NA KOLE S ROBEM TRNKOU

Povídat si s Robem je vždycky zážitek. Potkáte ho všude, ale pokaždé v pohybu. Je s ním velká legrace. Sport a zážitky jsou pro něm vším a u všeho má svůj Olympus v ruce. Tak si přečtěte naše další volné povídání.

Rob Trnka 2

Temecula a poměrně primitivní výcvak Maese a Masterse ve vzduchu. Rybáč to zkresluje, ale byli poměrně blízko za sebou.
 
Rob Trnka 3
Tak 230tý kilometr. Těsně před Bivakem. Při tomhle výletě jsem ujel skoro 800km na kole s foťákem na krku. Do slova a do písmene.
Robe, chvíli jsme se neviděli a už si zase povídáme. Je to fajn, že sis našel zase chvíli času na náš blog. Je vidět, žes nelenil. Poslední měsíce byly hodně na kole, že? Co jsi  dělal, když se toho moc dělat nedalo? 

Ahoj, máš pravdu, už je to ňákej čas, díky,že jsi si zase vzpomněl. Poslední měsíce byly hodně o kole - naštěstí! Nástup vlny kovidu mě zastihl v rozjíždějící se sezóně s relativně jasně nastaveným kalendářem. Stihl jsem se o fous vrátit z Francie resp. ze Španělska z prvníh akcí a návraty jsem postupně shodou okolností stíhal opravdu v hodinách před restrikcema. Ne, že bych to tak ladil, ale jednoduše  souběhem událostí, který se vyvíjely hodně dynamicky a nepředvídatelně. Od té doby jsem pracoval dál, jen bez cestování. Jsem šťastnej chlapík, že mám klienty, který mám a práci, kterou mám. Jak jsi zmýnil, bylo i hodně kola, protože jsem opřipomínkovával prototyp nadcházejícího typu RB a to obnáší hodně různorodýho ježdění.

Rob Trnka 4

 Podvečerní kýčovka na Makarský. Tyhle fotky jsou jednoduchý. Stačí tam být.
Fotíš stále s OM-D_EM1_MkII, nebo je v Tvé brašně ještě něco nového? 

V mé brašně je už přes rok E-M1 X a teď nově E-M1 Mark3.

Rob Trnka 5

-15°C přemrzlý sníh, díky kterému byl odraz dost sypký a Hájisovo nápady, kde není skoro žádný prostor na chybu nebo nepřesnost. Ulevolo se mi, že to trefil a já, že to odmáčkl správně, ještě při jeho rozjezdu jsem si kousal do prstu, abych cejtil spoušť.
Teď jedna naše klasická otázka (dáváme jí od jisté doby skoro každému...):Tvůj nejoblíbenější objektiv a proč? 

Vždycky to byl 12/2, ale jak stárnu (ha ha ha), tak se to z ňákýho důvodu změnilo na 17/1,8. Ještě radši jsem měl 17/1,2, ale ten bohužel nemám. Kdybych si měl vzít kamkoliv jeden jedinej objektiv, tak vezmu 17/1,2 a pokud bych měl mít komfort dvou objektivů, volím 17/1,2 a 25/1,2. (35 a 50). Víš co - napiš, že si koupim Sigmu 16/1,4 :))).

Rob Trnka 6

Honza Malant na Strahově. Jednoduchá fotka,a le flatland má svý specifika, ajk triky mají vypadat a kdy je odmáčknout. Vzhledem k tomu, jak se furt točítak se pohybuje a to dohromady zvyšuje nároky na trpělivost. Když ho chci mít tady a takhle a je to v provozu, nejde to moc napoprvý.
Zpět fotkám. Měl jsi více času, přemýšlel jsi co ve focení a vůbec dál? Nové žánry, nápady?

Právě že jo! Že v tomhle ohledu byla ta krize vlastně fajn. Přemýšlet nad tvorbou. Ani ne tak jinými žánry, ty mám furt rád - sport, lidi, dokument, krajiny, ale nad stylem. Uklidnit se, urovnat si, co je efekt a co nepodstatný pozlátko třeba pro sociální sítě. Přemýšlet nad řemeslem, nad tím kam mě tlačí klienti a kdy už je to přes čáru, přemýšlet, jak být lepší, jak zase postoupit blíže ke kořenům. V čem se zlepšit, co trénovat. Čím víc o tom přemýšlím, tím víc mám pocit, že toho ještě tak strašně moc neovládám, že to snad ani není možný.

