ZIMNÍ FOCENÍ S BOHUMILEM EICHLEREM

Profesionálního fotografa Bohumila Eichlera jsme požádali, aby nám prozradil něco málo ze svých zkušeností při focení v zimě.

Bohumil Eichler, člen asociace profesionálních fotografů a mezinárodní organizace QEP, se uvolil a poskytl nám několik tipů a triků jak fotit v zimě.

„Zima s bohatou sněhovou pokrývkou je v našem středoevropském prostoru, většinou nížinného charakteru, dnes pomalu raritní záležitost. A na Děčínsku kde žiji, s nejnižším místem v republice, to až na pár výše položených míst, platí dvojnásob. Proto, jakmile začne sníh padat, vyrážím do terénu, abych pár snímků ulovil, než sníh opadá z větví a roztaje.

Zimní krajina je tonálně jemnější, není tak pestrá jako během roku, někdy je až monochromatická. Má to své výhody i nevýhody, v krajině je méně rušivých prvků. Ale my ty výrazové prvky musíme hledat a dobře je do obrazu umístit, aby byl snímek zajímavý. Hledat kontrasty barevné, nebo světelné.


Foto: Bohumil Eichler, Olympus OM-D

Zima má také jiné světlo, slunce je velmi nízko u obzoru. To s sebou nese dlouhé stíny, pro fotografii výhodné, ale nedosvítí všude tam, kam bychom potřebovali. A v našem prostoru je obzor skoro vždy zamlžen, tak je nízké slunce mdlé a stíny nevýrazné. Na kontrastní stíny musíme buď na hory, nebo do světa. Nicméně vždy preferuji až dokumentačně – s malou autorskou invencí – popsat místo, čas a děj. Tedy je to také o trpělivosti najít ten správný okamžik k dané scenérii.

Rád fotografuji čerstvý načechraný sníh, který vše obalí. Zajímavý na fotografování je sníh nafoukaný, přemrzlý s jinovatkou. Když do toho zasvítí ostré slunce, vše se třpytí a kontrastu je všude dost. Zajímavé jsou zimní noční snímky, protože bílý sníh snadno přejímá barvu okolí. Snímek je také vyrovnanější a prokreslenější, protože je méně temných koutů.

Foto: Bohumil Eichler, Olympus OM-D

A s čím do terénu, když je sněhu dost? Od kamarádů jsem okoukal použití lehkých sněžnic – na trhu už je slušný výběr. Lyže jsou na fotografování dost nepraktické, sundáte je a zapadnete po pás … Pro pečlivější kompozici rád fotografuji se stativem, proto používám na zakončení nohou sněhové opěrky.

A protože výbavu nelze pokládat do sněhu, používám batoh Lowepro s čelním vyklopením. A v batohu plno materiálu od Olympusu. Objektivů mám opravdu hodně, protože jsou malé a lehké, a člověk nikdy dopředu neví, co se bude zrovna hodit. Nosím vše od rybího oka až po 300 mm. Ač se traduje, že Olympus má slabé baterky, tak na E-M1 Mark II mi bohatě stačí 2 kusy. Filtry nepoužívám žádné, na vše stačí Photoshop.

Foto: Bohumil Eichler, Olympus OM-D

Proč tedy Olympus na sníh? Jak jsem psal, je malý a lehký, i stativ s hlavou mám lehký. Přitom tělo E-M1 Mark II i PRO objektivy jsou odolné proti prachu, vodě i mrazu a optika je vysoce kvalitní. Vyhovuje mi větší hloubka ostrosti na malé zaclonění, bez ztráty obrazové kvality difrakcí ve velkých clonách. Velmi rychle jsem si zvykl na neuvěřitelně výkonnou stabilizaci, kdy mohu i krátkým teleobjektivem fotografovat vteřinou, protože ne vždy je možno použít stativ.

Za úžasné považuji také fotografování s vysokým rozlišením 80 Mpx (funkce High Res Shot), přitom objektivy PRO to rozlišení opravdu vykreslí! Jedná se o velmi zajímavou funkci pro snímání krajiny i architektury. Dostatečně velká dynamika, nepoužívám HDR, ani přechodové filtry, z RAWu ve Photoshopu v pohodě vše vytáhnu, protože snímky z fotoaparátu poskytují dostatečné množství dat. Co se málo uvádí, je tradičně vysoká barevná stabilita při smíšeném osvětlení – velký pomocník při postprodukci. Asi pro někoho překvapivě preferuji elektronický hledáček, protože okamžitě vidím, co se mi ukládá na kartu. Výhodný je vyklápěcí displej, atd.

Většina objektivů Olympus má schopnost fotografovat na malé vzdálenosti, přitom s velkou kvalitou zobrazení, což je velmi praktické. Kupříkladu následující snímek je fotografovaný objektivem 4/300 mm z ruky na vzdálenost cca 1,4 m.

Foto: Bohumil Eichler, Olympus OM-D

Všem čtenářům Olympus blogu přeji dobré světlo, teplé oblečení a vydařenou fotografickou zimu." Bohumil Eichler, QEP

Autorem všech fotografií v tomto článku je Bohumil Eichler | www.fotoeichler.cz

 

SDÍLET:

Komentáře

  • 1