PROČ JE OM-D E-M1 MARK II NEJLEPŠÍ CESTOVNÍ FOTOAPARÁT?

Cestovatelská fotografie s sebou vždy nese jedno zcela zásadní rozhodnutí, a sice jakou techniku si zabalit, aby nebyla příliš těžká a objemná. Špičková bezzrcadlovka E-M1 Mark II je odpovědí.

Zamyšlení nad důvody, proč je zrovna zmiňovaný model ideálním cestovatelským fotoaparátem shrnul fotograf Hamish Stubbs, který je zapáleným krajinářem, cestovatelem a astrofotografem. Cesta k profesionální bezzrcadlovce OM-D u něj začala při používání malé outdoorové videokamery.

Hamish vyzdvihuje na systému MFT (micro 4/3) zejména kompaktní rozměry a nižší hmotnost ve srovnání s plnoformátovými zrcadlovkami. Stěžejní je při jeho práci také výkonná a účinná stabilizace obrazu, díky níž s sebou nemusí nosit stativ. To vše dohromady mu pak dává pocit pohodové dovolené, namísto vláčení batohu s těžkou technikou. Co je tedy podle Stubbse největším přínosem pro cestovatelskou fotografii?

Velikost

Malé rozměry fotoaparátu a příslušenství jsou pro cestovatele velkým přínosem, ze všech pozitiv jsou pro Hamishe nejdůležitější dvě. Prvním je s velikostí spojená nízká hmotnost – jelikož má většina aerolinek hmotnostní omezení na zavazadla, umožní vám menší hmotnost a rozměry zabalit větší množství techniky nebo naopak ušetřit místo pro osobní věci. Konkrétně se jednalo o tělo, dvojici objektivů 12–40 mm F2,8 a 40–150 mm F2,8 společně s dronem a notebookem.

Druhou výhodou je již zmíněná absence nošení těžkého zavazadla při túrách, v kombinaci se základním světelným zoomem je možné vyfotit prakticky cokoli a při aktivní stabilizaci obrazu není třeba používat stativ ani u expozic kolem jedné sekundy.

Speciální vlastnosti

Ačkoli je OM-D E-M1 Mk II výborným fotoaparátem, doplňkové funkce, kterými ho Olympus vybavil posunují fotografické možnosti ještě o stupeň dál.

Hi-Res režim – především u krajinářské fotografie a statických scén je možnost udělat fotku s rozlišením až 80 Mpx v RAWu neskutečně flexibilní. Sice je třeba mít fotoaparát nehybný, což se dá zvládnout i bez stativu, ovšem výsledný snímek má ohromující množství detailů.

Focus stacking – možnost složit přímo ve fotoaparátu finální snímek ze zdrojových fotografií, je velkým plusem zejména na cestách, kde není na detailní kontrolu tolik času a prostoru.

Režim Live Time – oproti zastaralému režimu Bulb je zmíněný režim velmi praktický, ačkoli funguje pouze tak, že zobrazí v průběhu expozice přibližně 14 snímků a poté již exponuje bez náhledu.

Režim Live Composite – ojedinělý expoziční režim pro nejrůznější fotografické situace, záznam pouze světlejších pixelů a následné skládání obrazů je také velmi rychlé. Vzhledem k zájmu o astrofotografii si Hamish vychvaluje také jednoduchý záznam hvězdných drah na obloze

Stabilizace

Nejčastěji zmiňovaná vlastnost fotoaparátu i ostatními fotografy, díky výkonné pětiosé stabilizaci totiž nemusí nosit, a používat stativ, jelikož všechny záběry bez problémů zvládnou fotit z ruky. To stejné pak platí při natáčení videa, kde je možné ještě aktivovat stabilizaci digitální.

O tom, že je stabilizace velmi účinná se Hamish přesvědčil na vlastní ruce, zatímco dříve byl nejdelší čas, kterým fotil z ruky 1/16 s, při použití stabilizace v E-M1 Mk II se dostává bez problémů a rozmazání až na časy v řádech sekund. V praxi to samozřejmě znamená především možnost zredukovat vybavení.

Video

Fotoaparát není skvělým nástrojem pouze pro fotografování, ale také pro tvorbu videa. Prakticky všechny výše zmíněné benefity platí jak pro fotku, tak pro video. Se stabilizací v těle i objektivu pak odpadá nutnost dalších stabilizačních pomůcek a 4K rozlišení při 30 nebo Full HD rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Kvalitní záznam je navíc podpořen velmi dobrým ostřením a barevností.

Celkový výkon

Velmi příjemným zjištěním po čase používání byl výkon, odolnost a dobrá ergonomie, kterou model E-M1 MkII oplývá. Nejen, že zvládá fotografii a video na stejně dobré úrovni, ale navíc je digitál menší a lehčí než klasické zrcadlovky, avšak navzdory tomu s ním bez problémů můžete pracovat s malou hloubkou ostrosti a užít si příjemný bokeh objektivů Zuiko.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1