NAUČTE SE POUŽÍVAT DIGITÁLNÍ ND FILTR!

Neutrální (ND) filtr patří k základním pomůckám každého fotografa krajiny či města. S jeho pomocí dokážete rozmazat pohyb i za bílého dne, ať už se jedná o potok, mraky nebo rušnou ulici plnou lidí. S digitálním ND filtrem ve vybraných modelech OM-D dokážete to samé bez nutnosti pořizování a nasazování klasických filtrů.

Co je to digitální ND filtr a proč ho používat?

Abychom mohli odpovědět na tuto otázku, musíme nejprve vědět, co ND filtr dělá. Neutrální (ND) filtr umožňuje fotografovi kontrolovat expozici snímku. ND filtr minimalizuje množství světla dopadajícího na snímač fotoaparátu a umožňuje použít delší čas závěrky i za situací, kdy by jinak došlo k přeexponování fotografie.

 

Foto: JIŘÍ HAIDL

Jakým typům fotografií ND filtr prospívá?

ND filtr je důležitý zejména při snaze o rozmazání pohybujících se plošných objektů, jako jsou mraky a voda. Fotografové krajiny s oblibou fotografují řeky, potoky, vodopády a pohybující se mraky, čímž docilují jemnějšího vyznění výsledné fotky. Režim digitálního ND filtru v rámci nových OM-D E-M1X a OM-D E-M1 Mark III je pro takové situace tedy obzvláště užitečný.

Snímky na této stránce ukazují, jak ND filtry minimalizují světlo a umožňují zachytit pohyb vody a / nebo mraků při použití delšího času závěrky.

 

Foto: MAREK ONDRÁČEK

Proč používat digitální ND místo klasického filtru?

Výhodou digitálního ND filtru je, že vyžaduje méně vybavení a méně práce při fotografování požadovaného snímku. To, že nemusíte nasazovat externí filtr, umožňuje rychlejší nastavení a akceschopnost při focení. Při fotografování pohyblivých prvků, jako je voda nebo zejména mraky, může být někdy rozhodujícím faktorem načasování a zachycení správného momentu.

 

Foto: LADISLAV SKÁLA

Kdy použít stativ

Je důležité si uvědomit, že při použití digitálního ND filtru v kombinaci s až 7,5stupňovou* stabilizací obrazu můžete použít delší čas závěrky při focení z ruky, bez rizika rozmazání fotky. To může často eliminovat potřebu stativu. Odhadem můžete z ruky pořídit snímek až do 2 sekund délky expozice při použití širokých ohnisek. Pokud by expoziční čas byl delší než 2 sekundy, je jistější sáhnout po stativu.

Foto: ILONA ROSENKRANCOVÁ

* 7,5 stupně stabilizace obrazu je možné při použití s objektivem s aktivovanou funkcí Sync IS, jako je M.Zuiko Digital ED 12-100mm F4.0 IS PRO.

 

Foto: MILAN STRACHOTA

Nastavení fotoaparátu

Digitální ND filtr funguje pouze v režimu priority závěrky (S) nebo v manuálním režimu (M). Před použitím digitálního ND filtru je důležité zkontrolovat / potvrdit nastavení a samozřejmě nezapomínat na důležitost připravení kvalitní kompozice.

Foto: MAREK ONDRÁČEK

SDÍLET:

Komentáře

  • 1