Fotografické dilema Igora Slavíka

S Igorem Slavíkem fotografem jsme se na našem blogu již setkali. Není však neznámou, že Igor Slavík je nejen fotograf, ale i špičkový muškař. Obě své vášně dokáže perfektně skloubit dohromady.

Muškaření je poměrně náročným způsobem lovu ryb. Tvrdý sport, většinou chlapská záležitost, zejména na řekách. Během muškaření se často brodí divokou řekou, rybář stojí ve vodě oblečen do speciálních prodyšných vodotěsných brodících kalhot. Igor spojil tyto nádherné souboje s rybími dravci se svým druhým velkým koníčkem, fotografováním. A samozřejmě nefotí jen ryby...

 

Foto: Igor Slavík, čas 1/400 s., f3,2, ISO 250, objektiv 7-14 mm PRO, ohnisko 9 mm

Pojďme na to od začátku, „z gruntu“, jak říkaly naše babičky. Rybaření bylo u Tebe asi jako první a k němu pak přibylo focení? Nebo? Jak to bylo vlastně s počátky Tvých dvou velkých koníčků?

Ryby chytám odjakživa. Nicméně ke stylu muškaření jsem se dostal v relativně pozdějším věku - až po 20. A když o tom tak přemýšlím, tak v té době jsem už fotil. Takže obě záliby mě provází vlastně paralelně a už hodně dlouho.

Igor Slavík 13

Foto: Igor Slavík, čas 1/200 s., f11, ISO 200, objektiv 7-14 mm PRO, ohnisko 8 mm

Neruší se navzájem? Jak stíhá vášnivý rybář například při náročném muškaření i fotit?

To víš, že se ruší. Mám to tak, že některé dny jsem spíš rybařící fotograf a dny jiné fotící rybář. Podle toho, kolik materiálu sebou beru k vodě.  Pokud jsem u vody obytňákem, tak třeba na chvíli jdu fotit a až pak se vrátím pro udici. Každopádně u vody jsem většinou sám, takže si musím vypomoci stativem, hodně používám Gorillu od Joby, samospouští atd.

Igor Slavík 16

Foto: Igor Slavík, čas 1/320 s., f4,0, ISO 200, objektiv 7-14 mm PRO, ohnisko 14 mm

Když jsme u toho, rybáře známe poklidně sedící u našich rybníků, jezer a řek, ale také stojící a zápasící s „kořistí“ uprostřed divoké řeky. Co Tě na tomto mnohdy náročném sportu baví nejvíc? Jak chytáš nejraději?

Nejvíce mě na muškaření baví ta komplexnost. Sám si uvážeš mušku z chlupů a srstí, rybu si ve vodě najdeš, ať už vizuálně nebo zkušeností odhadneš její stanoviště a pak ladným nahazováním předložíš mušku. Jestli zabere je na tobě. Následný souboj je jen vyvrcholením. Zažil jsem dny, kdy jsem nezdolal jedinou rybu, ale ryby se ukazovaly a já byl jak v transu a snažil se nějakou přemluvit.

Igor Slavík 23

Foto: Igor Slavík, čas 1/800 s., f2,8, ISO 64, objektiv 40-150 mm PRO, ohnisko 150 mm

Fotící rybář. Zaznamenáváš všechny své úlovky?

Zdaleka ne. Jsou dny, kdy chytnu několik desítek ryb. Snažím se k rybám chovat ohleduplně. Co nejrychleji je pouštím zpět. Ryby mohou často uhynout ne poškozením, ale fyzickým vyčerpáním. Často si vyfotím pouze prostředí, situaci, fragment boje, krajinu… Nefotím “jen” ryby.

Igor Slavík 21

Foto: Igor Slavík, čas 15 s., f3,2, ISO 800, objektiv 7-14 mm PRO, ohnisko 7 mm

Rybář je vlastně neustále ve vlhku a při muškaření v pohybu. Co používáš za techniku „při akci“ a jak se o ní staráš? Musí asi hodně vydržet?

To je jeden z důvodů, proč jsem si vybral Olympus. Kromě své vynikající obrazové kvality, má obrovskou devizu ve své velikosti, nebo lépe řečeno kompaktnosti a lehkosti, a hlavně vynikající voděodolnosti. Párkrát jsem se i s “óemdéčkem” koupal a nepřišlo k úhoně. Na youtube je spousta videí, jak majitelé své fotoaparáty Olympus OM-D řady 1 a 5 oplachují od bahna pod sprchou.

