MALOVÁNÍ SVĚTLEM - ANEB ŽIVOT S CHEMIKEM

Režimy malování světlem, kterými jsou fotoaparáty Olympus tak unikátní, neumí v českých luzích a hájích nikdo lépe, než fotograf Pavel Pližingr, který se na tento žánr specializuje.

Vždy mám velikou radost, když mohu pracovat s lidmi, které jejich práce či koníček baví a kteří se o své zkušenosti rádi podělí s ostatními.

Pavel Pližingr, fotograf specializující se na malování světlem, mi nedávno poslal tento krátký, o to zajímavější, příběh fotografie.

 
"To takhle jednou dorazím domů a má drahá polovička (pracuje jako vědec) s vítězoslavným výrazem ve tváři povídá:
"Hele co jsem koupila."
Koukám - odměrky.
"K čemu jako?"
Odpovídá: "No na pití asi ne? Jsou super co! A máme i dvě velikosti!"
Tak jsem si poklepal na čelo, že z toho pít nebudu, ale pak jsem je jednou vzal i na focení a vyšly parádně. No a dnes z nich i vesele piji :)
 
OM-D E-M1 Mark II + 12-40mm PRO, clona 9.0, čas 12 vteřin
 
"Při focení jsem použil režim Live Time, dal by se využít i Live Composite. Oba dva jsou jedinečné režimy na dlouhotrvající malování světlem. V druhém zmíněném dokonce nikdy, ani po mnohahodinové expozici, nedojde k přeexponování již existujících světelných zdrojů (například v noci svítící město). 
Na focení jsem použil Olympus OM-D E-M1 Mark II, profi záklaďák 12-40mm 1:2.8 PRO, zaclonil jsem na f9, délka expozice byla 12 vteřin."
 
 
"K malování světlem jsem použil tzv. optické vlákno přidělané na baterku EagleTec D25LC2 Color, která umí měnit barvy. Na pozadí jsem použil programovatelnou tyč Magilight, ale dá se použít úplně v pohodě plastová trubka jak o tom píšu ve svém článku. A na konec mám jednu UV svítilnu, tou je udělaná ta modrá linie. Vše samozřejmě vznikalo za úplné tmy.
Všechny objekty stojí na zrcadle, aby byl odraz dokonalý."
 
"Jako variantu přikládám i druhou fotografii, tentokrát v monochromatickém provedení."
 
 
Jak na malování světlem se můžete dovědět přímo od Pavla Pližingra buď na jeho stránkách, nebo na některém z workshopů, které pořádá.
 
 
 

 

SDÍLET:

Komentáře

  • 1