PAVLÍNA STREINZ – KRÁSA SYROVOSTI

Pavlína Streinz patří k nejaktivnějším fotografům v naší MůjOlympus galerii. Její fotky jsou nepřehlédnutelné a zpravidla stačí jen letmý pohled a je vám hned jasné, kdo je jejich autorem. Důvodem je specifický styl, jenž si vytvořila a stále na něm pracuje. Zajímá vás, jak se k němu Pavlína dopracovala a jakým způsobem k fotografiím přistupuje?

Co Vás k fotografii přivedlo?

K fotografii jako takové mě přivedla čistě praktická pracovní záležitost. Potřebovala jsem prezentovat svůj obchod s oblečením. Po určité době, kdy mě už focení oděvů pouze na figurínách přestalo bavit, jsem našla odvahu a začala fotit na děvčatech.  Mělo to tehdy úspěch, práce se rychle změnila ve vášeň a já tomu propadala čím dál víc. Byla to pro mě možnost realizace, ukázat svůj pohled na módu, na krásu starých věcí a později i prostředkem k vyjádření mých osobních pocitů.

Máte osobitý styl, kdy leckdy vaše fotografie postrádají technickou kvalitu nažehlených fashion fotek, zato jim nechybí působivá atmosféra – kde hledáte inspiraci?
 
Správně:-) Technickou kvalitu u mě nehledejte. Není pro mě důležitá, ani se o ni nesnažím. Z počátku jsem se snad i chvíli snažila, aby fotky byly i tzv. líbivé, ale rychle mě to přestalo bavit. Přišlo mi to povrchní. Uměle vytvořená krása  překrývá tu skutečnou krásu a osobitost. Krásu hledáme na povrchu, tam kde bychom ji hledat neměli. Dnešní doba je plná klamu a falešné dokonalosti, a já nemám potřebu být toho součástí.
Inspiraci hledám pouze u sebe, nebo spíše v sobě; ve svém vidění, ve svých myšlenkách, ve svých snech... Nemívám  předem připravené nápady,  pouze vyberu místo, eventuelně pár doplňků a dekorací. Improvizuji vždy až na místě. Důležité je pro mě zachytit výraz modelky, emoci. Konečnou podobu fotografii dodám až následně v postprodukci; často tmavé, temné, syrové. Pro někoho i ošklivé, leckdy nepochopitelné, ale pro mě krásné.  Občas udělám i nějakou tu vyjímku potvrzující pravidlo, ve světlé chvilce, ale to nebývá často.
Jak dlouho fotíte Olympusem, jaký fotoaparát a objektiv aktuálně používáte a proč?
 
Fotím s Olympus PEN E-PL3 se základním objektivem M.Zuiko Digital 14-42mm f 3.5-5.6 II R. Je mým prvním fotoaparátem a nedám na něj dopustit. Používám jej již dva roky. Vyhovuje mi pro svou praktičnost – je malý, lehký a jednoduchý na obsluhu; přitom se s ním dá dosáhnout velmi kvalitních výsledků.
Co je Vaší motivací pro focení a máte s ním nějaké konkrétní plány do budoucna?

Fotografování jako takové je pro mě terapií. Možností jak se vyrovnat s určitými pocity, emočními problémy, nepochopením, bolestmi...  A nejen svými – i modelky mívají potřebu se vykřičet, vyrovnat se s určitými frustracemi či nedokonalostmi.  Netoužím fotit klasické fashion fotky, ani dosáhnout dokonalosti. Čistá dokonalost v tomto světě stejně neexistuje, tak proč tím ztrácet čas. Naopak – nedokonalost miluji; dává modelce i fotografii vůni lidskosti a jedinečnosti.  A plány do budoucna? Nemá cenu se zabývat něčím, co není. Je to dost pozitivní?:-) Ne? Některé věci prostě nemůžeme ovlivnit... Ani pochopit.
Pavlíně děkujeme za poskytnutý rozhovor a její neustávající aktivitu v galerii MůjOlympus. Přejeme rovněž mnoho zdaru při tvorbě dalších osobitých a emocemi nabitých fotografií a samozřejmě dobré, a vlastně klidně i to špatné, nelíbivé, ale přesto působivé světlo. Více jejích fotografií můžete vidět v místní Galerii, nebo na jejím facebookovém profilu.

Komentáře

  • Jiří Novák

    Jiří Novák

    8. 7. 2016

    Pěkný krátký rozhovor. Ty fotky se opravdu přehlédnout nedají. Jen tak dál.

  • 1