JSOU TO MALÉ VĚCI

Christopher McGinnis miluje makro fotografii. Z jeho webových stránek na vás jako první vyskočí perfektně se tvářící mravenec a naprosto vás oslní svými kusadly. Podařilo se nám ho kontaktovat a udělat s ním exklusivní rozhovor.

V okamžiku, kdy jsem pronikl hlouběji do světa makra, bylo to i díky OM-D E-M1 Mark II s jehož pomocí jsem posunul svou pozornost k kráse, tvarům a komplikovanosti členovců, které jinak často zůstávají na okraji zájmu.

Předtím, než jsem začal vytvářet své fotografické makro obrazy, byl jsem už od mládí přitahován k přirozenému světu a zasvěcován do vizuálního umění. Jako dítě vyrůstající v Jersey Shore jsem byl pořád venku v přírodě a svůj čas trávil hledáním malých zvířátek. A když jsem se pak vrátil domů trávil jsem spousty hodin nákresy do svých skicářů. Vystudoval jsem grafiku a desing na vysoké škole a začal pracovat jako designér a tvůrce webových stránek. To už k fotografii opravdu nebylo daleko. 

 

Olympus OM-D E-M1 Mark II / M.Zuiko 60mm F2.8 Macro, F7.1 / 1/200s / ISO 200 / Stacked Helicon Focus. Miluji makro fotografie mravenců. Někdy jsou makro subjekty pro nás tak neznámé, že je obtížné pochopit, o jakého tvora jde. Mravence ale dost známe a tak asi netřeba vysvětlovat. Při pokusech o tuto fotografii jsem zachytil nespočet ostrých snímků v pohybu. Nakonec se ale můj subjekt na chvilku zastavil a já vytvořil další.

 

V současné době jsem kreativním ředitelem a dohlížím na všechny fáze grafického designu, přípravy fotografií a výrobu videí společnosti Olympus a jak mám chvíli času, věnuji se své rodině a focení makro fotografií.

myflyOlympus OM-D E-M1 Mark II / M.Zuiko 60mm F2.8 Macro, F7.1 / 1/100s / ISO 200, Když většina lidí má na mysli složené oči, myslí většinou na oči vážek. Ale podívejte se na tohoto samce jepice! Všiml jsem si ho u malého potůčku. Odpočíval na kousku větve stromu (pravděpodobně hledal partnera) a já jsem se pomalu přiblížil, abych zachytil výraz těch jeho obřích očí.
 
Olympus OM-D E-M1 Mark II / M.Zuiko 60mm F2.8 Macro, F8.0 / 1/160s / ISO 200, Co to je? Je to pampeliška? Je to strom lanýžů? Ani náhodou. Je to housenka! Našel jsem tento malý míček zcela zakrytý kapkami rosy, když se plazil po vysokém stéble trávy. Vzhledem k tomu, že housenky jsou obvykle velmi pomalými tvory, využil jsem příležitosti k vyzkoušení různých úhlů a kompozic. Když jsem se podíval přímo dolů, všiml jsem si, jak mi housenka připomněla chmýří pampelišky a viděl jsem, že to je způsob, kterým pokračovat.

Chrisi, jsi designer a tak máš hodně blízko k fotografii, jak jsi sdělil v úvodu. Ale proč takový důraz právě na makro?

Vždy jsem se zajímal o výtvarné umění a na vysoké škole studoval grafický design. V oblastech webového a grafického designu pracuji téměř dvacet let. V současné době dohlížím na design, fotografii a video pro Olympus v Americe. Ještě předtím, než jsem se makro stalo mým koníčkem, jsem byl přitahovaly mne makrosnímky svými jemnými detaily. A když jsem začal více fotit, zjistil jsem, že mne drobnější předměty ještě více zajímají. Makro fotografie pro mě představuje příležitost prozkoumat a propojit se s přírodou, seznámovat se s pozicí členovců v našem ekosystému a ukázovat lidem to, co si třeba ani neuvědomují. Drobné, plaché předměty mého zájmu mi navíc poskytují jedinečný prostor a spoustu fotografických výzev, jejichž výsledkem bývá i nepopsatelný pocit úspěchu, když zachytím snímek přesně tak, jak jsem zamýšlel.

