Zářivé vzpomínky Jakuba Šedivého

Minulý rok jsem byl přizván na projekt společně s freeridovými legendami Lorraine HuberStefanem Hauslem v rakouském Arlbergu. Součástí filmového projektu byla extrémní lajna na jednom z hůře přístupných svahů.  V takových podmínkách je dobré po větším sněžení zkontrolovat stav a stabilitu nového sněhu a loňská sezóna byla na sníh velice štědrá.

 

Neporušená příroda je fascinující

Vyrazili jsme velice brzy ráno, ještě před oficiálním otevřením resortu a měli většinu oblasti skoro sami pro sebe. Bez zvuku vleků a lidí na dovolené. Vlastně jen skřípot sněhu pod pásy lyží. Podmínky byly stabilnější než jsme očekávali a tak vedle prohlídky budoucí lajny a několika lifestyle snímků na cestě nahoru se nám podařilo také vyfotit pár snímků po cestě dolů v neporušeném prašanu. Není nic nad to mít celý masiv vlastně skoro pro sebe. Prohlídka nám zabrala celé dopoledne a sjezd a focení jsme naplánovali na další den. Bohuzel následující den přišly mraky a tak se cely projekt musel odložit o několik týdnů.

K této mé konkrétní fotografii

Vzniklo jich více, těžko se vybírá jen jedna. Tato fotka je focená na Olympus E-M1 Mark II a objektiv 40-150 PRO, 1/1600s, ISO 200, 40mm

Ve freeridovém lyžování s sebou vždy taháte spousty věcí. Lavinovou výbavu, stoupací pásy, lavinový batoh a fotovybavení je cítit na každém kroku, potažmo v každém oblouku. Na druhou stranu musíte sportovcům stačit a pohybovat se rychle a jistě na sněhu ve vysokohorském prostředí. Olympus systém je lehký a zároveň rychlý a výkonný. OM-D E-M1 II se dá dobře ovládat v rukavicích a také je dost odolný v mrazu a vydrží i ten občasný pád do sněhu či sněhovou ¨sprchu¨. Prostě je to dobře fungující, do ruky padnoucí foťák na který se dá spolehnout a o který se fotograf nemusí přehnaně bát, protože něco vydrží.

Jakub Šedivý - 3

Jak dobře zaostřit?

Vedle mrazu a výběru bezpečného místa k focení je vždy největším oříškem ostření. Sníh není moc kontrastní a sněhové kontury vypadají naprosto jinak z pohledu jezdce (shora) a fotografa (zespodu či ze strany). V některých případech (jeden daný specifický oblouk) je možné předostřit, ale já se v tomto případě spolehl na C-AF, kontinuální ostření a 7 snímků za sekundu. Jezdec má tak trochu větší volnost volby lajny a fotka je často přirozenější. Omdéčko si s tím poradilo skvěle i v takové rychlosti a ve dvou různých situacích / vzdálenostech.

Jakub Šedivý

https://www.facebook.com/sedivyjakubphoto/

 

https://www.instagram.com/sedivyjakub/

SDÍLET:

Komentáře

  • 1