Rob Trnka 7

Michal Prokop v Maďarsku. Jedna z nejdivnějších destinací pro MTB. Nebo tak jsem to vnímal, před odjezdem. Vůbec jsem nechápal, co tam budeme dělat. Nakonec to byl jeden z nejlepších vejletů posledních roků. První fotka celého tripu.
Ještě aktuálně! V době kdy děláme tento rozhovor je zrovna po vydatných deštích. Tys hodně jezdil a fotil v mokru a příšeří, Vše fungovalo? Nebyly žádné problémy? Kdes to všude fotil?

Naprosto! Oly je parťák! Marketingový žvásty o malým čipu a šumu a hloubce ostrosti znám nazpaměť. Nepodstatný, zavádějící a často nepravda, bavíme-li se o reálném focení, reálných fotkách, reálném využívání. Jsem ještě z diákový doby a troufale subjektivně si myslím, že kdo se focení věnovat nechce ve svý podtsatě, tak mu nepomůže ani ISO na 20 tužkových baterek. Jsem hrozně šťastnej, že se můžu focením živit už tolik let, a kdyby mě mašina měla omezavat, tak to si nemůžu dovolit! A kdo jen trochu projde mojí tvorbu, tak ví, že se odehrává na světelných a sajrajtových limitech od úplných začátků mého focení. Naopak si myslím, že minimálně od E-M1 Mark 2 je přesah možností mašiny oproti fotografovi až zbytečný. Tedy pokud si pod ISEM nepředstavuješ "rozsvěcování tmy" ha ha ha, to je pravda - od toho tu jsou jiný značky. A Olympusí odolnost kladiva se mi hodí snad ještě víc.

Rob Trnka 8

Na gravelovým Blinduru většinou - vlastně jen natáčím. Což není věc, která mně baví, přesně naopak - video mě nebaví. Ale vždycky se snažím udělat si pár fotek jaksi "stranou" i kdyby pro sebe.
Na výlety a na focení nejezdíš sám. Noví přátelé, také fotografové?

Spíš jich je méně, jsem samotář a děsně si vážím těch pár blízkých lidí, který mám kolem sebe dlouhodobě. Ne, nikdo novej.

Začal letní čas, vidět je déle, je více času na přírodu a sportování. Jaké máš nejbližší či vzdálenější plány?

Dál se učit fotit. Tady je nekonečno, kam postupovat.

Sezóna se přesypala, ale stále tu je. Plány jsou a zatím musím klepat na zuby, že většina předdomluveného běží a ladí se. Jen je to občas hektičtější. Cestováního je méně, za což jsem vlastně rád. Svět už jsem viděl, se slavnými jsem měl štěstí se seznámit i jsem mohl makat pro vrchol ledovce. Je to krásný, ale do hrobu si to nevezmu. Dávno vím, že v šest ráno na záchodě vypadáme všichni stejně. Mám rodinu, to je nevíc. Chci být s nima, dělat jim hezký fotky, cupitat s capartem v ranní rose a nepodělat se z týhle doby, která nemá slitování a rodinu s bohorovným klidem odsune na druhou nebo Xtou kolej ve jménu kariéry nebo diskutabilního úspěchu. Na to nemám a nechci mít žaludek. Nebudu bohatej, ale uživim se a mám co vyprávětt. Budu mít čas vidět vyrůstat pinďu a povídat si doma místo čumění do mobilu. Mít čas tvořit a přemýšlet nad tím. A taky mít čas na kolo. Méně je více. Fotit jen pro ty, kteří chtějí, aby pro ně z jakýhokoliv důvodu fotil Trnka a zároveň neremcají nad cenou. Oni taky znají svojí a zadarmo do práce určitě nechodí.

Rob Trnka 9

Ideální škola, jak se domlouvat s jedzdci je vždycky zima. Ježdění a zatáčení. U skoků je to jasný, ale kde udělat oblouk, to už je složitější. Zkušený jezdec jsou 3/4 úspěchu, že se trefíte, že tam bude akce a že to bude ostrý.
 
Děkujeme za rozhovor!

Já děkuju. Rádo se! Měj se hezky.

www.robtrnka.com

Instagram: robtrnka

SDÍLET:

Komentáře

  • Ludvík Zemek

    Ludvík Zemek

    1. 8. 2020

    Díky za článek i fotky. A taky za lidský pohled a názor na tuto „ujetou“ dobu.

  • 1