5 NEJLEPŠÍCH MÍST PRO FOTOGRAFOVÁNÍ

Každý fotograf touží po tom, aby se mu podařila fotografie, která nadchne všechny – zasvěcené i nezasvěcen diváky. Velkým vliv na úspěch snímku má především lokalita, kde je pořízen. Vybrali jsme pět nejlepších.

Samozřejmě, pro každého z nás bude ideální místo pro fotografování vypadat zcela jinak, nicméně na následující pětici se pravděpodobně shodne většina z nás. Každá z lokalit je něčím specifická a pokud byste se rozhodli některé z míst navštívit, určitě je dobré plánovat nejen kvůli počasí, ale zejména kvůli přirozenému světlu, které se mění v průběhu dne a také v průběhu roku.

1. Tour de France – nelepší pro sportovní fotku

Nejlepší sportovní snímky vznikají samozřejmě v rámci sportovních soutěží. a to přímo při akci. A kde jinde byste se mohli dostat k perfektním záběrům sportovců v malebném prostředí, než u silniční cyklistiky.

Tour de France sestává z celkem 21 etap, v rámci nichž jezdci navštíví zelené nížiny i zasněžené vrcholky hor. V průběhu celého závodu tak můžete de facto absolvovat všechny roční období. Celková délka závodu je téměř 4000 kilometrů, takže rozhodně nebude problém vybrat si vhodnou lokalitu.


foto: Trevor Mould

V letošním roce odstartuje Tour de France v Bruselu 6. června a do cíle v Paříži přijedou cyklisté 28 června. Určitě není od věci, projít si trasu závodu a vybrat nejlepší a nejfotogeničtější lokality.

Z pohledu techniky je pro sportovní fotografii ideální použít profesionální fotoaparáty OM-D E-M1X nebo E-M1 Mark II, které zvládnou vysokorychlostní sériové snímání, takže vám neujde žádný záběr. Pro ten bude nejlepší volit široké ohnisko, jelikož budete blízko trati, a navíc dokážete lépe zachytit atmosféru místa. Alternativou je univerzální zoom nebo teleobjektiv pro detailnější snímky z větší vzdálenosti.

2. Antarktida – bílé pláně a divoká zvěř

Cesta na Antarktidu je sama o sobě velkou výzvou, přidáme-li k tomu možnost fotografování divoké přírody v zasněžených končinách, jedná se opravdu o výjimečnou příležitost. Oproti běžnější středozemské wildlife fotografii se budete muset lépe vybavit, a to nejen oblečením a vhodnou obuví.

Důležitá bude také příprava techniky, která dostane v nízkých teplotách řádně zabrat, určitě se vyplatí přibalit si přímo na tělo více akumulátorů do zásoby. Profesionální modely OM-D jsou pro takovou cestu velmi dobře vybavené nejen z pohledu utěsnění, ale také odolnosti v nízkých teplotách.


foto: Steve Gosling

Ideálním nástrojem v těchto podmínkách bude delší a světelný teleobjektiv pro detailní záběry tučňáků nebo jiných mořských živočichů. Kombinace stabilizovaného objektivu a stabilizovaného těla je pak ideální i u dlouhých ohnisek. Nejvíce pak asi budete pracovat s korekcí expozice.

3. Namibie – národní parky a teplo

Africká Namibie patří mezi vyhledávaní lokality především pro svoji bezpečnost z pohledu turistů-fotografů a také pro velké množství národních parků, kde najdete obrovské množství zvířat. Namátkou jmenujme například Národní Park Etosha, Park Waterberg Plateau nebo rezervaci Cape Cross Seal.


foto: Martina Govindraj

V parcích upotřebíte díky znalosti průvodců jak dlouhé teleobjektivy pro lovy beze zbraní, tak i širší ohniska pro ohromující záběry krajiny. Nezapomeňte v takové situaci využít funkci Hi-Res pro snímky s vysokým rozlišením plné nejjemnějších detailů. Dobrým pomocníkem vám bude také neutrální šedý a polarizační filtr.

Ochrana fotoaparátu před jemným pískem se také bude hodit, zvlášť pokud budete snímat jinými modely, než je řada E-M1.

4. Lofoty – ráj pro krajináře

Souostroví Lofoty blízko Norska je pro krajináře zemí zaslíbenou, množství skalních masivů kouzelné výhledy a možnost zachytit i polární záři vyváží krapet nižší teploty. Konkrétně pro fotografování polární záře je vhodné plánovat cestu mezi zářím a dubnem. Teploty stoupají mnohdy až ke 12 °C a v zimních měsících pak obvykle neklesají pod -1 °C.

Ačkoli je u bezzrcadlovek k dispozici velmi výkonná stabilizace, určitě si přibalte stativ pro možnost dlouhých expozic nejen polární záře. V případě práce s modelem E-M1X je k dispozici vestavěný ND filtr s jehož pomocí budou i delší expozice hračkou.


foto: Chris Eyre-Walker

Při výběru objektivů je pak nejlepší volbou široké ohnisko, klidně i rybí oko, které pak doplníte univerzálním zoomovým objektivem pro fotografie „nekrajinářského“ ražení.

5. Patagonie – od tropů až po sníh

Patagonie je nejjižnější oblastí na Zemi (pomineme-li Antarktidu) a jako taková nabídne celou řadu přírodních ekosystémů na jednom území. Většina území se nachází v Argentině menší část pak zasahuje do Chile.

Vzhledem k rozsáhlosti celé oblasti a možnosti pořizovat skvělé záběry zejména z vyvýšených míst, kam se obvykle dostanete jen po svých, je třeba důkladně promyslet, jaké vybavení s sebou zabalit. Systém bezzrcadlovek je v tomto směru ideální, jelikož je lehčí než velké zrcadlovky a odvede stejný, ne-li lepší práci. Širokoúhlý zoom a středně široké světelné ohnisko zde budou ideálními nástroji


foto: Jay Dickman

V odlehlých oblastech oceníte také možnost využít dvojice slotů pro paměťové karty nebo nabíjení aparátu prostřednictvím powerbanky u vybraných modelů. U ostatních pak nezapomínejte na možnost bezdrátového propojení nejen pro vzdálené ovládání, ale také pro možnost přenosu snímků z karty do mobilního zařízení.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1