JAK NA MAKRO FOTOGRAFII V TERÉNU

Vyfotografovat neuvěřitelně detailní makro fotografii doma či v ateliéru s použitím mrtvého hmyzu má své nároky, docílit ale povedeného makra ve volné přírodě je opravdová zkouška trpělivosti a znalosti prostředí. Přinášíme vám tedy několik tipů a triků, jak maximalizovat šance nalezení zajímavých motivů pro makrofotografii v přírodě.

Než se vydáte do terénu pracovat s živými objekty, je důležité seznámit se s vybavením a trénovat, abyste si vybudovali jistotu. Stanovení herního plánu se může zdát zřejmé: strávit nějaký čas v terénu, najít malé potvůrky a pořídit úžasné fotografie - ale trocha plánování může znamenat obrovský rozdíl.

 

Foto: DAVID DOHNAL

Místo, místo, místo

Pokud chcete fotografovat brouky, jděte na místo, kde je jich hodně! Hledejte mokřady, louky nebo jiné oblasti s pestrou vegetací, o kterých je známo, že lákají hmyz. Jakákoli oblast s hustým rostlinným porostem přinese velké množství příležitostí. Pokud k tomu přidáte vodní plochu, určitě jich najdete ještě více. Hmyz, jako jsou vážky a jepice, klade vajíčka do vody a tráví spoustu času křižováním po blízkých polích.

 

Foto: VLADIMÍR IHNATKO

Pokud hledáte obzvláště pestrou populaci drobných živočichů, vyhledejte oblasti s rozmanitou vegetací. Obrovský sortiment rostlin a květin nabízejí například botanické zahrady. Tento sortiment láká širokou škálu zájemců o hmyz. Některá města mají projekty zaměřené na divoké květiny nebo opylovače. Tyto projekty nejen udržují přirozenou krajinu oblastí, ale také poskytují vynikající příležitosti pro focení makra. Dalším způsobem, jak najít místa s výskytem makrofágů, je kontaktovat oddělení národních parků a CHKO. Zeptejte se jich, jestli vědí o nějakých oblastech, kde by se mohl vyskytovat hmyz. Strážci parků a přírodovědci jsou cenným zdrojem informací o místní fauně a flóře a mohou vás upozornit na úžasná místa, o kterých jste neměli ani tušení!

 

Foto: ROSTISLAV KRÁLÍK

Na načasování záleží

Většina hmyzu a pavouků patří mezi ektotermy. To znamená, že k zahřátí svých těl potřebují teplo ze slunce, což je obvykle činí aktivnějšími uprostřed dne - ale fotografování energických objektů na poledním slunci může být velkou výzvou. Důrazně doporučujeme vyrazit do terénu při východu slunce. Setkáte se s mnohem pomalejšími objekty a mělo by být mnohem snazší je přimět ke spolupráci. A navíc je tu bonusová výhoda - kapky vody! Když se na rostlinách, hmyzu, pavoucích a pavučinách shromáždí ranní rosa, dodá vašim fotografiím další zajímavý prvek. Nejenže to bude vypadat skvěle, ale přidaná váha kapek na křídlech hmyzu může ztížit létání. Když najdete ospalý hmyz, který čeká, až mu slunce vysuší křídla, můžete se přiblížit a pořídit detailní záběry.

 

Foto: ROMAN HANÁK

Pokud nejste zrovna ranní ptáče, můžete zkusit západ slunce. Někteří živočichové si udržují tělesné teplo až do noci a využívají příkrov tmy k lovu kořisti a vyhýbání se živočichům, kteří je loví. Fotografování v noci vám odhalí zcela novou sadu makro objektů od molů po pavouky a celou řadu strašidelných plazů mezi nimi.

Buďte trpěliví

Trpělivost je považována za ctnost. U makrofotografie to platí obzvlášť. Když dokážete fyzicky zpomalit tempo a psychicky se uvolnit, najdete více objektů, udržíte fotoaparát stabilněji a nakonec pořídíte lepší snímky. I když může být lákavé prodírat se lesem a očekávat, že se vám objekty samy nabídnou, takový přístup málokdy funguje.

 

Foto: ROSTISLAV KRÁLÍK

Doporučujeme jít pomalu a přitom si neustále prohlížet okolí. Mnozí členovci jsou mistry převleků. Při "skenování" si všímejte pohybu a jakýchkoli kontrastních tvarů, barev nebo textur. Pokud věnujete čas opravdu pozornému pozorování, začnete si všímat jemných odchylek od přirozeného prostředí. Například kudlanka nábožná dokonale splývá s trávou nebo stonky rostlin. Pokud zpomalíte a opravdu si tyto stonky prohlédnete, všimnete si, když něco vypadá trochu jinak nebo se začne pohybovat způsobem, který není rostlinám příliš podobný.

