NAUČTE SE VIDĚT ČERNOBÍLE

Černobílá fotografie nás okouzluje už po desetiletí. Ani v moderní době plné propracované technologie přitom neztrácí svůj půvab. Má však své zákonitosti a abyste ji dokázali ovládnout, je nutné naučit se vidět v černobílém spektru.

Pokud se již nějakou dobu věnujete fotografování, jistě Vám neušlo kouzlo černobílé fotografie. A pokud jste se černobílou fotografií začali zabývat, pravděpodobně jste slyšeli frázi "vidět černobíle". Toto slovní spojení je ve světě fotografického vzdělávání nesmírně populární - existují semináře, knihy a nespočet blogových příspěvků, které pojednávají o tom, "jak vidět černobíle". Tento blogový příspěvek však nebude o hypotetickém vidění - bude o tom, jak doslova vidět černobíle pomocí bezzrcadlovky Olympus. A nejenže vám ukážeme několik způsobů, jak to udělat, dáme vám také několik tipů, jak z toho vytěžit maximum.

 

Foto: Rudolf Baranovič

1. PROČ

Ať už jde o rozlehlé velkolepé krajiny zbavené barev, které vytvořil Ansel Adams, nebo o ikonické práce Dorothey Langeové z období krize - jedno je jisté - dobře provedený černobílý snímek obstojí ve zkoušce času. Fotografování v černobílé nejenže vytváří nadčasový vzhled, ale je to také úžasný způsob, jak nechat vyniknout vzory a textury okolního světa. Když z rovnice odstraníte barvy, zůstanou vám jen textury, kontrasty a světlo. Černobílou lze také použít k odstranění rušivých výrazných barev ze scény, aby váš objekt vynikl v moři rozptýlení.

 

Foto: Jozef Filo

 

2. KDY

Kdy byste měli fotografovat černobíle? Existují situace, kdy fotograf ví, že bude fotografovat černobíle, a to pouze na základě předchozích zkušeností s fotografováním určitého místa nebo prostředí.

Foto: Blanka Mináriková

Dobrým příkladem je pouliční fotografie (street photo). Černobílá fotografie ulice má něco do sebe. A přestože vždy existuje vodítko, v jaké době byla fotografie pořízena, emocionální spojení je to, co označujeme jako nadčasové. Nic ve scéně nepůsobí, jako by muselo být součástí nějaké doby, je to prostě život v daném okamžiku.

 

Foto: Rudolf Baranovič

Jindy můžete fotografovat černobíle, když chcete vytvořit dramatický a emotivní snímek, na kterém se barva nemá podílet.  Zkuste najít scénu, která nepotřebuje barvu, aby byla dramatická.

Foto: Marek Ondráček

3. JAK

Ono "jak" je tak snadné, že tomu nebudete věřit a možná vás to přiměje fotit černobílé fotografie častěji!

Nejdříve nastavíme fotoaparát na fotografování do formátu RAW+JPG. Důvod, proč to děláme, je ten, že získáte černobílý snímek, který reprezentuje to, co vidíte ve fotoaparátu (JPG), a zároveň získáte barevný soubor RAW, se kterým případně můžete dále pracovat  počítači. Nyní můžeme použít několik nastavení JPG, přičemž výchozí nastavení je LN (Large Normal). Pro vyšší kvalitu můžete zvolit možnost LF (Large Fine).

 

Abychom dostali fotoaparát do režimu RAW+JPG, nejprve přejdeme k nastavení typu souboru. Začněte stisknutím tlačítka OK a poté na displeji přejděte na ikonu pro typ souboru. Opětovným stisknutím tlačítka OK otevřete nabídku výběru a přejděte na typ souboru, který chcete použít.

 

Jakmile vyberete požadované nastavení, opětovným stisknutím tlačítka OK jej zvolte a nastavte.

Nyní, když jsme vybrali náš režim RAW+JPG, můžeme přejít k nastavení fotoaparátu v režimu Monotone (černobílý). Začněte opětovným stisknutím tlačítka OK a přejděte na možnost Picture Mode (Režim snímku) v pravé horní části displeje. Poté stiskněte tlačítko OK a otevřete nabídku výběru. Zde zvolíte nastavení MONOTONE (černobílý). Stiskněte tlačítko OK a poté můžete začít fotografovat.

 

Kromě tohoto způsobu můžete rovněž v položce Režim snímku nastavit jeden z uměleckých filtrů - Zrnitý film nebo Dramatický tón v monochromatickém variantě.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1