7 TIPŮ JAK BÝT LEPŠÍM FOTOGRAFEM

Ačkoliv je fotografování poměrně krátký procesem, stát se dobrým fotografem je obvykle běh na delší trať, který může být v mnoha případech vyčerpávající. Na co se tedy zaměřit, aby byla trať kratší a výsledky se dostavily pokud možno brzy?

Pokud jste si dali začátkem roku předsevzetí, že se stanete lepším fotografem, anebo budete fotografovat více a lépe, možná už se objevují první pochybnosti o schopnostech předsevzetí splnit. Není však nic horšího, než vzdát takový plán příliš brzy, hned při prvních úskalích či neúspěších. Každý z nás se vyvíjí a každého také naplňuje jiný fotografický žánr.

Jedno však máme všichni společné, pokud máme z pořízené fotografie radost, tak se s ní chceme pochlubit a obvykle nás toto uspokojení „nakopne“ do dalšího fotografování, kterým se budeme postupně zlepšovat.

1. Naplánujte si celý rok

Nemyslíme teď samozřejmě plán po dnech, který bude velmi konkrétní, ale základní „jízdní řád fotografování“ bude určitě praktickým pomocníkem. Určitě není od věci si promyslet, co vás v následujícím roce čeká a zaměřit se na konkrétní cíle – pokud budete na jaře fotit svatbu, určitě byste měli dopilovat kompozici a techniku ovládání digitálu, abyste nepřišli o některé snímky.

Letní dovolená může být příležitostí pro vylepšení krajinářské fotografie a samozřejmě i pro doplnění výbavy například o polarizační nebo neutrální šedý filtr. Zkrátka a dobře, budete-li mít základní přehled o tom, jaké fotografické příležitosti a výzvy jsou před vámi, můžete se zaměřit vždy na konkrétní problematiku a zlepšovat tak své schopnosti.


Poslední barvy podzimu, foto: Martin Vaculík

2. Ukazujte své fotografie

Začněte sdílet své snímky a čerpejte inspiraci i konstruktivní kritiku od těch, kdo mají více zkušeností. Ideálním místem je například online galerie MujOlympus, kde můžete poměřit své fotografie s celou řadou dalších majitelů bezzrcadlovek Olympus.

Vaše fotografie by neměly jít do éteru bez úprav, takže sdílení vás také donutí udělat alespoň základní postprodukční úpravy a tím si navíc budujete jakýsi rukopis. Sdílení na sociálních sítích Facebook nebo Instagram má také své opodstatnění – vyzkoušíte si, jak vaše snímky obstojí před nefotografy. Doporučujeme najít si také vhodnou skupinu, kde můžete fotografie podrobit rozboru ze strany zkušenějších.

3. Starejte se o své vybavení

Není nic horšího, než mít skvělou výbavu, se kterou vyfotíte prakticky všechno, ale její stav je žalostný. A ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, najdou se i tací fotografové, jejichž vybavení byste do rukou brát nechtěli. Nedělejte kompromisy a pokud zjistíte, že potřebujete světelný objektiv, tak si jej prostě kupte, jinak budete omezení technikou, což není dobře.

Digitální fotoaparát je sice neživá věc, ale péče o něj se vám vrátí delší výdrží a lepší spolehlivostí, nemluvě například o tom, že zašpiněný hledáček může značně poznamenat finální kompozici a skvrny na objektivu pak sníží optickou kvalitu i perfektně ostrých objektivů.

4. Udělejte si konečně pořádek v archivu

Zálohování a archivace digitálních dat dosud stále není spolehlivě vyřešena, existuje však řada způsobů, jak snímky zálohovat a mít relativně malé riziko toho, že o ně přijdete. Nikoliv nepočetná skupina fotografů – amatérů nad zálohováním vůbec nepřemýšlí a všechny snímky „sype“ do jedné složky. Následné vyhledávání je pak velmi zdlouhavé, nemluvě o tom, že v případě havárie disku v počítači přijdou o všechny snímky.

V ideálním případě byste měli mít fotografie v počítači, na externím disku a také v cloudovém úložišti, za to už ani nemusíte platit horentní sumy, protože celá řada online fotogalerií poskytuje své služby zdarma a bez poplatku. Archiv budujte ideálně chronologicky – tedy složky ve struktuře rok/měsíc/den/popis akce.

5. Zkuste dlouhodobý projekt

Pro vytrénování vlastních fotografických schopností není nic jednoduššího, než se vrhnout na nějaký dlouhodobý fotografický projekt. Tím může být cokoliv – každodenní pořizování autoportrétů, fotografie mračen na obloze nebo zapojení do projektu 365. Výsledkem bude neustálá interakce s fotoaparátem a fotografií jako takovou, což vám pomůže dosahovat lepších výsledků a zamýšlet se nad různými technikami a kompozicí.

6. Prohlížejte fotky a dělejte si výběry

Další jednoduchá rada pro zlepšení vlastních schopností – prohlížejte si pravidelně své fotografie a vybírejte ty, které vás nějakým způsobem zaujmou mezi jinými, takové fotky si pak odkládejte bokem do speciální složky.

Při následném prohlížení vybraných snímků se snažte zjistit, proč vás daná fotografie zaujala ve srovnání s ostatními – jaká je použita kompozice, jak jste pracovali s clonou a časem, v kolik hodin a kdy byl snímek pořízen. Ze všech uvedených informací pak snadno zjistíte, co nejvíc funguje a můžete se začít programově snažit o tvorbu podobných snímků, které budou jistě divácky velmi úspěšné.

7. Tiskněte a vystavujte své snímky

Uvedený výběr fotografií je také vhodnou příležitostí pro jejich fyzickou výrobu, adjustaci a vystavení – a nemusí to být rozhodně výstava oficiální, stačí pověsit si snímky doma nebo jimi podarovat rodinné příslušníky. Ve vašich očích tak nabyde fotografie zcela jiného rozměru, nemluvě o tom, že fotka patří na papír, kde vynikne nejlépe – do monitorů a displejů totiž koukáme neustále.

Komentáře

  • 1