VYBERTE SI OBJEKTIV PODLE VAŠICH POTŘEB

Koupě dalšího objektivu k bezzrcadlovce obvykle není jednoduchým rozhodnutím, v potaz musíte brát celou řadu věcí počínaje ohniskem a konče světelností vybraného skla. Naštěstí však existuje řada nástrojů, které vám s výběrem pomohou.

Nejčastější je u začínajícího i mírně pokročilého fotografa ta, kdy má k dispozici fotoaparát a k němu setový objektiv, obvykle s rozsahem 14–42 mm, tedy efektivně se jedná o ohniska 28–84 mm, a to při světelnosti F3,5–5,6. Tedy tzv. denní objektiv, který je vhodný pro fotografování při dostatku světla – typicky ve dne. Rozsah ohnisek je sice omezenější, nicméně vystačíte s ním pro většinu fotografických situací.

Jakmile se ale rozhodnete ke koupi dalšího objektivu, je obvykle impulsem nějaký snímek, který jste zahlédli nebo možnosti, které vám daný objektiv nabízí. Pokud vyloženě nehledáte objektiv s dlouhým ohniskem, abyste mohli fotografovat divokou zvěř nebo vlastní děti při sportovních utkáních, pak může být otázkou, jaké ohnisko zvolit

A právě s takovou otázkou vám může pomoci jednoduchý průvodce výběrem objektivu, který na základě vašich preferencí doporučí vhodný objektiv. Průvodce najdete na webu Olympusu a je velmi jednoduchý.

V úvodním kroku vyplníte základní demografické údaje (pohlaví, věk) a také jak dlouho máte zkušenost s fotoaparátem s vyměnitelnými objektivy.

Posledním krokem je pak výběr pěti fotografií, které se vám líbí, respektive, které byste chtěli sami pořídit. Na základě těchto obrazových preferencí vám pak bude doporučeno hned několik objektivů, které by měly splnit vaše požadavky.

Po potvrzení výběru fotografií bude systém chvíli analyzovat, jaké snímky jste si vybrali, a co je pro ně specifické. V našem modelovém příkladu byl společným jmenovatelem všech fotografií širokoúhlý záběr a tudíž nám systém doporučil hned tři objektivy s krátkým ohniskem a širokým záběrem. Analogicky bude pracovat i v případě, kdy zvolíte odlišné snímky s odlišnými parametry – doporučí podle nich vhodný objektiv.

Když se nemůžete rozhodnout

Vzhledem k tomu, že objektivů je na trhu nemalé množství, a to nejen z dílny Olympusu, můžete se dostat do situace, kdy vám průvodce doporučí více objektivů s různým ohniskem a podobnou světelností. V takovém případě budete zřejmě stát před dilematem, které z nabízených ohnisek zvolit. Pokud dané ohnisko pokrývá i váš setový objektiv – například se budete rozhodovat mezi 17 nebo 25 mm objektivem – je řešení poměrně snadné.

Pro volbu ohniska je vyzkoušet si jeho záběr a podle toho se rozhodnout, který vám více vyhovuje – můžete si konkrétní ohnisko nastavit na objektivu a nesahat na zoomovací prstenec, případě u objektivů, které nemají zoom elektronický, je vhodné zalepit zoomovací prstenec nastavený na konkrétním ohnisku papírovou lepicí páskou – tím znemožníte změnu ohniska, takže budete limitování konkrétním záběrem, podobně, jako u pevného objektivu. Podle toho, s kterým ohniskem se vám bude fotografovat lépe, tak si vyberete pevný objektiv.

Fotoaparáty Olympus a další příslušenství zakoupíte v e-shopu Olympus nebo u autorizovaných prodejců Olympus.

Komentáře

  • 1