Pavel Pližingr doma s Olympusem

Pokud jste ještě nepropadli kouzlu malování světlem, pak s Pavlem Pližingrem mu propadnete úplně. Malování, nebo jak sám říká "kreslení světlem", se mu stalo vášní. V domácích podmínkách vytváří úchvatné obrazce a scény.

Pavla Pližingra jsme požádali, aby nám prozradil co všechno se skrývá za fotografií, která na nás působí snovým, až éterickým dojmem. Zeptali jsme se ho, jak vznikla, co všechno k ní bylo zapotřebí a jakou použil techniku.

Příprava na focení

"Nejprve si připravím scénu. V hlavě mám představu, jak by měla vypadat výsledná fotografie. Scéna se skládá z pozadí s motivem hvězdné oblohy a ikea schůdků, kam se posadí modelka. Schůdky se nachází zhruba 60 centimetrů od pozadí, potřebuji se totiž za modelkou pohybovat. Připravím si fotoaparát Olympus E-M5 mark III (nebo jakýkoliv jiný z řady OM-D nebo PEN, který tuto funkci nabízí) a objektiv 12-40mm F2.8 PRO na stativ a zakomponuji scénu. Modelce vložím do ruky skleněnou kouli. Fotoaparát nastavím na režim Livetime, 12mm, F8.0 a ISO 200. Nyní již zbývá jen připravit si nástroje pro kreslení světlem. U této fotografie jsem použil ruční svítilnu, která umí, mimo bílé barvy, RGB, kdy jsem nastavil zelenou barvu. Následně jsem k ní přidělal černé optické vlákno. Oproti bílému má tu skvělou vlastnost, že svítí jen konce. Druhý nástroj připomíná přenosný scanner. Skládá se z čiré plastové trubky, zhruba 50 cm dlouhé, kterou jsem kompletně oblepil černou lepicí páskou až na jeden asi dvoucentimetrový pruh. Jeden konec této trubky je také zalepený, aby mi neunikalo světlo pryč a na druhý konec připojuji ruční svítilnu. Následně světlo vychází pouze z toho nezalepeného pruhu a používá se to přesně jako scanner – dá se tím svítit jak na různá pozadí, tak i na postavy, které chci mít na fotografii a nechci zrovna použít blesk."

Baterka s černým optickým vláknem, vyrobený světelný "scanner" a pozadí

Průběh focení

"Scéna je připravena, modelka pózuje na svém místě a já mačkám spoušť. Do ruky beru svítilnu s optickým vláknem a potřebuji za modelkou udělat takový efekt, aby vznikla pěkná silueta. Zároveň si musím dát pozor, abych při máchání optickým vláknem, nepřekresloval tolik místa, kde jsem již byl. To úplně nevyšlo u skleněné koule, tak snad příště 😊. Úkol modelky je zde poměrně náročný – ani se nehnout. Ono se to nezdá, ale udržet naprosto nehnutě skleněnou kouli po dobu cca 10 až 15 vteřin, chce trošku cviku. Výsledek mého snažení za modelkou mohu ihned zkontrolovat na otočeném displeji fotoaparátu a hlavně díky geniální funkci živého náhledu v průběhu expozice. Silueta je dobrá, posílám modelku pryč a beru do ruky scanner. Nyní již zbývá hezky pomalu a plynule vyskenovat pozadí. Začínám v pravém dolním rohu a pomalu osvěcuji pozadí nahoru, následně vysvítím druhý a třetí pruh. A fotka je hotová. Jak se vám líbí?"

Foceno v režimu Live Time, F8.0, ISO 200

Pokud vás kreslení světlem zajímá, doporučujeme navštívit stránky Pavla Pližingra www.kreslenisvetlem.cz.

Zkušenosti z kreslení světlem s OM-D E-M5 Mark III jsme vám přinesli v nedávném článku, který si můžete přečíst zde.

WWW: https://www.kreslenisvetlem.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/pg/WayOfPhoto/posts/

Instagram: https://www.instagram.com/wayofphoto/?hl=cs

SDÍLET:

Komentáře

  • 1