 

Foto: NIKITA ŠŤASTNÁ

Zpomalení vám umožní nejen více vidět, ale také více slyšet. Přesně tak, posloucháním můžete najít hmyz. Ve skutečnosti je to pravděpodobně nejjednodušší způsob, jak najít kobylky. Při tichém pohybu po louce se zastavte, poslouchejte cvrkot lučních koníků a snažte se určit směr, odkud přichází. Udělejte krok nebo dva směrem ke zvuku a znovu se zastavte. Pokud se budete pohybovat příliš rychle, cvrlikání zcela ustane, ale když se budete pohybovat po malých kouscích, kobylka se usadí a bude znovu cvrlikat.

Foto: ILONA ROSENKRANCOVÁ

Hledejte vysoko i nízko

Typicky váš standardní pohled padne na úroveň vašich očí. Jistě, některé objekty mohou být 1,5m nad zemí, ale mnoho členovců žije na stromech nebo v trávě. Fyzické snížení se vám může pomoci najít více objektů a pomůže vám zpomalit tempo (viz výše). Jakmile najdete objekt, zvažte úhel, který diváka přenese do jeho světa. Většina lidí netráví mnoho času plazením se po loukách a hledáním brouků. Pokud se s hmyzem setkají, je to obvykle z pohledu shora dolů. Při fotografování ze země můžete poskytnout pozměněnou perspektivu, která diváky přenese do světa vašeho objektu. Stejně tak pohled vzhůru může vést k jinak promarněným příležitostem. Na kmenech a větvích stromů lze nalézt pavouky, mravence, housenky a celou řadu dalších členovců. Nezapomeňte mít oči na stopkách.

 

Foto: NIKITA ŠŤASTNÁ

Poznejte rostliny

I když nemusíte být úplný botanik, abyste mohli najít hmyz v terénu, trocha znalostí o rostlinách vám může hodně pomoci. Pokud se zaměříte na určitý druh objektu, prozkoumejte známé hostitelské rostliny, abyste je mohli vyhledat. Obvykle je snazší rozpoznat rostliny než drobné tvory. Vztah mezi hmyzem a rostlinami je zásadní. Čím více tomuto vztahu věnujete pozornost, tím více objektů najdete.

 

Foto: NIKITA ŠŤASTNÁ

Přiveďte si brouky k sobě

Za velmi málo peněz a s malým úsilím si můžete makro objekty přivést přímo na svou zahradu! Můžete zjara koupit směs semen divokých květin a vysázet je do květináčů a truhlíků kolem domu. Pokud si nejste jisti, jaká semena polních květin vybrat, stačí se poohlédnout po semenech květin, které jsou původní ve vašem regionu. Tyto rostliny s největší pravděpodobností přilákají původní hmyz. Pěstování vlastních divokých květin vám poskytne příležitost k fotografování a učení přímo na místě.

 

Foto: ROMAN HANÁK

Dejte si lepší šanci na získání lepších záběrů

Většina hmyzu od přírody nespolupracuje. Pokud se zaměřujete na živé objekty, je pomalý a rozvážný přístup rozhodující složkou pro pořízení úspěšné fotografie. Pohybujte se pomalu a plynule a snažte se získat důvěru, než se vrhnete na požadovanou pracovní vzdálenost. Lepší je začít trochu dál, stisknout spoušť, přiblížit se a opakovat. Každý se snaží dosáhnout makrosnímků s velkým zvětšením 1:1, ale vyplašit příliš mnoho objektů může být opravdu frustrující. Někdy mohou být snímky pořízené na cestě k 1:1 nakonec lepší než původní záměr.

 

Foto: ALEŠ KOZLÍK

Když se blížíte k objektům ve volné přírodě, nezřídka se stává, že máte jen jednu šanci pořídit snímek. Poslední věc, kterou chcete udělat, je uvědomit si, že vaše nastavení bylo špatné, až poté, co váš objekt uprchl. Doporučujeme vyzkoušet expozici předtím, než se k objektu přiblížíte. Zatímco dáváte objektu trochu prostoru, zaměřte se na blízkou větvičku a pořiďte jeden nebo dva snímky. Jakmile si z bezpečné vzdálenosti ověříte své nastavení, můžete se přiblížit a fotografovat ve skutečnosti.

Makro objektiv M.Zuiko Digital 60mm F2.8 Macro

 Makro objektiv M.Zuiko Digital 30mm F3.5 Macro

Jakmile se přiblížíte k minimální pracovní vzdálenosti, dbejte na to, aby vaše pohyby byly jemné, abyste minimalizovali riziko vyplašení objektu. Pokud se vám poštěstí dostat se do požadované pozice, je čas na pořízení záběru. Věnujte objektu nějaký čas a měňte úhly pohledu, expozici a zaostření. Můžete dokonce použít funkci Focus Bracketing ve fotoaparátu a pořídit sérii snímků s různě zaostřenými oblastmi nebo funkci Focus Stacking (Skládané makro) ve fotoaparátu a vytvořit snímek s větší hloubkou ostrosti.

SDÍLET:

Komentáře

  • 1