ZACHYŤTE BOUŘKU S LIVE COMPOSITE

Jaro je v plném proudu a pomalu nám začíná sezona bouřek. Zachytit blesk dříve vyžadovalo mnoho umu a trpělivosti, s režimem Live Composite to ale hravě zvládne každý!

Standardně byste museli při zachycování bouřky pracovat s dlouhým časem závěrky (dlouhou expozicí) a doufat, že zrovna nějaký blesk prolétne oblohou. Režim Live Composite ale umožňuje zachytit třeba celou bouřku bez toho, aby došlo k přeexponování fotky.

Inspirovat se můžete třeba u fotografií našeho ambasadora Rostislava Stacha, který se specializuje na focení zvířat, ale při příležitosti blížící se bouřky nemohl odolat a vyzkoušel možnosti svého fotoaparátu OM-D E-M1 Mark II.

 

Foto: Rostislav Stach

Práce v režimu Live Composite

Režim Live Composite je dostupný 2 způsoby:

1. Manuální režim

  • Nastavte na voliči režimů manuální režim M
  • Zadním kolečkem otáčejte doleva, dokud se místo ukazatele času neobjeví nápis LIVECOMP
  • Stiskněte tlačítko MENU
  • Zvolte požadovanou délku expozice (min. 0,5s, max. 60s)
  • Potvrďte tlačítkem OK 

2. Režim AP (Advanced Photo)

  • Na voliči režimů zvolte režim AP
  • Zvolte funkci Live Composite (Živé Kompozitní)

 

Zaostření a nastavení času závěrky je vhodné (u zaostření nutné) nastavit předem, tedy v režimu priority času S nebo manuálním režimu M. Vyzkoušejte nejprve nejkratší možný čas 0,5s (na displeji hodnota času "2") a pokud je náhled fotky příliš tmavý, prodlužte čas závěrky na vhodnou hodnotu. Pokud je fotka příliš světlá, nastavte zadním kolečkem hodnotu clony na vyšší číslo, resp. korekci expozice do záporných hodnot.

Foto: Rostislav Stach

Při prvním stisku spouště zaznamená fotoaparát referenční snímek, o čemž vás informuje na displeji, dalším stiskem pak aktivujete snímání druhého snímku. Ten překresluje původní snímek v místech, kde se objeví světlejší místa, zatímco místa, kde se světlo neobjeví, zůstávají netknutá. Na displeji se přitom průběžně zobrazuje náhled právě pořizovaného snímku. U novějších modelů fotoaparátů PEN a E-M10 s režimem AP stačí pouze 1 stisknutí spouště a fotoaparát pořídí první i druhý snímek automaticky. Ve chvíli, kdy jste s výsledkem spokojení, jednoduše opět zmáčknete spoušť, čímž snímání ukončíte.

  

Fotoaparát si následně dá ještě pár sekund na čas, aby mohl snímek zfinalizovat a ukázat vám jej na displeji. Fotografie mohou být uloženy ve formátu JPEG i ORF (formát RAW) a dále s nimi můžete pracovat stejně jako s běžnými snímky.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1