ZASNĚŽENÁ KRAJINA A KOMPENZACE EXPOZICE

Na zimní scenérie krajiny pokryté sněhem je vždy radost pohledět. Při focení je ale důležité myslet i na kompenzaci expozice, aby fotka odpovídala co nejvíce tomu, co vidíte.

Určitě se vám to už někdy stalo – snažili jste se zachytit krásně zasněženou krajinu, obloha byla skoro bez mráčku a vše doslova zářilo. Při pohledu na výslednou fotku jste ale neušli zklamání, jelikož zdaleka nepůsobila projasněně, spíše naopak byla šedá a ponurá.

 Kdy je třeba použít korekci expozice

Důvodem je automatika měření expozice, kdy fotoaparát vyhodnocuje scénu, na níž míříte a snaží se nastavit expoziční parametry (ISO, clonu, čas dle zvoleného režimu) tak, aby pokud možno nedocházelo k extrémům, tedy přeexponování nebo podexponování fotky. Proto při zaznamenání prozářené zasněžené krajiny často vyhodnotí situaci jako přeexponovanou a má tendenci fotku ztmavovat. Jde o známý jev, který se týká každého digitálního fotoaparátu, naštěstí ho ale lze snadno korigovat.

 

Před kompenzací expozice.

Po aplikování kompenzace expozice +0.7 EV.

K tomu slouží tlačítko / kolečko korekce expozice, pomocí něhož snadno vrátíte expozici fotky na úroveň odpovídající tomu, co skutečně vidíte. Není při tom třeba zacházet příliš daleko, obvykle stačí 2-3x otočit kolečkem na +0.7 či +1.0 EV, a hned fotografie získá onen prozářený charakter, kvůli kterému jste ji pořizovali.

 

Fotoaparáty Olympus PEN mají standardně pro korekci expozice vyhraněné tlačítko šipky nahoru na křížovém voliči, případně kolečko.

Fotoaparáty OM-D standardně umožňují měnit korekci expozice předním kolečkem v režimech P, A, S.

Obdobná situace může nastat i v obráceném smyslu, např. při focení portrétu s tmavým pozadím a jen lehce osvětleným obličejem portrétované osoby. Tehdy naopak může automatika vyhodnotit scénu jako příliš tmavou a nastavit světlejší expozici. V takovém případě je nutné kompenzovat expozici naopak do záporných hodnot.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1