PROČ SI POŘÍDIT ŠIROKOÚHLÝ OBJEKTIV

Řada začínajících fotografů se pro ovládnutí bezzrcadlovky spokojí se setovým objektivem, který je vhodný pro většinu fotografických žánrů, kdy není třeba pracovat se specifickým zobrazením, například hloubky ostrosti. 

Při zvažování dalšího objektivu do výbavy si však zaslouží pozornost nejen světelné, ale také širokoúhlé objektivy. Obvyklý rozsah setového objektivu je 14–42 mm, což odpovídá úhlům záběru, které poskytne ekvivalentní rozsah ohnisek 28–84 mm, krátké ohnisko využijete bez problémů pro fotografování krajiny, dlouhé je pak vhodné pro portrétní fotografii nebo snímán detailů.


Ohnisko 9 mm

V případech, kdy se však chcete zaměřit na širší záběry – typicky architektura, reportážní fotografie nebo krajinné celky – je vhodné doplnit vybavení o širokoúhlý objektiv. Nejširší efektivní ohnisko 28 mm u základního zoomu poskytne úhel záběru přibližně 75°, jestliže ale zvolíte kratší hodnotu – typicky 20 nebo 24 mm – dostanete se na úhel záběru 84° respektive 94°, což už je mnohem zajímavější.

Práce se zkreslením

Takto širokoúhlé objektivy mají obvykle výrazné geometrické (sférické) zkreslení a dochází také k perspektivnímu zkreslení. První jmenované se projevuje tzv. soudkovitostí, kdy jsou rovné linie na snímku zachyceny jako vypouklé (tvar kopečku). To samozřejmě není žádoucí v okamžiku, kdy chcete scénu zachytit reálně, typickým problémem je například fotografován architektury, kde se prohýbají kolmé stěny. Navíc v případě, že fotoaparát otočíte směrem vzhůru, dojde ještě k tzv. kácení linií či sbíhání svislic a vysoký dům bude vypadat, jako by na vás padal.


Ohnisko 7 mm

Perspektivní zkreslení je způsobeno krátkou předmětovou vzdáleností – pokud snímáte s širokoúhlým objektivem skupinku lidí a budete stát hodně blízko (což je u takového záběru běžné) – dojde k výraznému zkreslení vlivem perspektivy ohniska – typické jsou pak protáhlé nosy, ruce a prakticky vše co je u krajů snímku.

Při přirozeném snímání mírně z nadhledu (stojící fotograf) a použití hodně širokoúhlého ohniska je snímací vzdálenost k nosu (ten je přirozeně nejblíže fotoaparátu) velmi malá, kdežto vzdálenost k ramenům či dokonce nohám je významně větší. Perspektiva tedy udělá jen svou práci, nos zvětší a ramena či nohy zmenší. Pokud přeženete perspektivu lidské tváře nebo postavy, je to hodnoceno velmi záporně a snímky působí až směšně, jako karikatury.


Ohnisko 9 mm

Z logiky věci tak nejsou širokoúhlé objektivy příliš vhodné pro portrétní fotografii, ovšem při snímání celé postavy a dostatečném odstupu, kdy se prodlužuje předmětová vzdálenost, získáte i více obrazových informací v obrazovém poli. Výsledkem pak mohou být snímky s optickým prodloužením nohou či rukou, které jsou typické například pro módní fotografii.

Krátké ohnisko = dlouhý čas

Pro širokoúhlé objektivy je typické, že mají relativně velkou hloubku ostrosti, a to i v případech, kdy jsou světelné, toho je možné velmi dobře využít při fotografování krajiny. Ovšem díky relativně velké hloubce ostrosti a širokému záběru není problém pracovat ani s delšími časy.


Ohnisko 8 mm Fisheye

Když pohnete aparátem s nasazeným teleobjektivem, který má úhel záběru např. 16°, bude to znamenat výraznou změnu scény a riziko rozmazání pohybovou neostrostí v důsledku delšího času. Základní pravidlo pro fotografování říká, že byste neměli fotit z ruky časem delším jak 1/30 s, s širokoúhlým objektivem, však bez problémů zvládnete udržet i 1/10 s. V okamžiku, kdy fotíte bezzrcadlovkami Olympus PEN a OM-D které mají stabilizovaný snímač, se pak můžete dostat i na časy mnohem delší, a to bez výrazného rizika rozmazání snímku.

Noční či podvečerní snímky z ruky se pak stávají hračkou, jelikož můžete využít delšího expozičního času bez nutnosti zvyšovat citlivost snímače, což by se mohlo negativně projevit na výsledné kvalitě snímku.

Velmi specifický objektivem je rybí oko, které poskytne úhel záběru 180° a více. Takový objektiv má velké zkreslení, které je však vykoupeno atraktivností záběru. Rybí oko můžete najít ve dvou provedeních – jedno vykreslí na ploše snímku ohraničený kruhový obraz a úhel záběru je 180° ve všech směrech, druhé pak vykreslí obraz na celé ploše snímku a vertikální a horizontální úhel záběru je o něco menší než diagonálních 180°.


Ohnisko 8 mm Fisheye

SDÍLET:

Komentáře

  • 1