MANUÁLNÍ OSTŘENÍ S OLYMPUSEM

Přesnost a rychlost automatického ostření se za posledních několik let posunula do dříve nepředstavitelných rozměrů a Olympus je jedním ze zásadních inovátorů v této oblasti. Přesto jsou situace, kdy mnoho fotografů nedá dopustit na manuální ostření. A také pro ně má Olympus několik velmi užitečných funkcí.

Jeden ze zásadních trendů v současné fotografické technologii je zdokonalování ostřícího mechanismu, do nějž se stále více uplatňuje také umělá inteligence. Automatické ostření je stále přesnější a rychlejší, přesto mohou nastat situace, kdy se nechá zmást nebo je velmi obtížné s jeho pomocí přesně trefit malý prostor, který chcete zaostřit. Proto má i dnes ve fotografii své nezpochybnitelné místo manuální ostření, které máte plně pod svou kontrolou.

 

 Zvolení režimu manuálního ostření

V továrním nastavení je ostření nastaveno na automatické S-AF bez možnosti manuálního ostření. Fotoaparáty Olympus v kombinaci s objektivy M.Zuiko Digital ale nabízí hned několik možností, jak aktivovat manuální ostření.

 

 

Rychlé menu „Live SCP“

V živém náhledu stiskněte tlačítko OK, případně tlačítko rychlého menu (šipka v rámečku). Na zobrazeném panelu najděte funkci ostření (standardně nastaveno na S-AF) a kolečkem nebo stiskem tlačítka OK změňte nastavení na MF, pokud chcete ostřit pouze manuálně, nebo kombinaci S-AF / MF pro zachování automatického ostření s možností ručního přeostření.

 

 

Přepnutí prstencem na objektivu

Vybrané objektivy M.Zuiko Digital (zejména řady PRO) disponují posuvným ostřícím prstencem. Jakmile prstenec posunete směrem k sobě, aktivuje se manuální ostření bez ohledu na aktuální nastavení fotoaparátu.

 

 

Nastavení na tlačítko

Pro rychlé přepnutí na režim manuálního ostření MF můžete využít také jedno z funkčních tlačítek. To můžete nastavit v sekci MENU -> Uživatelské menu (ozub. kolečko) -> B . Zde vyberte jedno z funkčních tlačítek a po stisknutí OK vyberte funkci MF.

 

 

Aktivace zvýraznění hran

Neocenitelným pomocníkem při manuálním ostření je nástroj zvýraznění hran (focus peaking). Ten zobrazuje aktuálně zaostřené místo tím, že obtahuje zaostřené hrany zvolenou barvou. Aktivovat ho můžete v sekci MENU -> Uživatelské menu (ozub. kolečko) -> A4 > Asistent MF -> Zvýraznění -> Zap.

 

Nastavení zvýraznění hran

Pokročilejší modely fotoaparátů Olympus umožňují také detailnější nastavení nástroje Zvýraznění hran. Konkrétně se jedná o barvu zvýraznění a jeho intenzitu. K dispozici jsou barvy bílá, červená, žlutá a černá, přičemž s oblibou se používá červená barva pro její výraznost.

Možnosti nastavení zvýraznění hran najdete pod MENU -> Uživatelské menu (ozub. kolečko) -> D3 (nebo C1) -> Nastavení zvýraznění , pokud to váš fotoaparát umožňuje.

 

Intenzitou zvýraznění můžete nastavit, jak moc musí být hrany ostré, aby byly zvýrazněné od nízké po vysokou intenzitu.

 

Aktivace lupy

Vedle zvýraznění hran vám může být při manuálním ostření nápomocna také lupa, která se stejně jako zvýraznění hran aktivuje při otočení ostřícím prstencem objektivu. Standardně je tato funkce vypnutá, ale můžete ji aktivovat stejně jako zvýraznění hran v sekci MENU -> Uživatelské menu (ozub. kolečko) -> A4 > Asistent MF -> Zvětšit -> Zap.

Pokud nechcete, aby se lupa aktivovala automaticky při pohybu ostřícího prstence, můžete ji také nastavit na jedno z funkčních tlačítek. Některé fotoaparáty Olympus mají továrně určené tlačítko pro aktivaci lupy, u jiných ji můžete nastavit jednoduše pod sekcí MENU -> Uživatelské menu (ozub. kolečko) -> B, kde opět vyberete libovolné z dostupných funkčních tlačítek.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1