivů než sada pevných světelných skel. Asi nejlepší kombinací, kterou můžete na cesty vzít, je širokorozsahový zoom M.Zuiko Digitak ED 12–100 mm F4 IS PRO, který vám díky stabilizaci umožní používat i delší expoziční časy. Pokud jej navíc doplníte světelným pevným sklem s efektivním ohniskem mezi 24 a 50 mm, pak jimi pokryjete prakticky jakoukoli situaci.

Buďte součástí dění

Postupem času na cestách zjistíte, že je obvykle lepší být součástí dění než ho jenom pozorovat. To platí nejen o sociálním kontaktu a komunikaci s domorodými obyvateli, ale také z pohledu fotografování.

Takový přístup samozřejmě vyžaduje širší ohnisko, díky němuž zachytíte mnohem větší celek kolem vás a perspektivní zkratkou velmi snadno a efektivně vtáhnete diváka do děje na snímku. Koneckonců i známý reportážní fotograf Robert Capa kdysi prohlásil: „Pokud vaše snímky nejsou dobré pravděpodobně jste nebyli dostatečně blízko.“ Vedle širokoúhlého objektivu je velkým pomocníkem výklopný displej, který vám umožní komponovat scénu nepozorovaně s fotoaparátem nízko nad zemí nebo naopak z větší výšky.

Lidé a portréty

Především v exotičtějších částech světa obvykle narazíte na domorodé obyvatelstvo v tradičním oblečení nebo s celotělovým zdobením. Fotografii barevného domorodce by si chtěl jistě z cest přivézt každý, ovšem ne vždy je její pořízení jednoduché.

Pokud zrovna nebudete v oblasti, kde se nechají obyvatelé fotografovat pouze za peníze, vyplatí se vyžádat si alespoň neverbální svolení k fotografování – ostatně mimika a domlouvání „rukama-nohama“ je srozumitelné všem na světě. Při delším cestování v jedné oblasti je vhodné vypozorovat, jak se lidí chovají a jak případně se na svolení k fotografování domlouvají, osvojení několika základních slovíček v cizím jazyce také není na škodu.

Typické záběry

Když se podíváte do fotoalb většiny cestovatelů, kteří navštívili stejnou zemi, najdete obvykle také velké množství podobných fotografií, které s odstupem času vypadají jako klišé. Snažte se přistupovat k fotografování na cestách jinak a hledejte zajímavé a netradiční záběry.

Dobrým pomocníkem může být prolistování cestovních průvodců nebo prohlížení různých webových galerií s fotografiemi. Zjistíte tak, co fotografují všichni ostatní a čemu se spíše vyhnout a snažit se najít originální záběr či známou scenerii vyfotit jinak.

Jak všichni víme, jeden obrázek vydá za tisíce slov, což platí v případě fotografie stoprocentně. Krásnou ukázkou mohou být opět domorodí obyvatelé v tradičních kostýmech, kteří však bez problémů integrovali moderní techniku v podobě mobilních telefonů nebo notebooků – zkrátka pro danou oblast typický, ale ve fotogaleriích málo častý záběr.

Kdy fotografovat?

Samozřejmě na cestách, ovšem v okamžiku, kdy trávíte několik dnů na místě se vyplatí přivstat si a projít si oblast za zcela jiných světelných podmínek. V různých oblastech je také různý životní styl, například v období siesty tak ve Španělsku či Portugalsku potkáte na ulicích malých měst a vesnic minimum obyvatel.

Zajímavou příležitostí k fotografování jsou také noční procházky, kdy je vše tiché a klidné. Pokud vám navíc vyjde počasí, podaří se vám i skvělé fotografie s klidnou vodní hladinou, což bývá zejména v jižních oblastech přes den problém.

Fotografujte ale necvakejte

Digitální fotoaparát se svým neomezeným množstvím fotek, které můžete uložit často svádí k bezhlavému focení všeho. Upřímně řečeno je to cesta do pekel – jedna se budete muset probírat obrovským množstvím snímků a jednak se většinou přestanete pořádně soustředit na expozici a zejména kompozici.

Pokročilý fotoaparát přeci máte proto, abyste mohli fotografovat kreativně, nikoli cvakat vše kolem sebe jako turista s mobilem v ruce! Dejte si na čas, hledejte ideální kompozici a úhel záběru a snažte se využít techniku k vlastnímu prospěchu.

Komentáře

  • 1