LAURIE WINTER – KRAJINÁŘKA Z NOVÉHO ZÉLANDU

Nepříliš dlouhé, zato intenzivní působení novozélandské fotografky Laurie Winter v oboru krajinářské fotografie je od samého začátku svázané s fototechnikou Olympus.

A jelikož umí vytvářet opravdu působivé fotografie, všimli jsme si jí také u nás v ČR. Jak se fotí na Novém Zélandu, co ji k fotografování přivedlo a co jí na něm nejvíce baví nám prozradila v následujícím rozhovoru.

Začněme od začátku. Řekněte nám, prosím - jak to všechno začalo? Co Vás přivedlo k fotografování?

V roce 2015 jsme se s manželem rozhodli nahradit náš starý fotoaparát a zkoumali, co by pro nás bylo dobré. Nakonec jsme zakoupili Olympus OM-D E-M5 Mark II kvůli úžasným recenzím a malé velikosti a váze. Když fotoaparát dorazil, rozhodla jsem se, že se chci opravdu naučit, jak plně využít jeho potenciálu. Jakmile jsem si začala hrát s manuálním režimem a viděla výsledky, kterých takto mohu dosáhnout, zcela mě to pohltilo. Vždycky mi připadalo, že nemám žádný zvláštní talent, ale když jsem začala se stále větší vášní fotografovat krajinu, opravdu jsem pocítila, že jsem se v tom našla.

 

Z jakého zdroje nejčastěji čerpáte inpiraci pro fotografování? Internet, knihy, lidé?

Když jsem začínala, hodně jsem si prohlížela fotky jiných autorů, které jsem si oblíbila a snažila se zjistit, jak záběru dosáhli. Někteří fotografové, které jsem sledovala, byli natolik laskaví, že se se mnou podělili o své nastavení fotoaparátu u dané fotografie, což mi pomohlo zjistit, kde začít. Absolvovala jsem kurz noční fotografie a několik dalších workshopů, přečetla různé knihy… Ale stále se domnívám, že většinu svých vědomostí jsem získala tím, že jsem mluvila s jinými fotografy a bytím v terénu a experimentováním. Bylo také několik fotografů, kteří mi byli mentory a kteří mi ostatně pomáhají dodnes.

 

Existuje nějaký speciální motiv krajiny, který Vás nejvíc přitahuje? Zdá se, že se ráda zaměřujete na odrazy.

Moje absolutně nejoblíbenější motivy na fotografování jsou hory a máte pravdu, odrazy. Fotografie, které miluji, nejčastěji kombinují oboje. Nic se nevyrovná tomu vidět zasněžené vrcholky odrážející se na klidné vodní hladině. Velmi ráda fotografuji dlouhé expozice, a to jak pro jemný vzhled, který dodává fotkám, tak i pro to, že mě nutí zastavit se a opravdu vnímat a nechat se pohltit přítomným okamžikem. Být v přírodě za krásného rána nebo západu slunce opravdu naplňuje mou duši.

 

Mohla byste popsat příklad toho, jak vypadá Váš typický den při fotografování v krajině?

Noc před tím obvykle strávím horečnatým sledováním předpovědí počasí a snahou vymyslet, jaké nejlepší místo zvolit pro ranní focení. Obvykle vstávám velmi brzy a obecně se snažím být na místě nejméně 45 minut před východem slunce. Občas je to výzva, pokud je potřeba dlouhá jízda autem a / nebo chůze náročným terénem, abych se tam dostala. Po východu slunce je vždy čas na kávu! Pak vymýšlím, kde chci být na západ slunce, což je často daleko od místa, kde jsem ráno začínala. Během dne se pak postupně dostávám na toto místo. Na rozdíl od mnohých krajinářů nemám nic ani proti denní fotografii, takže často navštěvuji různá místa, kde se také snažím fotit.

 

Máte štěstí, že jste krajinářkou v tak krásném prostředí, jako je Nový Zéland. Co se Vám nejvíce líbí na přírodě Nového Zélandu?

Miluji rozmanitost Nového Zélandu. Líbí se mi, že během jedné hodiny jízdy se může krajina pestře měnit. Můžete být v Alpách, a po třech hodinách se dostanete na pobřeží. Tam se dají nalézt místa, kde můžete zachytit zasněžené hory i divoký oceán v jediném záběru. Působí to, že tu máme opravdu trochu od všeho. Nový Zéland má také úžasné oblasti tmavé neznečištěné oblohy vhodné pro astrofotografii. Cítím se šťastná, že tuto zemi nazývám svým domovem - je to ráj pro každého krajináře!

 

Co se týče počasí na Novém Zélandu - musíte se opakovaně snažit zachytit to, co je obecně považováno za ideální podmínky (slunce, ale s mraky na obloze, mlhou apod.) pro fotografování západu, resp. východu slunce, zejména na jižním ostrově? Nebo to pro Vás není tak důležité?

