ANGELO PURGERT - NOVÝ OLYMPUS AMBASADOR

Rádi bychom vám představili nového Olympus Ambasadora Angelo Purgerta. Zvláště mezi portrétními fotografy je jeho jméno dobře známé a jeho činorodost nepřestává udivovat - autor několika charitativních projektů, zakladatel vlastní fotografické školy a fotoklubu, a samozřejmě především zkušený a uznávaný profesionální fotograf. V rozhovoru s ním vám přiblížíme jeho tvorbu a cestu k Olympusu.

Angelo je nesmírně aktivní a podnikavý člověk. Má za sebou již desítky výstav, rozsáhlou publikaci k jeho projektu První republika a samozřejmě nespočet spokojených zákazníků a studentů jeho fotografické školy. Zajímavostí je jeho fotografické zaměření, pro které občas kritici neoprávněně považují foto techniku Olympus jako ne zcela vhodnou. Angelo tento mýtus perfektně vyvrací a ukazuje, jak všestrané fotoaparáty a objektivy Olympus jsou. Více ale již v samotném rozhovoru:

 

Angelo, vítejte mezi Olympus Ambasadory. Mohl byste našim čtenářům stručně přiblížit Vaší tvorbu, a čím se v ní nejvíce zabýváte?

Mojí doménou je především portrétní a inscenovaná fotografie. Dále potom také architektura. Jeden novinář nazval mojí tvorbu jako Fotografická lyrika.

 

Ve Vašem portfoliu dominují portréty a architektura. Co Vás nejvíce baví na focení těchto žánrů?

Každé má svoje. U portrétní fotografie mě fascinuje to, že každý z nás je jedinečný originál, a já se snažím každému portrétovanému vtisknout tu jeho pravou tvář a podobu ozvláštněnou zajímavým světlem a kompozicí. Také se snažím, aby na každé fotografii byl znát můj fotografický rukopis. Architekturu miluji kvůli její rozmanitosti s akcentem na detaily v menších i větších celcích. Obzvláště mě neustále okouzluje období secese, art deco.

Založil jste dokonce vlastní fotografickou školu Angelo. Co Vás k tomu vedlo, pro koho je určena a co si mohou studenti ze studia odnést?

Důvod k založení fotoškoly byl prostý. V dnešní době už v podstatě fotografuje každý, od malých dětí až po seniory, ale lidem chybí patřičné znalosti v tom, jak udělat opravdu dobrou fotku. Fotoškola Angelo je určena pro každého a nabízí rozmanité kurzy a workshopy pro začátečníky, pokročilé i profesionální fotografy. Zaměřujeme se především na zvládnutí fotografické techniky, světla, kompozice až po autorské právo a fotografování mobilem:-). 

Donedávna jste fotil výhradně na full frame (plnoformátovou) zrcadlovku. Co Vás přesvědčilo, že jste před časem začal fotit také na Olympus OM-D E-M1X ?

Těch aspektů byla celá řada. Mezi nimi také menší velikost a váha, ale klíčové byly technické vlastnosti. Co se týče ergonomie těla fotoaparátu, padne do ruky „jako ulitý“, s čímž jsem se ještě nikdy předtím v takové míře nesetkal. A to jak při focení na šířku, tak na výšku, kde je skvělé provedení vertikálního gripu, na němž jsou i všechna potřebná tlačítka, včetně joysticku. Všechna tlačítka jsou pohodlně v dosahu ruky a oceňuji především samostatné tlačítko na ISO hned v dosahu spouště. 

Dále ostřící body. Pro mne jako portrétního fotografa je důležité mít na prvním místě ostré oči. A právě neuvěřitelných 121 křížových ostřících bodů mi umožnilo ostřit na oči s absolutní přesností. Jednotlivé body se dají zmenšovat a seskupovat do menších či větších skupin, které můžeme jednoduše posouvat v záběru joystickem tam, kam zrovna potřebujeme. Ostření je opravdu dokonale přesné a po velkém zvětšení zůstanou ostré i ty nejmenší detaily.


Jediné, čeho jsem se obával, byl snímač Micro 4/3 s crop faktorem 2x oproti full frame a bylo mi jasné, že se kvalita obrazu a šumu musí znatelně zhoršit při vysokém ISO. K mému velkému překvapení je stabilizace těla s objektivem neuvěřitelných 7,5 EV, čímž lze dosáhnout ostré fotky i při čase kolem 2s, který se dá pohodlně udržet v ruce. Tím je právě ideálně kompenzován crop faktor snímače Micro 4/3, protože i při větším zaclonění v horších světelných podmínkách lze použít čas okolo 2 s, čímž se dá vyhnout použití vyššího ISO, a tedy zabránění šumu.

 

O Olympusu se občas říká, že je kvůli vyšší hloubce ostrosti ideální hlavně na zvířata, sport, krajinu apod. Vy jím ale fotíte portréty, kde je důležitá naopak spíše nízká hloubka ostrosti. Jaká je Vaše zkušenost?

Moje zkušenost je výborná. Pro fotografování portrétů využívám velmi světelný objektiv M.Zuiko Digital 45mm F1.2 PRO, který se právě díky své světelnosti hodí při práci ve snížených světelných podmínkách. Díky tomu, že mohu fotit s plně otevřenou clonou F1.2 téměř bez vlivu na kresbu, navíc dosáhnu perfektní DOF (hloubky ostrosti), krásného bokehu i dokonalého optického výstupu. 

Máte nějakou vlastnost fotoaparátu a / nebo objektiv Olympus, který jste si oblíbil?

U fotoaparátu Olympus OM-D E-M1X jsem si vedle ergonomie oblíbil především naprostou dokonalost ostření i v detailech a za slabého osvětlení, což je pro mě jako portrétního fotografa hodně důležité. U objektivu M.Zuiko Digital 45mm F1.2 PRO mě uchvátila jeho optická kvalita a krásný bokeh při plně otevřené cloně.

Vaše činorodost je obdivuhodná – prozradíte nám, jaké máte další plány do budoucna, ohledně fotografických projektů?

V uplynulých 10 letech jsem měl tři velké charitativní fotografické projekty, ke kterým vyšly knihy a kalendář : První republika, Jiný svět a Portréty osobností. Bylo to velmi náročné a tak si teď dávám myšlenkovou pauzu. Samozřejmě, že už nějaké další nápady mám, ale to si až do doby dozrání nápadu nechám pro sebe:-).

 První republika

Jakou fotografickou radu byste dnes dal svému mladšímu já? Čeho se vyvarovat, na co se naopak více zaměřit…

Od samého začátku, co jsem fotografoval, jsem si uvědomoval dvě důležité věci, které předávám i ostatním. Za prvé nad každou fotografií a zmáčknutím spouště je potřeba hodně přemýšlet o světle, kompozici, detailech a správném nastavení fotoaparátu. Ne jen vytvářet tisíce fotek, na které se pak nikdy stejně pořádně nepodívám a kde je minimum těch povedených, ale snažit se aby “každá fotka“ byla dobrá a kvalitní. Není to jednoduché, ale je to reálné. Za druhé je dobré příliš se neupínat k jiným autorům a nekopírovat je - to ničí naší potencionální kreativitu a vývoj našeho vlastního fotografického rukopisu.

Děkujeme Angelovi za poskytnutý rozhovor a přejeme mu hodně úspěchů v jeho další tvorbě a spoustu dalších zajímavých nápadů na fotografické projekty. Níže naleznete odkazy na Angelovo portfolio a výběr několika dalších fotografií.

Angelo Purgert

SDÍLET:

Komentáře

  • 1