KOREKCE KÁCEJÍCÍCH SE SVISLIC LEVOU ZADNÍ

Fotili jste už někdy vysokou budovu od země? Pak vám nemohlo uniknout, že na fotce nevypadá zcela shodně s realitou. Je to dáno přirozenou deformací způsobenou náklonem objektivu. S fotoaparáty OM-D i PEN se jí však můžete snadno zbavit.

Kácející se svislice jsou nepříjemností, na kterou narazíte zejména při fotografování architektury, případně krajiny se širokoúhlým objektivem. Dokud fotíte s fotoaparátem přesně vyrovnaným v horizontální i vertikální ose, nesetkáte se s problémem. Jakmile ale fotoaparát sklopíte dolů či namíříte nahoru, změna úhlu způsobí kácení svislic, tedy situaci, kdy se původně přímé vertikální linie začnou soustřeďovat do jednoho bodu na pomyslném vzdáleném horizontu.

Fotka vyfocená s naklopením fotoaparátu vzhůru

Stejná situace s fotoaparátem namířeným přímo

 

Řešením může být jednoduše fotit z takového místa, které umožňuje dostat do záběru celou stavbu s fotoaparátem namířeným přímo, tedy bez naklápění. To ale často není možné kvůli zástavbě či jiným překážkám. Nezbývá potom, než fotoaparát přiměřeně naklopit a později se vypořádat s kácejícími svislicemi.

Většina dnešních grafických editorů umožňuje narovnat kácející se svislice, znamená to ale dodatečnou práci. Fotoaparáty OM-D a PEN ale v aktuálních modelech fotoaparátů disponují velmi šikovnou funkcí Korekce lichoběžníku, která vám umožní kácející se svislice narovnat hned při fotografování. V obou případech je však nutné počítat s ořezem fotografie (vizte obrázky).

Fotka před korekcí kácejících se svislic

Fotka po korekci kácejících se svislic s funkcí Korekce lichoběžníku

 

Funkce Korekce lichoběžníku má největší smysl při fotografování do formátu JPG, kdy se efekt zapíše do výsledné fotky. Ve formátu RAW se efekt do fotky nezapíše, jelikož se jedná o čistá data bez ovlivnění speciálními funkcemi fotoaparátu.

 

I v tomto případě má ale Korekce lichoběžníku smysl – poskytne vám totiž náhled výsledného ořezu a můžete tedy komponovat fotografii s tím, že dopředu víte, jak bude vypadat po korekci kácejících se svislic v grafickém editoru. Bez toho byste jen velmi obtížně odhadovali rozsah výsledného ořezu. 

Samotnou korekci lichoběžníku ovládáte otočnými voliči, neboli kolečky na vrchní straně fotoaparátu. Křížovým voličem, tedy šipkami pak můžete posouvat oblast ořezu. U fotoaparátů PEN, které mají kolečko jen jedno, můžete tlačítkem INFO přepínat mezi ovládáním vertikální či horizontální osy. Jako orientační linie pro posouzení rovnosti svislic vám může posloužit jednoduše hrana displeje.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1