LEPŠÍ KONTROLA OSTŘENÍ U STATICKÝCH SCÉN

Zvládnout ostření tak, aby bylo co nejpřesnější, nejrychlejší a zároveň jste nad ním měli plnou kontrolu je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou si fotograf musí osvojit. Zde přinášíme jednoduché a účinné postupy, jak lépe kontrolovat ostření statických objektů.

Při focení statických objektů a scén (krajina, architektura, produkt), ale i např. portrétů nejde obvykle o rychlost ostření, zato je o to větší potřeba zaostřit přesně a nenechat si ostření ničím rozhodit.

V situaci, kdy fotíte statickou scénu, jakou může být krajina, máte často fotoaparát na stativu, abyste docílili co nejpřesnější kompozice a mohli např. nafotit sérii různě exponovaných snímků – tzv. expoziční bracketing. Potřebujete tedy, aby se nejen nepohnul fotoaparát mezi jednotlivými snímky, ale také, aby zůstalo zaostřeno stále na stejné místo.

 

Pokud používáte výchozí nastavení ostření a spouště, vždy dojde nejprve k zaostření při namáčknutí spouště a teprve po domáčknutí fotoaparát pořídí snímek. Takové nastavení se hodí zejména pro reportáž nebo sport, případně focení zvířat, kde potřebujete být hlavně rychlí. Představte si ale situaci, kdy chcete pořídit 5 různě exponovaných fotografií a při focení jedné či dvou z nich zrovna ostřícím bodem prolétne pták nebo slunce přestane svítit na místo zaostření a fotoaparát má náhle problém v daném bodě zaostřit. V takovém případě dojde k přeostření na jinou vzdálenost a fotky jsou nepoužitelné.

 

Jde to ale i jinak. Vůbec nejpoužívanější a nejoblíbenější metodou je oddělit od sebe ostření a spoušť. Namísto zaostření při namáčknutí tlačítka, je tedy možné ostření vymezit jedno z funkčních tlačítek, typicky to, které máte nejblíže palci pravé ruky při držení fotoaparátu. Některé modely OM-D ho mají rovnou označené jako AEL / AFL, což značí zámek expozice / zámek ostření. Zaostření se pak provádí pouze zmáčknutím tohoto tlačítka, zatímco spoušť na poloviční zmáčknutí nereaguje a pouze pořídí snímek při plném domáčknutí. Nyní vám ukážeme, jak k takovému nastavení dojít (týká se řady OM-D E-M1):

Nepříjemnost, se kterou se občas fotografové setkávají, je nechtěné posunutí ostřícího bodu zmáčknutím šipky na křížovém voliči. Také zde je možné získat nad ostřením lepší kontrolu tím, že posunu ostřícího bodu vyhradíte jedno z funkčních tlačítek, přičemž bodem můžete posouvat až po jeho zmáčknutí. Nastavení je rychlé a jednoduché:

Je mnoho dalších způsobů, jak si ostření dále usnadnit a zpřesnit, jen tato dvě nastavení vám ale mohou značně zjednodušit život a dát vám výrazně lepší kontrolu nad ostřením. V některém z dalších článků se podíváme tentokrát na tipy k rychlému ostření při focení pohybujících se subjektů.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1