Náročný sport s Jakubem Šedivým

Letní sezóna je prakticky tady, hory, skály, divoké peřeje a extrémní sjezdy lákají a nabízejí úžasné záběry. Jak vybrat vhodnou lokalitu a čas? Jakub Šedivý odpovídá na naše otázky.

Jakub Šedivý znovu

Jakube, jsme rádi, že jsi opět na našem blogu i se svými, krásně živými, sportovními fotografiemi. Sport celkově tě evidentně strašně baví. Začal jsi fotit při sportování, nebo už před tím?

Ahoj, je to pravda sport mě opravdu baví. S focením jsem začal již jako děcko s tátovou analogovou AE1. Takže jsem vlastně fotil odmalička, ale více jsme se tomu začal věnovat po stáži v Australii, kde jsem nějakou dobu studoval foto žurnalistiku a následně při dokumentování svých kajakových expedic po celém světě. 

Jakub Šedivý 3

Pojďme ale aktuálně! Těsně před obdobím zákazu vycestování ses vrátil z horských zimních extrémů, teď jsi byl chvíli doma v Boleslavi a asi se rychle vrhneš na sporty letní, že? Stačil jsi v době relativního klidu uspořádat své čerstvé portfolio? 

Ano, tahle krize mě zastihla přímo v Tyrolských Alpách, kde jsem poslední roky strávil zimu. St. Anton je perfektní terén k fotografování zimních sportů a zároveň jedno z center freeridu v Evropě. Tráví tam zimu hodně profesionálních lyžařů a tak za nimi nemusíte jezdit nijak daleko. Zároveň se hodí, že mě už znají a ví že se o mě nemusí starat, budu jim stačit a vzniknou dobré fotky. Je to dost specifické tím, že na dobrou fotku se musí sejít více faktorů- dobrý sníh, dobré počasí, lavinová situace atd.. Prostě dá se fotit jen v nějaké dny.Chvíli jsem řešil, zda nezůstat v Rakousku s tím že budeme po kopcích jen chodit na lyžích, ale to byla jedna z prvních věcí, kterou zakázali a tak jsem se po delší úvaze rozhodl přijet zpátky domů do ČR.

Jakub Šedivý 4

Prvních deset dní karantény šlo v pohodě, já měl totiž tolik práce, že mi to ani nepřišlo. Zavření jsme byli všichni, tak se mi nezdálo, že něco utíká a mohl se lépe soustředit. Srovnal jsem si fotky za zimy, trochu upravil portfolio, napsal pár velkých článků a tak. Většina mých projektů na jaro byla zrušena kvůli zákazu cestování, třeba v době své karantény jsem měl být na Kamchatce, tak jsem zároveň řešil co vymyslím místo nich. Celá ta situace je náročná pro všechny, ale beru to tak jak to je a občas není na škodu se trochu zastavit. Nicméně po deseti dnech na malém prostoru, bez lidí a možnosti vycházení se i to soustředění začne vytrácet a člověk je víc roztěkaný. Po dvou týdnech nonstop v malém bytě jsem si konečně šel zaběhat ven do jarní přírody. Ten pocit byl super a já to trochu napálil tak potom skoro nedošel domů. Portfolio a další fotky jsou k vidění na jakubsedivy.com a chystám se ještě něco doplnit jak se mi budou uvolňovat materiály, které jsme držel z různých projektů "pod pokličkou".

Jakub Šedivý 5

Jak své fotky vybíráš, ukládáš a zpracováváš? 

S výběrem je vždy problém. K mnoha fotkám mám spíš takovou citovou vazbu protože mi evokují určitý momen či emoci, ale někomu kdo tam nebyl zase tolik neříkají. Já si myslím, že dobrou fotku člověk pozná. Většinou vím, že tam někde je. Doufám, že je ostrá a vyšla taková jakou ji vidím na displeji a jak jsem si představoval. Potom si většinou dám nějaký cílový počet upravených snímků podle velikosti projektu a typu zakázky.

Jakub Šedivý 6

Dejme tomu 50 fotografii, ty pak postupně vybírám a třídím až mi jich zbyde opravdu jen třeba 50 a ty pak třídím.Data ukládám na SSD harddisk, ze kterého i edituji a zálohuji na pevný disk který zůstává doma. Upravené snímky v plné kvalitě ještě uploaduju na smugmug cloud, kde k nim mám přístup třeba i z mobilu z celého světa. No a jak je zpracovávám? Většinou v Lightroomu, do photoshopu chodím málokdy. Je ve mě pořád ještě trochu té fotožurnalistické školy a tak se snažím aby snímky vypadaly reálně. Na druhou stranu si myslím, že v úpravách je obrovský potenciál a je to oblast, kde se snažím zlepšovat. Koneckonců je to i něco na čem se dá pracovat v dnešní době.

Jakub Šedivý 7

Zima asi byla dost náročná na techniku. Jak obstál Olympus a co jsi vše v zimě používal?

Ono každé období je svým způsobem na techniku náročné. V zimě to je hlavně mráz a vlhko. Nerad lyžuji s foťákem na těle. Bylo by to asi účelnější, ale mám strach že si o něj při pádu poraním žebra a tak jej pořád tahám z batohu a zase jej tam po focení strkám zpět. Vše v rukavicích a se spoustou prachového sněhu v okolí. Stane se docela často, že nějaký sníh zanesu do pouzdra a tak. Hlavní je vždy pořádně zavřít ten batoh při každém focení. Jinak vám tam přistanou tuny sněhu poté co kolem vás lyžař projede.

