PORTRÉT NA INSTAGRAMU

Portrét je jedním z nejčastějších motivů ve fotografiích objevujících se na Instagramu. Patří sem i tzv. selfie. Dnes se s Bárou Gajovou podíváme na to, jak na kvalitní portrétní fotografii vhodnou nejen pro Instagram.

Báru Gajovou, velice talentovanou mladou fotografku, jsme požádali, aby pro vás připravila jednoduché desatero fotografování portrétů se zaměřením na Instagram.

Protože Instagram je doslova zahlcen fotografiemi, konec konců je to sociální platforma právě pro sdílení fotografií, je důležité vědět, jak ostatní zaujmout. Zde je několik rad a tipů od zkušené fotografky, která je na Instagramu jako doma.

 

1. Buďte jiní - nejdůležitější pravidlo, musíte se na stejné věci koukat jinak než ostatní. Inspirujte se, ale vkládejte do fotek vždy kousek sebe, uděláte si tím tak svůj jedinečný umělecký podpis. Lidi vaše fotky poznají na první pohled.

 

2. Foťte autentické fotky v pohybu - pěknou modelkou v již milionkrát okoukané póze už na Instagramu nezaujmete. Foťte modelku při akci. Vyjeďte na longboardu, dejte si zmrzlinu nebo ji nechte při focení tančit! Lidi mají rádi, když má fotka příběh. V tomhle případě ale pozor na modelky, měli by umět být přirozené v pohybu, což jak se zdá většina holek z modelingových agentur nezvládá. Podle průzkumu přirozenost na Instagramu vyhrává nad dokonalostí! Focení pohybu si můžete usnadnit použitím sekvenčního snímání a následně ze série vybrat jednu, tu správnou. Frekvence okolo 10 snímků za sekundu zvládají bez problémů i fotoaparáty OM-D E-M10 Mark II nebo Mark III.

 

3. Pracujte s prostředím - doplňkový bod k předchozímu typu. Nemusíte nastavit clonu na 1.2 a tím úplně modelku vytáhnout z prostředí, ve kterém je. Na Instagramu zaujmete zajímavými místy. Hodně často se mě lidé ptají, kde jsem modelku fotila, proto volte i netradiční prostředí. Foťte na místech, kde by to nikdo nečekal.

 

4. Volte netradiční úhly - představte si, že když fotíte ze stoje, fotíte ze stejného úhlu, ze kterého se dívá běžný pozorovatel. Proto se nebojte fotit z podhledu nebo naopak z nadhledu. Foťte záměrně nakřivo. Lidi to pak více zaujme, protože se z těchto úhlů na věci nedívají, proto pro ně budou takové fotky zajímavější. Tato technika se hojně využívá i u filmu. Pomůže vám při tom i všemi směry výklopná obrazovka, kterou najdete na modelech OM-D E-M5 Mark II a E-M1 Mark II.

 

5. Když to půjde, pracujte se třemi plány. Tuto techniku jsem se zase naučila kresbou. Fotka by měla mít samozřejmě hlavní focený objekt, za ním pozadí a před ním popředí. Krom focení hlavního objektu a pozadí, které jsou vždy jasné, přidejte ještě popředí. Fotky pak působí mnohem více prostorově a dynamicky. Hloubku prostoru vyjádříte díky otevřené cloně na světelných objektivech. Například oblíbeném základním ohnisku 25mm (ekv. 50mm) se světelností 1.8.

 

6. Vybírejte na focení zajímavé lidi, kteří jsou v něčem velmi originální a jejich odlišnost zachyťte. Pracovala jsem už s velkou spoustou modelek a modelů. Někteří mě zaujali svým neobyčejným vzhledem, někteří zase extravagantním šatníkem anebo třeba jen tím, že se od ostatních liší svou povahou. Model není obyčejný člověk, musí buď něco zajímavého vyzařovat, nebo aspoň zajímavě vypadat. Pracujete li s externím bleskem (například blesk FL-700WR), vyzkoušejte ho ve spojení s delším expozičním časem.

 

7. Volte správný outfit. Krom zajímavého modelu, prostředí a pózy je důležité myslet i na oblečení. Fotka v jeanech a bílém tričku nezaujme tolik jako strakaté šaty a klobouk. Pro modelky se snažím vždy najít co nejextravagantnější outfit.

 

8. Hrajte si se světlem. Vyzkoušejte všechny druhy světla! Ostré slunce přímo do obličeje, protisvětlo nebo zataženo. Nebo co ještě větší experiment a dát modelku napůl do stínu a napůl do světla? Žádný druh světla není správný ani špatný! Musíte se s ním skamarádit a naučit se jak s ním vycházet a budete se divit, jak světlo které vám doteď činilo neplechu, vám bude nyní vyhovovat. Na každý druh focení se samozřejmě hodí jiné světlo. Fashion focení prospívá ostré světlo, fotkám párů zase protisvětlo.

 

9. Foťte třikrát. Jakmile se modelka postaví, začnu z dálky, vyfotím celou postavu, poté půlku postavy a nakonec portrét. Nezapomeňte během toho ale měnit úhel nebo výraz modelky. Z jedné kompozice pak vznikne více fotek a máte prostor si více vybrat výsledné fotky.

 

10. Foťte série. Jen tak si prověříte, že jste opravdu dobrý fotograf, jedna skvělá fotka může vzniknout opravdu i nějakou náhodou, ale vytvořit sérií skvělých fotek už je uměním. Zkuste nafotit sérii minimálně 3 fotek se stejnou tématikou a nádechem. Mnohem lépe tak vyjádříte příběh, který jste pomocí fotek chtěli zachytit.

 

"Pokud byste se rádi inspirovali dalšími fotografiemi, podívejte se na můj Instagram, nebo mi napište. Přeji vám všem dobré světlo. Vaše Barča Gajová"

Instagram

www.besignphoto.com

Facebook

SDÍLET:

Komentáře

  • 1