NASTAVENÍ FOTOAPARÁTU NA STATIVU

I přes vynikající stabilizátor ve fotoaparátech OM-D a PEN se občas neobejdete bez stativu. Jen umístit a vyrovnat fotoaparát ale nestačí. Přinášíme tedy několik tipů, jak s fotoaparátem na stativu pracovat pro docílení nejlepších výsledků.

Pojďme začít opravdu od začátku. Řekněme, že jste si třeba i na základě našeho nedávného článku vybrali stativ. Nyní je načase s ním začít pracovat. Připevnili jste na něj fotoaparát, vyrovnali ho a vytvořili kompozici snímku. Co teď můžete udělat, aby práce s fotoaparátem byla příjemná, jednoduchá a co nejpřesnější?

 

Vypnutí stabilizátoru

Tahle poučka je zřejmě to první, co vám zkušenější fotograf poradí a je stará jako stabilizátory samy. Ty mají totiž tendenci se při použití fotoaparátu na stativu chovat trochu neočekávaně. Zvláště vlivem dříve sklápějícího se zrcátka (nyní již jen mechanické závěrky) se může stát, že se fotoaparát nepatrně rozechvěje, na což stabilizátor ihned a leckdy přehnaně reaguje, čímž paradoxně místo stabilizování obraz ještě více rozhodí. Z toho důvodu se vždy doporučuje stabilizátor na stativu vypínat.

 

Ikonka stabilizátoru v rychlém menu

 

Stabilizační systém OM-D v 5 osách

Zpožděná / Tichá závěrka

Zde opravdu můžete zaznamenat zlepšení kvality ostrosti fotek i s našimi aktuálními fotoaparáty. Dříve se tato funkce týkala zrcátka, které předsklopila, aby jeho sklopením nedošlo k rozechvění fotoaparátu. Dnes nás již zrcátko netrápí, i v moderních bezzrcadlovkách je ale přítomna mechanická závěrka, která má jemnější pohyb, přesto dokáže fotoaparát také nepatrně rozechvět. Výsledkem je minimálně, ale přesto zhoršená ostrost. Aktivací funkce zpožděné (Proti nárazu) nebo Tiché závěrky aktivujete závěrku elektronickou, což má často za následek mírné zvýšení ostrosti fotek.

 

Nastavení zpožděné závěrky ("Proti nárazu")

 

Nastavení zpožděné a tiché (elektronické) závěrky najdete také pod MENU -> Fotografické menu 2.

 

Nerozhýbat pohybem!

Když už jste si vše takto připravili, byla by velká škoda zkazit si snímek roztřesením fotoaparátu v momentě, kdy mačkáte spoušť. Tato poučka je snad ještě důležitější než všechny předchozí – na stativu nikdy nefoťte zmáčknutím spouště fotoaparátu!

 

SDÍLET:

Komentáře

  • 1