S NOVÝM TELEKONVERTOREM NA PAPUCHALKY

Čerstvá zpráva z focení papuchalků a terejů. Přední český wildlife fotograf Petr Bambousek se vydal na Shetlandy, kde se několik dnů oddával nejen fotografickým zážitkům.

Na konci června jsme se vydali s několika přáteli na fotografickou výpravu na Shetlandy (nejsevernější ostrovy Velké Británie). Hlavním cílem bylo focení útesových ptáků, zejména terejů a papuchalků. Kdo se zabývá focením přírody vážněji, tak mi určitě potvrdí, že i když se připravíte sebelépe, příroda vám fotky jen tak „zadarmo“ nedá. Za týden jsme nachodili po útesech asi 50 km s plnou polní na zádech. V mém případě dvě těla OM-D E-M1X a OM-D E-M1 Mark II, objektivy 300mm/4 IS, 40-150mm/2.8, 12-100mm/4 IS, 75mm/1.8, 17mm/1.2, 8mm/1.8, Laowa 7.5mm/2 a konvertory TC 1.4x a novinka TC 2x (MC-20). K tomu zásobu vody a jídla na celý den, stativ a pláštěnku. Pro představu, na útesech stále fouká silný vítr, takže byť je okolní teplota kolem 12°C, vítr vytváří dojem, že je tak kolem 2°C. Slunce v těchto končinách zapadá okolo 23. hodiny v noci. Pokud jej nezastíní mraky, tak samotný západ v hezkém světle trvá asi tři hodiny. Útesy se zbarví nádherně do žluta a okolní příroda je naprosto úchvatná. Jednou z fotek, kterou jsem si chtěl přivézt, byl detail hlavy papuchalka s plným zobákem rybiček. Což by v hlavní sezóně neměl být takový problém.

Foto: Petr Bambousek, Olympus E-M1X + 300mm IS PRO + MC-20

Jenže, jak jsem zmínil na začátku, příroda chtěla, abychom si to zasloužili. Poctivě jsme tedy šlapali po útesech a čekali, až se papuchalci umoudří a vrátí se na břeh. Na vodě jich totiž plavaly stovky. Na břeh se jim bohužel moc nechtělo, a když ano, tak bez rybiček nebo na vzdálená místa nebo s rybičkami rychle zalétli do děr bez šance udělat si portrét. Až poslední den, tak jak to na správné expedici má být, se papuchalci umoudřili a několik z nich s rybičkami v zobáku postávalo před norou. Díky tomu, že jsem měl s sebou nový dvojkový telekonvertor M.Zuiko Digital MC-20, mohl jsem si udělat i portrét, který jsem chtěl v porfoliu mít, a to s minimálním ořezem. Kvalita snímku je technicky opravdu skvělá. Ohnisko 1200mm (po přepočtu na plný formát), které vznikne v kombinaci s 300mm objektivem, je skutečně … neskutečné.

Pokud vás zajímají mé praktické zkušenosti s použitím MC-20 v reálných podmínkách, navštivte mé stránky www.sulasula.com, kde najdete kromě mého hodnocení i celou řadu doprovodných fotografií. Fotografie zvířat z celého světa se systémem Olympus OM-D pak najdete v mé webové galerii https://500px.com/sulasulacom.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1