6 TIPŮ PRO LEPŠÍ FOTOGRAFIE

Cílem prakticky všech fotografů je pořizovat snímky, které budou nejen líbivé, ale především dokážou diváka vtáhnout do obrazu a jednoduše mu předložit konkrétní sdělení.

A právě touto dovedností se obvykle liší začátečník od zkušeného a pokročilého fotografa, který již ví, na co se zaměřit, aby fotografie zaujala. Jak se ukazuje, nestačí pouze pracovat s výraznými barvami nebo malou hloubkou ostrosti, která odpíchne hlavní objekt od pozadí. To vše jsou berličky, které sice pomohou vytvořit zajímavý snímek, ovšem málokdy je taková fotografie zapamatováníhodná.

Zejména pak z pohledu laického a nepoučeného diváka. Abyste dosáhli podobné úrovně, je třeba pořídit velké množství fotografií a hledat nejen svůj vlastní rukopis, ale také přemýšlet podobně, jako divák a snažit se představovat stále nápaditější kompozice a záběry. Žádný učený z nebe nespadl a praxe s sebou nutně nese velké časové nároky, ovšem můžete se vydat i špatnou cestou nebo skončit s vlastní kreativitou ve slepé uličce. Proč si tedy práci neusnadnit s pomocí několika doporučení.

1. Pracujte s hlavním objektem

Sebelepší snímek bude pro diváka nezajímavým, pokud na něm nebude nějaký hlavní objekt či ústřední motiv, který ho zaujme na první pohled. Nemusí se nutně jednat o zasněžené vrcholky hor prosvítající v husté oblačnosti, hlavním objektem snímku se může samozřejmě stát cokoli.

Ostatně základní kompoziční pravidla vždy hovoří o hlavním objektu, který by měl být umístěn na fotografii. Z praxe je pak možné říct, že na snímku by nemělo být více než tři výraznější objekty, v opačném případě totiž bude divák zahlcen obrazovými informacemi a jeho oko nebude vědět, na co se upnout.

2. Využijte linie pro směřování pohledu

Hned v návaznosti na hlavní objekt snímku je vhodné pracovat s přirozenými liniemi daného prostředí, které pomohou vést divákovo oko. A i když se vám může zdát, že najít linie v konkrétním prostředí může být obtížné, obvykle stačí pouze mírně pozměnit úhel záběru.

Velmi dobrých výsledků dosáhnete, když do snímku zakomponujete nejrůznější cesty, potoky či říčky, případně alej stromů, která navede oko diváka tam, kam chcete. Také mraky na obloze mohou fungovat jako řídící linie, stejným způsobem se dá využít i oseté pole nebo rozkvetlá louka s výraznými barevnými květy.

3. Světlo jako z reflektoru

Fotografování je především o světle, bez něj totiž žádná fotografie nevznikne. Ovšem můžete se dostat i do situace, kdy je světla mnoho a oceníte tak spíše polostín. Pokud se však vrátíme opět na začátek k hlavnímu objektu snímku, můžete využít i lokální světlo ve svůj prospěch.

Velmi častým a praktickým přístupem je vyčkat na vhodné světlo v okamžiku, kdy je polojasná obloha – paprsky slunce totiž nepravidelně pronikají skrze oblačnost a lokálně tak nasvítí konkrétní místa. Analogií k přirozeně směřujícímu světlu je pak využití odrazné desky s jejíž pomocí můžete světlo namířit přesně tam, kam potřebujete. Citlivě nasvícený portrét uprostřed tmavého lesa jen za pomoci odrazné desky je typickou ukázkou kreativní práce s přirozeným světlem.

4. Nepodceňujte kompozici

Není nic horšího než skvěle exponovaný snímek, který však zabíjí totálně nevhodná kompozice. Správná kompozice totiž udělá polovinu práce a vypovídá mnoho o zkušenostech fotografa. Nikdo nezvládá kompozici na sto procent, ovšem snaha o neustálé zlepšování je jedinou cestou, jak se ideálnímu stavu přiblížit.

Pokud si nejste jisti, jak komponovat, vyzkoušejte to úplně nejobyčejnější pravidlo třetin, které obvykle pomůže i fádním snímkům. Stejně tak zlatý řez patří mezi osvědčená kompoziční pravidla. Velkým pomocníkem vám při fotografování mohou být i vodící linie či mřížka zobrazená na displeji a v hledáčku fotoaparátu. Nezapomínejte však na to, že kompozice je individuální a kupříkladu zmíněné pravidlo třetin nesmíte brát jako dogma, které není možné obejít.

5. Buďte obezřetní a využijte počasí

Ne vždy nám přeje počasí tak, jak bychom si při fotografování přáli, ovšem i nevlídné počasí bychom měli umět využít. Dodává totiž fotografiím specifickou atmosféru a pro některé fotografické žánry je pošmourné počasí zcela ideální.

Pošmourné počasí samozřejmě vyžaduje adekvátní techniku, která je odolná vůči nevhodným povětrnostním podmínkám – nicméně s fotoaparáty řady OM-D a vhodnými objektivy vás pár kapek deště rozhodně nezastaví. Ostatně zlatá a modrá hodina jsou tou nejlepší dobou pro fotografování.

6. Pořizujte snímky nikoli výcvaky

Pokud budete fotografovat pouze na rodinných výletech a společenských oslavách, pravděpodobně se vám podaří vytrénovat své postřehy především v reportážní fotografii. Ovšem umělecká a kreativní fotografie vyžaduje odlišný přístup. Nejprve je třeba si rozmyslet celou scénu, kterou chcete zachytit a následně pak nastavit expozici podle toho, jak chcete, aby výsledný snímek vypadal. Pak teprve stiskněte spoušť.

Nebojte se opustit krásné místo bez pořízení jediného snímku, ne vždy jsou takové lokality fotogenické a možná se vyplatí vrátit v jinou denní dobu nebo dokonce i v jiné roční období. Na druhou stranu určitě nepodceňujte důkladnou obhlídku lokality s fotoaparátem u oka, mnohdy se totiž podaří ten nejlepší záběr až po nějaké době hledání.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1