ZA MEDVĚDY NA ALJAŠKU

Profesionální wildlife fotograf Rostislav Stach se tentokrát vydal "lovit" medvědy až na dalekou Aljašku. Při tahu lososů měl spoustu možností a příležitostí k zachycení dokonalých záběrů.

Při poslední cestě na Aljašku, bylo mým hlavním cílem fotografování medvědů v N.P. Katmai. Začínal právě tah lososů a to je doba, kdy se k řece stahují medvědi hnědí, aby se zde pořádně vykrmili na další zimu. V této době je taková hojnost potravy, že jinak samotářští medvědi snášejí přítomnost dalších medvědů a tak není vzácností, sledovat třeba deset lovících medvědů na jednom místě.


Foto: Rostislav Stach, Olympus OM-D E-M1X

Používají různé techniky lovu, někteří jen sedí pod peřejí a sbírají omráčené lososy, kteří nezvládli skok a narazili hlavou do kamenů, jiní se vrhají do hejna ryb a s otevřenou tlamou se snaží některého chytit. Já jsem se ale soustředil na medvědy, kteří svou techniku rybolovu vypilovali k maximální úspoře energie a stojíce nad peřejí, čekají na ty lososy, kteří jim sami skočí do otevřené tlamy. Trochu v duchu našeho rčení "Pečení holubi létají až do huby".

Vzhledem k množství skákajících lososů, se to některým velmi dobře dařilo a pořídit zajímavý snímek, bylo i díky funkci Pro Capture celkem snadné. Důležité bylo pouze nastavit krátký čas a soustředit se na lososy, kteří skákali po pravé straně medvěda, aby byl v okamžiku ulovení natočený hlavou k objektivu.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1