Vzhledem k tomu, že fotografování je můj koníček a mám práci a rodinu, musím přijímat podmínky, které mám, když mám příležitost někam vyrazit. Nejčastěji cestuji bez konkrétního plánu – my fotografové přece vždycky lovíme ideální počasí a světlo! Dokonalé podmínky nepřicházejí tak často a být na správném místě v pravý čas vyžaduje také spoustu štěstí. Měla jsem v různých případech fantastické podmínky - ale stále chci zkoušet něco nového ​​nebo jiný úhel, nebo zkouším fotit různými objektivy. Dobré světlo je tak vzácné a pomíjivé, že si vždycky přeji, abych měla více času, než zase zmizí. Určitě necítím, že bych již dosáhla " dokonalého snímku" a je to výzva, která mě znovu a znovu přivádí zpět na oblíbená místa.

 

Od počátku Vašeho nadšeného fotografování používáte tzv. „bezzrcadlovku“ Olympus, co si myslíte o této technologii?

Před tím, než jsme přešli na Olympus, jsme měli zrcadlovku s APS-C snímačem, která mi ale připadala neohrabaná a vzhledem k její váze a velikosti jsem ji málokdy brala s sebou. Bezzrcadlovku jsem si zamilovala právě vzhledem k malým rozměrům, váze a snadnému nošení. Od té doby nosím fotoaparát vždy s sebou na túry a výlety. Systém Olympus je fantastický, s úžasně kvalitními objektivy, které jsou při tom často také malé a lehké. Mám také ráda všechnu tu pokročilou technologii zabudovanou v těchto fotoaparátech - stabilizaci obrazu přímo v těle, „focus peaking“ (zvýraznění hran), režim Live Time a Live Composite pro focení hvězd – to jsou vybrané příklady za všechny.

 

Máte nějaké oblíbené objektivy, které používáte častěji než jiné?

M.Zuiko Digital 7-14mm F2.8 PRO je pravděpodobně můj nejčastěji používaný objektiv. Jako krajinářský fotograf prostě nemůžete neocenit kvalitní širokoúhlý objektiv. Nedávno jsem si však užila i focení s M.Zuiko Digital 40-150mm F2.8 PRO - nejenom hraním s různými úhly a perspektivami v krajině, ale také tím, že mě přiblíží k akci, když mé děti sportují.

 

Jaké další příslušenství používáte pro fotografování (filtry apod.) A v jakých situacích?

Mám ráda dlouhou expoziční fotografii, takže je pro mě velmi důležitá sada vysoce kvalitních ND filtrů. Používám také přechodové filtry pro vyvážení dynamického rozsahu scény. Používám systém filtrů NiSi a nikam nechodím bez nich. Používám také několik fotografických aplikací pro plánování svého focení, například PhotoPills, které poskytují informace o umístění a trase Slunce, Měsíce a Mléčné dráhy na jakémkoliv místu na Zemi.

 

Existuje nějaký fotografický cíl nebo sen, který byste chtěla naplnit - zachytit určitou lokalitu, motiv, podmínky, nebo použití určité fotografické techniky?

Je jich tolik, že je těžké je vyjmenovat. Skoro na každé místo, které jsem navštívila, se chci znovu vrátit – stále se snažím vychytat to dokonalé světlo a podmínky! Velmi ráda bych strávila více času ve Fjordlandu (NZ), jelikož je tam mnoho míst, kde jsem ještě nebyla a túr, které bych ráda podnikla. Dosud je většina mých fotek pouze jednotlivé záběry, ale chci nyní začít vytvářet i opravdu široké panoramatické snímky.

Mimo Nový Zéland je mnoho míst, kam bych se ráda podívala – Norsko pro tamější úžasnou krajinu a samozřejmě polární záři, Slovinsko na podzim, Kanadská jezera, střední Evropa pro úžasně dochované památky a pouliční fotografování… Bohužel ale není jednoduché zbohatnout fotografováním, takže některé sny budou zatím muset počkat.

Laurie Winter

 

 

Foto výbava

  • Olympus OM-D E-M1 Mark II (hlavní fotoaparát Olympus)
  • Olympus OM-D E-M5 Mark II
  • M.Zuiko Digital 7-14mm F2,8 PRO
  • M.Zuiko Digital 12-100 mm F4 PRO
  • M.Zuiko Digital 40-150mm F2,8 PRO
  • M.Zuiko Digital 25 mm F1,2 PRO
  • NiSi filtry (6 a 10 stop ND filtry, měkké odstupňované filtry a CPL) a držák V5
  • Sirui N-2205 stativ z uhlíkových vláken

SDÍLET:

Komentáře

  • 1