OSTŘE SLEDOVANÝ INSTAGRAM JIRKY KRYLA

Mít téměř 57 tisíc sledujících je uctyhodný výkon! Jaký fotograf se skrývá za nickem j1rk4? Proč jsou jeho fotografie tak oblíbené u nás i v zahraničí? Jak se fotí Jirkovi s technikou Olympus? Další z našich rozhovorů s úspěšnými fotografy je tady!

Jiří, je  fajn, že sis našel chvíli času na rozhovor pro náš blog. Sledovat Tvé zvláštní atmosférou naladěné fotky na Instagramu je úžasné. Kdy jsi vlastně začal fotit a čím? 
 

Ahoj, fotit mě bavilo od mala, ale vždy to bylo na hodně amatérské úrovni jako jsou rodinné výlety apod. Největší posun nastal s Instagramem. To bylo někdy ke konci roku 2011, tehdy jsem bydlel v Praze a tak jsem chodil po Praze a zkoušel vytvářet street fotografii, jak jinak tehdy, než na telefon - iPhone 4.

Jirka Kryl 1Stále jedna z mých nejoblíbenějších fotek. Vyfoceno v červenci 2017 na OM-D E-M10 Mark II + 12-40mm f/2.8 PRO (27mm, ISO 100, f/5.6). Jedná se o kupodivu stále fungující horskou osadu nad jezerem Seealpsee ve Švýcarsku. V noci nám bouřka odfoukla stan, přespali jsme v kapli u jezera a ráno se vydali na trek. Odměna byl tento nádherný pohled a pivo v místní hospodě.
 
Fotíš s OM-D M5 Mark III, nebo je v Tvé brašně ještě něco dalšího? A co objektivy, které máš rád?
 
Všemu předcházelo pořízení fotoaparátu Olympusu PEN E-PL7 na kterém jsem se učil s Olympusem. Poté jsem dlouho používal OM-D E-M10 Mark II a následně OM-D E-M10 Mark III. Zkoušel jsem i outdoorový kompakt TG-6.

Nejnověji fotím na OM-D E-M5 Mark III. Kterou jsem měl možnost poprvé pořádně otestovat minulý rok na Vánoce v Jordánsku.

Objektivy mám většinou sebou dva. Univerzální 12-40mm f/2.8 PRO nebo 40-150mm f/4.0-5.6. Od minulého roku dávám přednost ještě většímu univerzálovi 12-200mm f/3.5-6.3 a pevné 17mm f/1.2 PRO.

Jirka Kryl 2

OM-D E-M 10 Mark III + 12-200mm f/3.5-6.3 (první fotka: 12mm, ISO 250, f/3.5) (druhá fotka:87mm, ISO 100, f/6.3). Skvělé hory, všude přítomní psi a nejlepší jídlo to je Gruzie.
Zpět k Instagramu, máš v době tohoto rozhovoru cca 57 tisíc sledujících. Jak se taková obrovská cifra dá dokázat? 

Mít štěstí a být ve správnou dobu na správném místě. Zní to sice jako fráze, ale dřív měl Instagram tzv. Seznam navrhovaných uživatelů, který průběžně měnil. Když si někdo nový založil účet na Instagramu tak mu hned vyběhl seznam lidí které by měl sledovat. Pak to fungovalo tak že během 2-3 týdnů jsem získal cca 15-30 tisíc sledujících. A mě se podařilo být 4x na tomto seznamu. Takže jsem k tomu přišel jako slepý k houslím, jak se říká.

Jirka Kryl 3

První zkoušení nového OM-D E-M5 Mark III při Evropské premiéře v rakouském Kitzbühelu. Vyfotit toto v Česku je asi bez šance. V Rakouských či Německých horách naprosto v pohodě.
Tvé fotografie to jsou horská údolí, průniky světla krajinou, mraky v horách, americká příroda a další. Takže hodně cestuješ? Co jsi dělal teď o "vynucené" přestávce?

Snažím se hodně cestovat, ale bohužel to není tak často jak to může vypadat a působit z fotek. I v roce 2020 si spousta lidí i známých myslí, že každá nově přidaná fotka na Instagram je maximálně 30min. stará a z toho usuzuje, že jsem každý den na jiném místě. 12. března byl vyhlášen nouzový stav a já měl 14. 3. Letět do Portugalska… takže o vynucené přestávce jsem si maximálně protřídil starší fotky a nedávno jsem podnikl ,,roadtrip,, od nejvýchodnějšího bodu ČR k nejzápadnějšímu.

Jirka Kryl 4

Faerské Ostrovy, to je takový kouzelný mix Skotska, Islandu a Jurského parku. Pokud má někdo rád přírodu tohle je jedna z TOP 3 zemí co musí vidět.
Co považuješ za největší přednosti OM-D 5 Mark III oproti dřívějším modelům Olympus se kterými jsi měl možnost pracovat?
 
Velikost a váha která se pohybuje stále na úrovni OM-D E-M10 Mark III, ale např. sekvenční focení je absolutně někde jinde. Delší dobu si pohrávám s gify, animacemi z fotografií a množství fotek co zvládne vyfotit OM-D pětka mě ani po půl roce nepřestává překvapovat. Možnost použít větší hodnoty ISO oproti 10kové řadě je další pro mě velice užitečná věc. Návrat tichého režimu i do sekvenčního snímání nebo funkce ProCapture, která si do paměti ukládá snímky i před zmáčknutím spouště, což je velmi užitečné při focení např. zvířat jsou už jenom třešničky na dortu.
 
Jirka Kryl 5
Známá obora Holedna v Brně. Pozor nově se srnky nesmí krmit ani mrkví, pečivem už vůbec.
O zvláštní atmosféře Tvých snímků jsme se zmínili hned na začátku. Proč si myslíš, že je Tvůj fotografický styl a příběhy Tvých fotek pro Tvé fanoušky tak lákavý? 

To sám netuším, hodně blízkých přátel mi stále řiká, že moje fotky působí depresivně až smutně. Já mám jednoduše u svých fotek raději temnější tóny, pokud možno mlhu, pochmurno a hlavně ať není modrá obloha :D. Možná právě díky tomu, že většina ostatních lidí fotí přesný opak než já mají pak fanoušci na Instagramu správný mix obojího.

Jirka Kryl 6

Týden v Jordánsku na Vánoce 2019 byl super nápad. Spaní v malém autě a země projetá od severu na jih. První větší testování nového OM-D E-M5 Mark III.
A závěrem jako u každého Tvé plány, představy dalšího focení a cestování. Na co se můžeme od Tebe těšit?

V momentální situaci je strašně těžké plánovat něco dopředu. Každopádně bych chtěl procestovat konečně víc Českou republiku, máme toho tu strašně moc pěkného co stojí za to navštívit.

Jirka Kryl 7

Západ slunce v Jesenících při Jesenické 100. Původně ultramaraton jsem si rozdělil do 3 dnů a ušel 100km. OM-D E-M5 Mark III + 12-200mm f/3.5-6.3 (200mm, ISO 200, f/6.3)
 
Díky za rozhovor
 
Kontakty na Jiřího Kryla: www.instagram.com/j1rk4
 

SDÍLET:

Komentáře

  • 1