HLEDÁNÍ ZLATÉ A MODRÉ HODINY

Fotografování je už z podstaty svého názvu činností, která pracuje a zaznamenává světlo – dříve na film, nyní na obrazový snímač.  Právě světlo je to, na čem při vzniku snímku záleží nejvíce, jelikož práce ono snímek vytváří.

V jednom ze starších článků jsme se zamýšleli a radili, jak správně vybrat místo pro fotografování krajiny. V dalším jsme se zase věnovali výběru vhodné denní doby pro fotografování krajiny, a právě v tomto textu byl poprvé zmíněn pojem zlatá hodina. Co vlastně zlatá hodina je a jak s ní souvisí modrá hodina?

Proč zlatá hodina?

Jistě jste si všimli, že nejen různé zdroje světla mají různou barevnou teplotu, ale také jeden zdroj světla mění barevnou teplotu v různou denní dobu. Tím zdrojem světla je samozřejmě Slunce, které putuje v průběhu dne po obloze a tím mění svoji polohu jednak vůči nám a jednak také vůči planetě Zemi.

Výsledkem pohybu Země kolem Slunce a zároveň otáčení planety kolem vlastní osy, je různé zbarvená slunečního světla. Od studeného namodralého světla až po teplé a měkké osvětlení, typické například pro zataženou oblohu těsně před bouřkou. V průběhu dne se tak vystřídá několik „náladových“ osvětlení, která jsou vhodná pro různé fotografické žánry.


Vůně listí, foto: Pavel Křeček

Zlatá hodina je typická pro první a poslední hodinu přirozeného slunečního světla – tedy těsně po východu a těsně před západem Slunce. Zlatá hodina je charakteristická měkkým a teplým světlem, které má spíše difúzní charakter. Zlatá hodina je ideálním okamžikem pro fotografování portrétů či náladových snímků krajiny a zátiší

Když je totiž Slunce nízko nad horizontem, prochází světlo větší (delší) vrstvou atmosféry – intenzita přímého záření se sníží a větší část osvětlení pochází z odraženého nepřímého světla od nebe. Nízká poloha Slunce nad obzorem navíc stojí za dlouhými stíny. Přesná doba, která odpovídá zlaté hodině je z logiky věci závislá nejen na ročním období, ale především na lokalitě, kde se nacházíme.


Slunečnice, foto: Petr Illek
A co je modrá hodina

Jak možná tušíte, tak modrá hodina je jakýmsi opakem hodiny zlaté a odkazuje také na období svítání a soumraku, ovšem nikoliv po východu a před západem Slunce, ale před jeho východem a po západu. V tyto okamžiky je totiž Slunce nízko pod obzorem a jeho svit přeřazuje oblohou i do míst, kde sice nevidíme sluneční kotouč, ale pořád je ještě relativně dost světla.


Benátky večer, foto: Petr Kareš

Obloha má v tuto dobu tmavě modrou až nafialovělou barvu (která evokuje noční atmosféru) a její jas je přibližně stejně intenzivní, jako jas umělého osvětlení budov a ulic. Tento okamžik je vhodný pro tvorbu fotografií, které vypadají jako noční – obloha má tmavě modrou barvu a není tak výrazný expoziční rozdíl mezi světlými a tmavými místy na fotografii, jako je tomu v noci.

Vhodná je modrá hodina především pro fotografování architektury a samozřejmě i krajiny, celkově je světlo poměrně jemné a v kombinaci s umělým osvětlením budov vytváří na snímku velmi pěkný barevný kontrast.


Večerní Haarlem, foto: Ilona Hromádková

Jak zlatou a modrou hodinu najít?

Výše řečené platí prakticky pro všechny lokality s výjimkou míst blízko pólů, kde může specifické osvětlení trvat prakticky celý den – typicky se jedná o polární noc a polární den. Na ostatních místech si stačí zapamatovat přibližnou dobu jednotlivých „hodin“.

Ať už tedy budete kdekoliv a budete chtít využít specifického osvětlení ve zlaté nebo modré hodině, budete muset znát dobu východu a západu slunce.


Kaplička u cesty, foto: Vendula Holubová Kaprálová

Anebo využít některou z celé řady aplikací pro přesný výpočet trvání zlaté a modré hodiny v závislosti na zeměpisné poloze. Pokud nemáte chytrý telefon, avšak disponujete na cestách notebookem s bezdrátovým připojením, můžete navštívit stránku Golden Hour.com, kde najdete graficky přehledně zpracovanou kalkulačku včetně mapy pro výběr lokality.

Pro práci s mobilním telefonem nebo tabletem můžeme z vlastní zkušenosti doporučit aplikace ExSate Golden Hour pro systém Android anebo pro platformu iOS hojně doporučovaná aplikace Golden Hour. Uživatelé platformy Windows Phone mohou vyzkoušet aplikaci Magic hours.

Pozn. titulní foto: Soumrak nad Sněžníkem – Ilona Rosenkrancová

SDÍLET:

Komentáře

  • 1