JAK TO VIDÍ EDUARD ERBEN

Eduard Erben fotografoval za svoji kariéru bezpočet olympijských her, stovky mistrovství a sportovních šampionátů. Jakožto profesionální sportovní fotograf viděl kus světa a vyzkoušel bezpočet fotoaparátů. Jeho poslední zbraní je Olympus OM-D E-M1 Mark II.

Fotografování sportu je jedna z nejtěžších fotografických disciplín. „Pracujete v zimně, horku, dešti a vždy musíte přinést fotografii vítěze nebo zásadní vrcholné situace. Mluvíme li o profesionálech. Samozřejmě v různých klimatických podmínkách záleží i jakou technikou pracujete. Já pracuji převážně, dnes už skoro výhradně, se špičkovou technikou OLYMPUS OM-D. Konkrétně s modelem OM-D E-M1 Mark II

Tato fotografická technika je díky své váze a především díky špičkovým a přitom malým a lehkým objektivům, snem každého profesionála. Vždyť kupříkladu profi objektiv ekv. 80-300mm/2.8 (M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2,8 PRO), je ve své kategorii naprostý unikát. Mezi dalšími jmenujme například pevné sklo ekv. 50mm/1:1.2 (M.ZUIKO DIGITAL ED 25mm 1:1.2 PRO). Pro sport naprosto nepostradatelný a jedinečný je nejmenší profi šestistovka. Objektiv s ekvivalentním ohniskem 600mm/4 (M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 1:4.0 IS PRO). Ve spojení s OM-D E-M1 Mark II je to nejmenší, nejlehčí a přitom nejrychlejší PRO sestava, se kterou jsem kdy fotografoval.

Nelze opomenout ani rychlost snímání, kdy při nastavení funkce ProCapture na jedno zmáčknutí spouště exponujete 76 expozic – z toho 35 ještě před úplným domáčknutím spouště. Tím pádem máte vše a nic vám neuteče. Samozřejmě to nepoužívám permanentně, ale při sportovní gymnastice nebo atletice, kdy potřebuji mít například Bolta při doběhu přímo na cílové čáře. S touto funkcí ho mám vždy. Nebo chci přesně zachytit nejen dopad při skoku do dálky, ale i samotný okamžik odrazu.

Výborně se mi fotí reportáž, backstage a portréty s objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 2v5mm 1:1.2 PRO, jehož ohnisko odpovídá 50mm objektivu. Díky malým rozměrům celého systému se stávám téměř neviditelným. Naopak s velkou profi zrcadlovkou a obřími objektivy si kolikrát koledujete, že přijdete k úrazu.

Velká výdrž akumulátoru, ze zkušenosti cca 600-800 expozic, je další předností tohoto Olympusu. Nezanedbatelná je i prvotřídní odolnost těla a profi objektivů před prachem a vodou. Techniku tak nemusíte balit do různých obalů, které velmi ztěžují práci. 

Když jsem při své práci cestoval v minulosti na olympiády, mé zavazadlo plné zrcadlovek a velkých objektivů vážilo přes 25 kgDnes jedu s jedním batohem o hmotnosti cca 8 kg a mám vše od 8mm rybího oka, až po 600mm teleobjektiv, blesk, baterky a příslušenství. Když jsem přijel na MS v atletice do Londýna, dívali se na mne kolegové ze světových redakcí s velkým údivem. Pak se ale přiřítila tlupa agenturních fotografů z Japonska a měli to samé. 

Řada profesionálních sportovních fotografů již pochopila, že chtějí-li se po stadionu pohybovat lehce, a chtějí-li využívat výhod bezzrcadlovek jako je superrychlé snímání až 60 snímků za sekundu (v RAW formátu), pak nemohou zůstat u dnes již technologicky zastaralého systému zrcadlovek.

Nejsem fotograf, co pitvá techniku a sleduje každou novinku. Pro svou práci potřebuji spolehlivost, výdrž a bytelnost používané techniky. To jsem v Olympusu našel. Jako profesionál si nemohu vynachválit jejich profesionální a především extrémně rychlý servis, který nemá v našich končinách konkurenci. Pokud se zajímáte o sportovní dění, prohlédněte si moji stránku sportovnizurnal.cz.

 

SDÍLET:

Komentáře

  • 1