JAK FOTOGRAFOVAT, ABY VÁM ZVÍŘATA NEUTEKLA?

Podobně jako sportovní fotografie, je i fotografování zvířat v divoké přírodě nebo v domácím prostředí relativně náročné na vystižení přesného okamžiku spouště.

Možná jste to už sami zažili – nachystáte se na fotografování dovádějícího psa, upravíte svoji pozici, aby byla kompozice co nejlepší a vyčkáváte na vhodný okamžik. Jenže jakmile tento nastane a stisknete spoušť, je výsledkem fotografie, na níž rozhodně není to, co byste chtěli, ani čekali.

Na vině je obvykle buďto špatné zaostření, příliš dlouhý expoziční čas nebo špatný okamžik stisku spouště. Dnes se podíváme na posledně jmenovaný parametr. Abyste eliminovali množství nepovedených fotografií, způsobených tím, že stisknete spoušť dříve nebo naopak příliš pozdě než ve správný okamžik, je vhodné používat sekvenční snímání.


Orel mořský, foto: Miroslav Chvoj

Všechny aktuálně nabízené bezzrcadlovky Olympus PEN a OM-D mají v nabídce minimálně dva režimy sekvenčního snímání – pomalý a rychlý – které ještě u vybraných modelů doplňuje další dvojice v podobě tichého pomalého a rychlého sekvenčního snímání.

Používat rychlé nebo pomalé snímání?

Zásadním rozdílem mezi pomalým a rychlým sekvenčním snímáním je samozřejmě rychlost pořizování fotografií – ta je logicky nižší při pomalém (L) sekvenčním snímání. Ovšem vedle toho je třeba znát i další věc, a sice to, že v každém ze jmenovaných režimů fotoaparát odlišně ostří.


Puštík obecný, foto: David Zeman

V případě rychlé sekvence (H) zaostří fotoaparát pouze na první fotografii a poté „pálí“ jednu fotku za druhou, aniž by dále zaostřoval. Naopak v režimu pomalé sekvence (L) sice fotoaparát zvládne za sekundu o něco méně fotografií, avšak mezi jednotlivými snímky ještě přeostřuje. Výsledkem je tedy série ostrých snímků.

V zásadě je tedy potřeba rozlišovat mezi typem snímané scény, respektive mezi typem pohybu fotografované zvěře. V okamžiku, kdy fotografujete pohyb odehrávající se víceméně v jedné rovině – například skupinu srnek běžících zprava doleva – vystačíte si s rychlým sériovým snímáním, kdy fotoaparát zaostří pouze na první fotku.

Naopak v okamžiku, kdy budete snímat psa nebo dravce v letu, kteří se pohybují směrem k vám, bude potřeba zvolit pomalejší režim, který však mezi jednotlivými fotografiemi přeostřuje.


Volavka, foto: Rostislav Stach

Vedle volby mezi těmito dvěma režimy snímání, si můžete ještě v menu fotoaparátu zvolit, jakou rychlostí bude přístroj pracovat – kupříkladu v nastavení rychlosti pomalého sekvenčního snímání u modelu OM-D E-M5 Mk II je možné volit od 1 do 5 sn/s, u rychlého sekvenčního snímání pak od 5 do 10 sn/s.

Abyste zvěř nevyplašili

Jelikož mají zvířata velmi citlivý sluch, vyplatí se při lovech beze zbraní používat tzv. tichou závěrku, kterou disponují nejnovější modely systémových kompaktů. Při této volbě se nepoužívá mechanická závěrka, ale pouze elektronická – tedy nedochází k žádnému pohybu mechanického zařízení, ale data ze snímače se pouze odečítají po zvolenou expoziční dobu.

Díky tomuto režimu můžete fotografovat naprosto neslyšně, protože přístroj nevydává žádný zvuk, pozitivním vedlejším efektem je pak u některých fotoaparátů ještě rychlejší sériové snímání, jelikož není rychlost limitována kmitající závěrkou, ale pouze rychlostí odečítání dat ze snímače.

Stejně jako u běžného sekvenčního snímání, i v případě tichého režimu s elektronickou závěrkou můžete v menu fotoaparátu nastavit konkrétní rychlost snímání. A to ve stejném uživatelském menu v sekci C – spoušť a sekvenční snímání.

Dalším nastavením, na které je třeba dbát, je způsob ostření, ten si však detailněji rozebereme příště.

Komentáře

  • 1