dragonflyface

Olympus OM-D E-M1 Mark II / M.Zuiko 60mm F2.8 Macro, F14 / 1/125s / ISO 200, Pokoušet se fotografovat vážky může být neuvěřitelně frustrující, ale také neuvěřitelně obohacující. Tady mi například trpělivost a štěstí pomohly vytvořit záběr tváře tohoto luňáka. Když jsem se přiblížil, vytvořil jsem několik snímků s menším zvětšením, ale nakonec jsem se dostal ta blízko, aby se mi podařilo vyplnil většinu plochy snímku obličejem tohoto hmyzu. Zajímavost: Díky 30 000 lamelám umožňuji složené oči vážkám vidět barvy, které jsou nad rámcem lidských vizuálních schopností ... vidí dokonce i UV záření!

V roce 2014 sis koupil první fotografický přístroj. Jaké byly vlastně tvé fotografické začátky?

Když jsem v roce 2014 koupil svůj první „opravdový“ digitální fotoaparát, Olympus OM-D E-M10, věděl jsem o digitální fotografii jen velmi málo. Absolvoval jsem předtím kurzy klasické filmové fotografie na vysoké škole a vlastnil jsem digitální fotoaparáty typu point-and-shoot, ale věděl jsem, že se stále musím hodně učit. Ve snaze si procvičit a zlepšit své znalosti a dovednosti jsem si dal závazek nafotit každý den po celý rok a sdílet alespoň jednu fotografii. Vyfotil jsem tak jsem nejrůznější objekty počínaje lidmi přes krajinu až po mé psy (hodně mých psů...). S jistotou mohu říci, že jsem se v průběhu toho fotografického roku stal mnohem lepším fotografem než jsem byl předtím. Po roce každodenního fotografování jsem se rozhodl přejít z běžné fotografie ke konkrétnímu žánru: Makro fotografii. Koupil jsem si makro objektiv M.Zuiko 60mm F2.8 a začal se učit vše o makru!

Grashopper

Olympus OM-D E-M1 Mark II / M.Zuiko 60mm F2.8 Macro, F7.1 / 1/200s / ISO 200, Kobylky už jsou takové ... dobře ... skáčí. Zřídka umožní detailní portrét. Když jsem se blížil, byl jsem opatrný, abych se pohyboval pomalu a snímal každým krokem. Nikdy nevíte, kdy se hmyz rozhodne, že jste se dostali příliš blízko. Pořízením snímků s menším zvětšením, když se pohybuji směrem k ideálnímu snímku 1: 1, získávám šanci, že nevyjdu naprázdno. Naštěstí, kombinací mého opatrného přístupu, chladné ranní teploty a trpělivosti této kobylky jsem se dokázal dostat až na minimální pracovní vzdálenost a pořídit snímek s maximálním zvětšením. Podívejte se na to její bitevní brnění!

Takže jsi začal s Olympusem a jsi mu stále věrný. Co tě na přístrojích této značky tak baví?

Pokud jde o makro fotografii, má Olympus oproti jiným systémům několik výhod. Největší výhodou je pravděpodobně malá velikost celého systému Olympus. Když ee kompaktní velikost dá dohromady s úžasnou stabilizací obrazu Olympusu, mohu snadno fotografovat po celý den bez stativu a bez vyčerpání. Fotoaparáty Olympus mi navíc umožňují vychutnat si větší hloubku ostrosti, než jakou poskytují fotoaparáty s full frame. To je obrovská výhoda, pokud fotíte opravdu na blízko malé objekty. Nakonec musím zmínit ochranu proti povětrnostním vlivům. Moje OM-D E-M1 Mark IIM.Zuiko 60mm F2.8 Makro jsou kompletně utěsněné, takže se nikdy nemusím mít starost o své vybavení, pokud se zrovna počasí zhorší.

horsefly

Olympus OM-D E-M1 Mark II / M.Zuiko 60mm F2.8 Macro, F8.0 / 1/160s / ISO 200, Koncem července každého léta si všimnu nárůstu množství kobylek. Mnoho z nich se najde na slunci na chodnících v odpoledním slunci. Pro tento snímek jsem pomalu sklouzl na břicho a plazil se blíž a blíž, dokud jsem nebyl schopen dosáhnout zvětšení 1: 1, abych předvedl nádherné barvy očí tohoto ženského člena populace kobylek.