Oly 1

Foto: Igor Slavík, čas 1/640 s., f3,2, ISO 200, objektiv 12-40 mm PRO, ohnisko 40 mm

Mezi rybáři je spousta „rybářských“ diskuzí o úlovcích a jejich velikosti, jsou tom i krásné vtipy. Pověz nám nějakou svou typicky rybářsko-fotografickou historku! A můžeš používat i rybářskou latinu…

Klasická průpovídka nás rybářů je, že “největší ryba se vždycky vyhákne”.  Protože tu zkrátka nikdo nezměří, ale ruce na ukázání její délky téměř nestačí.

A pokud se jedná o kombinovanou veselou historku foto-rybářskou, tak ta se mně stala nedávno. Já se tedy moc nebavil, ale kamarád Honza se smál, až se za břicho popadal. Chytil totiž štiku a zavolal mě, abych ho vyfotil. Já zabrozenej uprostřed řeky, ochotně jsem vybrodil, popoběhnul po břehu směrem k němu a při zabrození (lepší fotit z vody, hezky foťák dát blízko k hladině) jsem zakopnul a vykoupal se. Prosinec, foťák v ruce… Dopadlo to dobře, štiku jsem vyfotil, já usušil sebe i Olympus, a ani jeden z nás nezaznamenal újmu.

Oly 2

Foto: Igor Slavík, čas 1/10 s., f22, ISO 400, objektiv 7-14 mm PRO, ohnisko 7 mm

A teď zase vážně. Jakou techniku včetně objektivůpříslušenství bys doporučil brát sebou k vodě? Takový malý návod, co mít ve fotografické brašně?

Ony jsou to tedy vlastně brašny dvě. Jak už jsem psal výše - fotící rybář x rybařící fotograf.

Když jsem spíš rybář, tak sebou mám jedno tělo, aktuálně jsem zamilovaný do OM-D E-M5 Mark III a dva objektivy. Tam si vybírám ze “svaté trojice” - 12-40 mm, 2,8 PRO7-14 mm, 2,8 PRO a 40-150mm, 2,8 PRO. Pokud jsem spíš fotograf, beru si batoh se dvěma fotoaparáty, a tři zmíněné objektivy. Někdy navíc i nějaké pevné sklo 17 mm, 1,2 PRO, 25 mm, 1,2 PRO60 mm, 2,8 Macro a 1,4x telekonvertor MC-14.

Oly 5

Foto: Igor Slavík, čas 1/125 s., f5,0, ISO 200, objektiv 7-14 mm PRO, ohnisko 7 mm

A k Tvému specifickému, fotografickému žánru? Jak nejlépe zachytit akční fotku z rybaření?

Základ je fotit. Pak už se něco vybere… Ono to zní jako vtip, ale je to vlastně pravda. Takže mít u sebe foťák, fotit za každých povětrnostních i světelných podmínek, ráno v poledne i večer. Nesoustředit se pouze na focení úlovků, ale i běžných situací. Jako je ranní chystání výbavy ještě před rozedněním nebo brodění divokou řekou či fotka stojícího rybáře uprostřed řeky dlouhou expozicí, která hezky mázne vodu… Prostě hodně fotit.

Oly 11

Foto: Igor Slavík, čas 1/1250 s., f3,2, ISO 200, objektiv 7-14 mm PRO, ohnisko 7 mm

Omlouváme se za zdržení, určitě jsi vyrážel za dalšími rybářskými a fotografickými úlovky! Na které se chystáš letos?

Letos to asi nebude tak divoké jako loni, kdy jsem lovil v Britské Kolumbii a na Kamčatce. Ale hodně se těším, že budu v obytňáku objíždět naše domácí vody a pokud se otevřou hranice, tak se moc rád vypravím za kamarády na Slovensko.

Oly 15

Foto: Igor Slavík, čas 1/1250 s., f2,8, ISO 200, objektiv 40-150 mm PRO, ohnisko 40 mm

Díky za rozhovor a Petrův zdar a Dobré světlo!

Děkuji za pozvání k rozhovoru. Více mých fotek můžete vidět na mém instagramu @igi_flyfish. A pokud vás bude něco zajímat, neostýchejte se mě zeptat.

 Igor Slavík 3

Foto: Igor Slavík, čas 1/640 s., f2,8, ISO 200, objektiv 12-40 mm PRO, ohnisko 31 mm

 

 

SDÍLET:

Komentáře

  • 1