KOMPOZIČNÍ PRAVIDLA, KTERÁ BY MĚL ZNÁT KAŽDÝ FOTOGRAF

Při každém cvaknutí spouště vytváříte určitou kompozici. Umístění, blízkost a zarámování objektů ovlivňují příběh, který vaše fotografie vypráví. Osvojte si těchto několik kompozičních vodítek pro získání působivějších snímků!

Přesvědčivé snímky jsou dobře vyvážené. Přirozeně vedou diváka k nejdůležitějším částem scény. Ať už tedy zachycujete skály Českého Švýcarska, nebo svou garáž, pokaždé budete muset zvážit stejné vizuální prvky. Naštěstí existuje několik osvědčených technik pro identifikaci struktur, které přirozeně lahodí oku. Jsou souhrnně známé jako pravidla kompozice.

NALEZENÍ ÚHLU POHLEDU

Pokud jde o pořízení dokonalého snímku, nestačí jen zamířit a vyfotit. Pokaždé, když změníte úhel pohledu, změní se i příběh vaší fotky. Jako fotograf máte možnost jít za hranice lidského úhlu pohledu, takže toho nezapomeňte využít. Zkuste si lehnout nebo fotografovat nad hlavou.

 

FOTO: MARTIN PAVINGER

Při fotografování jednoho objektu se nebojte maximálně zazoomovat. Tím zploštíte scénu a přenesete pozornost na hlavní objekt. Poté nastavte objektiv na otevřenou clonu (F2.8 nebo nižší). Zvažte přidání objektů, jako je větev stromu nebo listí před objektiv, abyste rozmazali části snímku, zatímco se budete soustředit na vzdálený objekt.

 

FOTO: RENÉ BRUNDA

VYPLNĚNÍ ZÁBĚRU

Okraje vaší fotografie tvoří rám záběru. Chcete-li získat co nejlepší snímek, vyplňte záběr co největší částí fotografovaného objektu. Myslíte, že jste dostatečně blízko? Zkuste to ještě více. Jak řekl slavný fotograf Robert Capa: "Pokud vaše snímky nejsou dostatečně dobré, nejste dostatečně blízko".

S ohledem na to se vyhněte tomu, abyste do záběru dostali příliš mnoho objektů. Často méně znamená více. Zkuste použít vysoce světelný objektiv s clonou F1.8 nebo nižší, abyste rozmazali pozadí a lépe zdůraznili fotografovaný objekt.

 

FOTO: NIKITA ŠŤASTNÁ

NEGATIVNÍ PROSTOR A PRAVIDLO TŘETIN

Namísto úplného přiblížení objektu si nechte určitý tzv. negativní prostor, což je oblast bez výraznějších detailů kolem hlavního objektu či objektů. Vytvořením negativního prostoru zvýšíte intenzitu objektu, zabráníte zbytečnému nepořádku na fotografii a vytvoříte celkově poutavou kompozici.

FOTO: MAREK ONDRÁČEK

Jakmile dostatečně vytvoříte negativní prostor, použijte pravidlo třetin. Představte si, že snímek protínají dvě čáry, které ho rozdělují na tři stejné části ve vodorovném i svislém směru. Hlavní objekt pak můžete umístit mimo střed do jednoho ze vzniklých průsečíků a hned získáte poutavější fotografii.

POUŽITÍ RÁMOVÁNÍ V ZÁBĚRU

Zarámování objektu může v kompozici vytvořit hloubku a nasměrovat oči diváka hlouběji do fotografie. Rám dveří, okna nebo větve stromů mohou zásadně změnit váš snímek. Rámování vám umožní izolovat pohled na hlavní objekt a vyhnout se nepořádku a rozptýlení (podobně jako to dělá běžný fotorámeček).

 

FOTO: MAREK ONDRÁČEK

FOTO: DAVID BUČEK

SPRÁVNÉ OŘÍZNUTÍ

Použijte ořez pro zvýraznění příběhu, ale nebuďte příliš horliví a např. u portrétu neořízněte nevhodně končetinu nebo hlavu. Oříznutí může výrazně změnit snímek k lepšímu, odstranit nežádoucí detaily a lépe vycentrovat objekt. Vyzkoušejte nástroj pro úpravu fotografií, jako je Olympus Workspace, Adobe Photoshop, Lightroom, Affinity, Zoner apod. a nezapomeňte na pravidlo třetin, které vám pomůže upravenou fotografii komponovat.

 

FOTO: ROSTISLAV KRÁLÍK

VODÍCÍ LINIE

Vodící linie vtahují diváka do fotografie, vedou ho z jednoho bodu do druhého a vytvářejí iluzi hloubky (užitečné např. při fotografování krajiny). Vezměte diváka na vizuální cestu tím, že najdete zajímavé tvary nebo linie, které vedou oko diváka k objektu nebo scéně. Přicloňte například na F6.3 nebo F8, abyste zvětšili hloubku ostrosti a zachovali větší část záběru zaostřenou.

 

FOTO: MILAN STRACHOTA

V praxi jsou tato pravidla skutečně spíše vodítkem. Mohou vám ale pomoci usměrnit vaši kreativitu a rozvíjet tvůrčí oko. Samozřejmě nemusíte každé z těchto pravidel aplikovat na každou fotografii. Součástí zábavy je hledání kreativních způsobů, jak pravidla porušit. Jak kdysi řekl Truman Capote: "Pokud jste se narodili s jejich znalostí, fajn. Pokud ne, naučte se je. Pak si pravidla upravte tak, aby vám vyhovovala."

SDÍLET:

Komentáře

  • 1