Olympus je na to ideální.Technika je v porovnání s konkurencí lehká rychlá. Foťák nosím v lavinovém batohu na zádech každý den a k tomu ještě lavinovou výbavu, pásy, mačky atd. Ono se to nasčítá zvláště když se člověk pohybuje ve 3000 metrech nad mořem. S Olympusem nemusím dělat takové kompromisy s tím co si s sebou vezmu na denní tůru nebo focení.

Jakub Šedivý 8

Stabilně s sebou vozím OM-D E-M1 Mark II tělo, a objektivy 12-4040-150 plus 1.4 Teleinverter. To mi pokryje 99 procent. Střídání objektivů může být problém, ale zatím si s tim OMDéčko vždycky poradilo.

Celkově ten foťák je dobře postavený. Je lehký, dá se držet v rukavicích, je bytelný, intuitivní a opravdu rychlý jak na sekvence, tak na ostření.  Už ani nepočítám kolikrát mi upadl do sněhu, nebo skončil mokrý po focení ve sněhové bouři.

No nemá to se mnou jednoduchý a každopádně to není žádná leštěnka. Nicméně pořád funguje úplně stejně jako když byl nový.

Jakub Šedivý 14

Když jsme u naší techniky. Jak pro změnu na letní focení? Co bereš sebou za objektivy a nějaké Tvé speciální příslušenství, vychytávky?

Teď začíná jaro, tak to jej tahám buď na vodu kde je hodně vlhkosti, nebo na kolo kde je pro změnu spousty prachu a otřesů. Na vodu jej vozím ve vodotěsném pouzdře Watershed a často u něj jestě vozím třeba merino mikino, do které si mohu trochu osušit ruce než začnu fotit. Je důležitý foťák hned po focení vyndat z vaku a nechat sušit, ale už několik let to dává na jedničku. V dešti si do kajaku na focení beru deštník, ale jinak foťák vytáhnu třeba jen na snímek a pak hned zpátku do obalu abych minimalizoval dobu kdy bude na dešti.

Na kolo se mi zatím. musí vše vejít do cyklobatohu. Čím jsem rychlejší, tím více se toho dá stihnout :).

 Jakub Šedivý 11

Rodina majitelů Olympusů je v České i Slovenské republice opravdu velká a je to nejen díky tradici této značky u nás, ale i výbornou využitelností ve spoustě fotografických žánrů. Které z nových vlastností Ti u Tvého Olympusu při focení sportu sedí nejvíce?

Lehkost, rychlost, robustnost a ostrost, to jsou pojmy, které mi vyjdou na mysli pokud budu mluvit o svém OMDéčku. Je to prostě perfektní nástroj a k tomu ještě dobře vypadá což je taky plus. Nejvíce mi sedí použitelné C-AF. V posledních letech s MkII jsem se na něj mohl spolehnout a celkově jsem měl více ostrých snímků. Jen je potřeba nepřekročit maximální rychlost sekvence pro C-AF. Já se snažím mít vše co nejjednodušší abych nedělal chyby. Chci aby se atlet mohl stoprocentně soustředit na svůj výkon a nemusel zbytečně čekat. S Olympusem jsem rychlejší, ale chce to trochu praxe.

Jakub Šedivý 10

Řada fotografů se často ptá na lokace a vhodný výběr místa k focení. Jakým způsobem vybíráš místa pro své záběry?

Většinu sportů se snažím poznat i jako sportovec a tak si dokážu představit záběr i s atletem a vím co je možně a co není. V horách jsem limitovaný lavinovou bezpečností a na vodě je často zase možná jen jedna lajna. Nejdůležitější je komunikace se sportovcem a celým týmem. Každý musí vědět co se děje. Zároveň jsem součástí týmu a to co jedou ostatní jedu také a často první. V místech kam se dostávám je scenérie často tak dechderoucí, že ani nejde o to jak lokaci vybrat, ale jak ji zachytit v celé kráse.

Jakub Šedivý 12

Tvé letní sportovní fotografie jsou opět plné extrémního prostředí - divoká voda, vysoké hory, náročné cyklo sjezdy a tak dále. Co tě čeká letos, pokud se třeba i hranice úplně uvolní?

No, to je dobrá otázka. Ja měl letošní jaro a léto naplánované. V dubnu jsem měl fotit na Kamčatce lyžování, v květnu jsem měl být fotografem týmu v Gruzii s Nourii Newman což je teď asi nejlepší kajakářka na světě, v červnu bylo v plánu focení akcí a červenec byl rezervovaný na týmové focení pro jednoho z mých kajakářských sponzorů. To se vše teď samozřejmě změnilo a posunulo na příští rok. Beru to ale spíše jako příležitost uspořádat něco u nás, třeba nějaké workshopy, práci s českými sportovci a přednášky na festivalech pokud se třeba uskuteční v menším formátu.

Jakub Šedivý 9

Tak hodně štěstí a dávej na sebe pozor a samozřejmě i na techniku, i když je hodně odolná. Ať se můžeme těšit na spoustu Tvých dalších fotografií!

Díky moc a třeba na viděnou na nějaké Olympus akci

 

SDÍLET:

Komentáře

  • 1