Šest minut s Adolfem Zikou

Představovat fotografa, režiséra, scénáristu, dramaturga, producenta, spisovatele Adolfa Ziku, muže tak činorodého, že jeho nové a nové projekty lze jen stěží včas postihnout, je asi trochu zbytečné. Nedávno se stal ambasadorem značky Olympus, ke které odjakživa tíhl.

Portrét Adolf Zika

Adolfe, jak žijete? Prý jste hodlal natáčet a fotit v Japonsku a musel jste změnit plány? Fotíte a točíte doma?

I přes to, že pro 90% lidí je to teď "klidná" doba, kdy tráví převážně čas s rodinou a uklízí na zahrádce a v garáži, tak já žiji velice hekticky. V době kdy spolu mluvíme, jsem se měl vracet z Japonska, kde jsem měl dokumentovat cestu Lukáše Krpálka za jeho dalším olympijským snem. Nestalo se a všichni víme proč. Namísto toho natáčím celovečerní dokumentární film FILM COVID19, který by měl běžet koncem roku ve vybraných kinech i na obrazovkách České televize.

S Lukášem Krpálkem

Vy se opravdu ničeho nebojíte! Máme se na co těšit. A co focení? Nedávno jste si pořídil nový Olympus OM-D E-M1 mark III. Už jste si na něj zvykl?

Já jsem si na něj zase tak úplně zvykat nemusel, protože jsem jednou nohou ve vodách Olympusu celý život. Jen jsem si teď sundal kalhoty a vstoupil do těch vod oběma nohama. Prostě už jsem si to chtěl v sobě nějak vyřešit a rozseknout a tak jsem se odhodlal. Od začátku roku jsem oficiálním ambasadorem Olympusu.

Portrét

My se ale nedáme! Co ta E-M1 trojka? Je to rychlý, odolný přístroj s řadou nových funkcí jako je sledování obličeje, vysoce výkonná stabilizace obrazu a dalších. Co Vás na něm nejvíce baví, resp. k čemu ho nejvíce využíváte?

Těch věcí je pochopitelně více. A poslední dobou je toho opravdu hodně, co profi řada Olympusu nabízí. Ale co mě fakt bere je ta pekelná stabilizace obrazu. Ono mít v ruce třístovku a udržet to z ruky ostrý na vteřinu, to by před pár lety bylo považovaný za naprostý nesmysl. Tak to mě fakt baví. Jinak kompaktnost, váha, odolnost a i skvělej retro design, to už k Olympusu prostě patří! Nehledě na to, že já jako dokumentarista už dnes často používám fotoaparát i jako záložní kameru.

Adolf Zika a jeho Olympus

A objektivy? Pořizoval jste si nějaké?

Ne, ne, nakonec jsem si říkal, že bez objektivů by to mohlo taky jít..(smích). Pořídil jsem si samozřejmě 12-40mm 2,8 PRO, pak 40-150mm 2,8 PRO a portrétní sklo 45mm 1,2 PRO. S tím posledním jmenovaným jsem zrovna před pár dny fotil titulní fotku na knihu Lukáše Krpálka Cesta, která vyjde snad koncem roku. A dopadlo to skvěle, ta hloubka ostrosti je nádherná a kresba dokonalá!

Ptát se Vás dnes na plány (hlavně ty cestovatelské) je trošičku mimo. Ale jste znám svými unikátními projekty, které si získaly miliony diváků, viz například konec loňského roku a Vaše Sametové stopy, které jsme všichni sledovali v České televizi, nebo rok před tím Vaše velká výstava v Mánesu. Určitě máte něco nového! Prozradíte alespoň maličko?

Já jsem vstoupil do začátku roku celkem s pěti projekty. S pěti filmy, které se měly natočit v příštích dvou a půl letech. Jenže život si s námi všemi trochu pohrává a tak z nich zůstal jeden, ten nejkrásnější. Je to film o člověku, který se ve dvou zcela odlišných oborech lidské činnosti, vyšvihl až na samotný vrchol. A to už v jeho 19 ti letech. V tanci, respektive v BreakDance a ve výtvarném umění stylu Smart Artu. Proslavil se po celém světě, jen u nás ho moc neznají a je to opravdová hvězda. Jmenuje se Kristián Mensa. Film by měl být hotový začátkem příštího roku. No a k tomu přibyl ještě jeden "novorozenec" o kterém jsem mluvil už na začátku a který má příznačný název FILM COVID19. No a pomalu jsme začali práce na přípravě knihy AFRODIAZIKUM, která by měla vyjít v roce 2021.

Adolf Zika v plné práci

Je tu ještě jeden obrovský projekt, kterého jste otcem a tvůrcem - Week of life - projekt, který změnil spoustě našich fotografů život. Jak si aktuálně vede?

Tak to je moc zajímavý příběh. Hodně fotografů u nás zná WOL a hodně z nich ten projekt ovlivnil. Ale lehké to za těch 10 let neměl. To co se děje ale právě v těchto dnech a týdnech je úžasný. Lidi jako by najednou objektivem WOL projektovali svůj současný stav mysli. Každý den máme nové a nové členy projektu, přibývají sety, týdny a vše se to najednou zdvojnásobilo, ne-li ztrojnásobilo. Vlastně ani nevíme, kam se to teď celé posune. Takže všechno zlé je jako vždy i k něčemu dobré!

Díky za rozhovor

www.adolfzika.com

www.zipofilmproduction.cz

www.saudekfilm.com

www.robertvanofilm.cz

www.weekoflife.com

Adolf Zika v obraze

SDÍLET:

Komentáře

  • 1