ZLEPŠETE SE VE FOCENÍ POMOCÍ PRAVIDLA ZLAZÉHO ŘEZU

Jistě to dobře znáte - jste na dovolené nebo na výletě, máte před sebou krásnou scenérii a chcete ji co nejlépe zachytit na fotce. Jak ale scénu zachytit, aby skutečně vynikla? Dobrá fotka má promyšlenou a vyváženou kompozici a zlatý řez (prvidlo třetin) vám pomůže jí docílit. 

Jde o nejzákladnější kompoziční vodítko, technika, která snadno a rychle zlepší kvalitu vašich fotografií: zlatý řez aneb pravidlo třetin.

Jak už název napovídá, pravidlo třetin rozděluje snímek na tři části ve vertikálním a horizontálním směru. Pomyslné dělící čáry vytvářejí čtyři protínající se body a devět stejných segmentů.

Zlatý řez se ve vizuálním umění uplatňuje od dávných věků a jde o všeobecně oku lahodící rozložení scény, které vychází z tzv. Fibonacciho posloupnosti.

Díky těmto dělením je snadné umístit fotografovaný objekt a horizont mimo střed, kde obvykle působí fádně nebo vytváří ve fotce nežádoucí napětí. To je užitečné zejména při fotografování na cestách. Na první pohled se to může zdát zvláštní, ale posunutím objektu mírně do strany, výš nebo níž než na střed vytvoříte rovnováhu, která je esteticky příjemná.

 

Foto: Jiří Novák

JAK POUŽÍVAT PRAVIDLO TŘETIN

Na začátku zarovnejte horizont se spodní nebo horní vodorovnou linií mřížky. Poté umístěte objekt podél jednoho ze čtyř průsečíků. Při nastavování záběrů považujte tyto body za cíle. Čím více bodů využijete, tím efektnější může být vaše fotografie, ale stále platí otřepané pravidlo – méně je mnohdy více.

Po umístění objektu se podívejte na okolí. Přibližně v šesti z devíti stejných oblastí by mělo být něco zajímavého – klíčové objekty, zajímavá struktura, barvy či vodící linie a křivky, takže zbylá třetina fotografie by měla zůstat jako tzv. negativní prostor.

Foto: Milan Strachota

Abyste si to ještě více usnadnili, upravte nastavení displeje fotoaparátu tak, aby se při fotografování promítala mřížka přes snímek. Tímto způsobem můžete být při umisťování přesnější.

 

ZACHYCENÍ HLOUBKY A POHYBU

Pravidlo třetin dokáže proměnit portrét v lifestylovou fotografii a krajinu ve snímek z magazínu. Umístěním objektu či horizontu mimo střed snímku uvolníte prostor pro další prvky. Rozložení objektů mezi popředí, střed a pozadí vytvoří vícerozměrnou fotografii.

Foto: Michal Jirák

Při fotografování nehybných objektů, jako jsou budovy nebo stromy, se pohybujte tak, abyste zachytili nové úhly a přidali snímku na rozsahu. Chcete-li vytvořit dynamiku, zohledněte způsob, jakým oči přirozeně přijímají informace. Stejně jako u knihy, i fotografii přirozeně čteme zleva doprava. Fotograf tak na základě téhle znalosti může vyprávět příběh vytvořený pomocí pravidla třetin. Vaše publikum ocení dynamickou scénu více než fotografii vyplněnou jedním vycentrovaným objektem.

 

Foto: Marek Ondráček

 

PRAVIDLO BEZ OMEZENÍ

Jak se říká, umění nezná hranic. Pravidlo třetin je kompoziční vodítko, ale existují neomezené možnosti jak ho použít. Ačkoli se mnoha fotografům nelíbí myšlenka porušování pravidla třetin, může takové porušení být účinné, pokud se provede promyšleně. Pokud se rozhodnete jej porušit, udělejte to s rozmyslem, například pomocí odrazu vytvořte dokonalou symetrii.

Foto: Miroslav Horyna

Používání a experimentování s pravidlem třetin je nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak rozvíjet své fotografické oko. Tato klasická technika vám nejen pomůže zachytit působivé snímky, ale může vám také pomoci rozvíjet váš styl.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1