A tak ještě podrobněji. Když fotíš tvé oblíbené makro, co používáš?

Když jdu fotit makro objekty, nesu si OM-D E-M1 Mark II s nasazeným 60mm makro objektivem M.Zuiko. Téměř všechny mé makro fotografie jsou vytvořené za pomoci umělého světlo z blesku. Mnou preferovaný blesk Olympus je FL-700WR. Mám pocit, že tento blesk je dokonalou rovnováhou velikosti a funkcí pro můj styl fotografování makra. Abych změkčil světlo a vyhnul se tvrdým kontrastům nebo stínům, zakrývám blesk vlastním difůzním softboxem. Kromě toho rád používám objektiv M.Zuiko 40–150 mm F2,8 Pro. Přestože se nejedná o skutečný makro objektiv, jeho pracovní vzdálenost 40–150 je ideální pro fotografované objekty typu vážek nebo motýlů.

horsefly orange

Olympus OM-D E-M1 Mark II / M.Zuiko 60mm F2.8 Macro, F9.0 / 1/200s / ISO 200, Vážně miluji kobylky. Když jsem viděl tohoto samce pruhovaného (Tabanus lineola) na jasně oranžovém zábradlí jedné lávky, věděl jsem, že to je šance na mimořádný snímek. Tvor je to sám o sobě dostatečně zajímavý, ale barva, textura a linie pozadí doplňují scénu.

Jsi velmi aktivní na Instagramu. Co pro tebe sociální sítě znamenají?

Tenkrát, když jsem se rozhodl fotografovat každý den po celý rok, vybral jsem si Instagram jako platformu pro sdílení. Instagram byl neuvěřitelně prospěšný nástroj. Poskytuje mi to nejen skvělý způsob, jak sdílet své fotografie, ale také mě inspiruje nekonečným množstvím krásných fotografií, vzdělává mě v makru (a dalších stylech fotografie) a spojuje mě s úžasnými fotografy z celého světa. 

mantisface

Olympus OM-D E-M1 Mark II / M.Zuiko 60mm F2.8 Macro, F11 / 1/160s / ISO 200 / Stacked Helicon Focus, Pokud jde o fascinující tvory, patří kudlanky do nejvyšší třídy. Jejich fyzický vzhled, pohyb a chování jsou naprosto neuvěřitelné. Po snímání různých různých detailů a širokých úhlů jsem sestavil tento snímek ze čtyř různých záběrů seskládaných pomocí Helicon Focus. 

Jsi otcem rodiny, máš děti. Co fotíš na rodinných výletech?

Jako otec čtyřletých dvojčat dívek je důležité najít rovnováhu mezi rodinným životem a mým makro koníčkem. Když vyrážíme na rodinné výlety, vždy si vezmu s sebou fotoaparát, ale snažím se udržet a  všechen čas trávit s rodinou. To ale  neznamená, že rád zůstanu déle vzhůru nebo se brzy probudím, abych se vyplížil ven a podíval se, zda něco najdu...

Jumper greeneyes

Olympus OM-D E-M1 Mark II / M.Zuiko 60mm F2.8 Macro, F8.0 / 1/100s / ISO 200, Když jsem našel tohotom pavouka v garáži, přesunul jsem ho na umělou kožešinovou podložku a strávil nějaký čas pracovními snímky. Několik z nich bylo přijatelných, ale tohle byl okamžitý favorit. A co je na tom nejzajímavější? Byl to můj úplně první záběr! Někdy se tak věci povedou hned na začátku!

Ale stále zpět ke značce Olympus. Přístroje této značky jsou používána mnoha wildlife fotografy a fotografy přírody. V čem si myslíš, že jsou zařízení této značky v těchto fotografických žánrech výhodnější než přístroje jiných značek?

Pokud jde o jakoukoli fotografii přírody, ať už se jedná o drobný hmyz nebo velké savce nebo ptáky, je důležité mít pohotový a dobře přenosný výstroj, kterému můžete věřit. Divoká zvěř je nepředvídatelná a příležitosti často přicházejí a odcházejí velmi rychle. Přístroje Olympus je dostatečně skladné pro to, aby se s nimi daly podnikat dlouhé a náročné cesty, a přitom dostatečně výkonné na to, aby produkovaly vysoce kvalitní snímky, které očekávám od špičkových fotoaparátů.

lady beatle

Olympus OM-D E-M1 Mark II / M.Zuiko 60mm F2.8 Macro, F9.0 / 1/160s / ISO 200 / Stacked Helicon Focus, Po příchodu ze školy našla moje dcera tuto berušku a křičela: „Tati! Beruška! Vyfotit!" Opatrně jí vzala a vložila do plastové nádoby, aby ji mohla bezpečně chránit. Řekl jsem jí, že bychom jí mohli vzít dovnitř, abychom jí ukázali mamince a vyfotografovali nějaké fotky, ale museli jsme ji potom pustit, aby si na večeři našli nějaké mšice. Tuto fotografii jsem vlastně pořídil v naší kuchyni na skleněném povrchu iPadu. Devět ručních záběrů bylo seskládáno pomocí Helicon Focus.

A aktuálně! Ze které z tvých nejnovějších fotek máš největší radost?

Jak často říká Joe Edelman, známý vizionář Olympusu: „Váš NEJLEPŠÍ snímek je váš PŘÍŠTÍ snímek.“ To je koncept, který mě udržuje při focení. I když zachytím něco, o čem si myslím, že vypadá opravdu skvěle, pokusím se kriticky zkontrolovat výsledek a hned naplánovat další možnost. To znamená, že jsem docela spokojený s některými snímky, které jsem vytvořil minulé léto, když jsem konečně dokázal vyfotit ve velkém zvětšení a ostrosti vážku s dlouhýma nohama. Z toho jsem byl doslova nadšený. Nedávno jsem zachytil výraj jednoho japonského broučka v jeho obranné pozici. Póza broučka sama o sobě nebyla zvlášť vzrušující, ale kapičky vody na těle objektu vyvolaly další vizuální efekt a vytvořily krásnou barevnost.

Japanese

Olympus OM-D E-M1 Mark II / M.Zuiko 60mm F2.8 Macro, F7.1 / 1/50s / ISO 200 / Stacked s Helicon Focus, Zde je blízký pohled na zvířítko, které může být nevítaným, nebo známým hostem naší zahrady. Japonští brouci (Popillia japonica) jsou celkem běžní a obvykle se považují za škůdce, ale jsou zajímavými makro subjekty. Tento konkrétní rosou nasáklý brouk si zrovna užíval snídani (důkaz vlevo), když jsem se nastavil pro svůj portrét. Když jsem se přiblížil, setkal jsem se s jeho typickým obranným pohybem zadních nohou zvedajících se do vzduchu. Tato fotografie složena ze dvou snímků. Za pozornost stojí zobrazení kapiček za hlavou brouka

Díky za rozhovor!

longlegs

Olympus OM-D E-M1 Mark II / M.Zuiko 60mm F2.8 Macro, F7.1 / 1/160s / ISO 200 / Stacked Helicon Focus, Jednou za čas jsem z některého snímku opravdu nadšený. To je jeden z nich! Co mě na této fotografii tak vzrušuje? Pár věcí. Za prvé, dlouhonozí komáři nikdy nesedí. Jsou opravdu malé a létají kolem vás  jako šílení. Pokoušet se získat ostré záběry je naprosto nemožné. Podařilo se mi zachytit několik různých pozic tohoto neklidného tvora a navíc se mi líbil tento téměř přímý úhel. Za druhé, to byl můj první pokus o složení snímku mimo fotoaparát (s Helicon Focus). Tato fotografie byla vytvořena ze tí snímků.

Christopher McGinnis, Director, Creative Services, Corporate and Medical Communications

Christopher McGinnis

Web: http://www.chrismcginnis.com/

FB: https://www.facebook.com/chrismcginnismacro/

Insta: https://www.instagram.com/innis2winnis/

 

 

 

SDÍLET:

Komentáře

  • 1