5 TIPŮ JAK BEZPEČNĚ CESTOVAT S FOTOTECHNIKOU

Ačkoli se nám letní prázdniny pomalu chýlí ke konci, neznamená to, že by se nějak zásadně změnila chuť vyrážet na cesty a fotografické výpravy. Na co je třeba při cestách myslet?

Většina z nás při cestování řeší především praktické úkoly, jako je doprava, ubytování, nastavení plateb v zahraničí či výměna korun za měnu používanou v cílové destinaci. To vše má obvykle přednost před chystáním fotografického vybavení.

Až dojde řada na balení nádobíčka, je to vlastně všude stejné – vhodné zavazadlo, tělo, objektivy, filtry, baterie, nabíječka, paměťové karty, čistící sada, databanka pro zálohu fotografií apod. Další fází je ale přemýšlení nad bezpečností techniky a případně zabezpečením fotografií před jejich poškozením. Na co tedy dávat pozor?

Pojištění

Prakticky každý, kdo již někdy cestoval do zahraničí, uzavíral cestovní pojištění – jeho smyslem je především krytí nákladů v případě nehody nebo hospitalizace a lékařských úkonů. V dnešní době již pojišťovny nabízejí komplexní balíčky, které zahrnují i pojištění zavazadel v případě krádeže apod.

Velmi důležité je ale pročíst si obecné podmínky, jelikož taková pojistka se nemusí vztahovat na fotografické vybavení, případně se na něj vztahuje jen v případě, kdy jej máte bezpečně uzamčené – tedy nikoliv v okamžiku, kdy se s fotobrašnou prodíráte davem na ulici.

Při diskuzi nad vhodnou pojistkou a jejím krytím myslete i na nepředvídatelné situace – pád aparátu do moře, ponechání digitálu na střeše auta, zničení techniky vlivem povětrnostních podmínek. I když se vám bude možná zdát pojistka vyšší, rozhodně se v mnoha případech vyplatí a vy budete mít klid v duši.

Záloha

Každý fotoaparát je v zásadě nahraditelný, co ale nahraditelného není, to jsou vaše fotografie – jakmile o ně přijdete, máte smůlu, jelikož se obvykle jedná o zachycení neopakovatelných okamžiků. Proto si raději před odjezdem vytvořte a vyzkoušejte vlastní způsob zálohy snímků, která bude bezpečná.

Nejlepší cestou je okamžité zálohování fotek (jakmile se naplní karta) do počítače nebo databanky, kterou máte s sebou. Pamatujte také na to, že na cesty bude asi lepší SSD disk bez pohyblivých součástek, kterému nebude vadit dlouhé kodrcání na cestě.

Ideální je také duplicitní záloha na domácí server nebo některou z cloudových služeb – ačkoliv se bude jednat o nemalé množství dat, můžete počítač nechat nahrávat fotky třeba přes noc, když budete spát.

Opatrnosti není nazbyt

Většině nehod se dá obvykle předcházet, když se člověk alespoň krapet dopředu zamyslí – pokud je silná bouře na moři, asi není ideální okamžik jít fotografovat z paluby lodi. Stejně tak mrznoucí déšť v severských zemích nebude zcela ideální pro focení.

V takových podmínkách je pro mnoho fotografů lepší neriskovat a zůstat v teple a suchu. Nicméně, je-li adrenalin váš dobrý kamarád, pak si raději dopředu pořiďte ochranná pouzdra na digitál (stačí i podvodní pouzdro typu sáček se zipem. Nezapomínejte ale na to, že vyšší modely řady OM–D mají ochranu vůči prachu a vlhkosti, takže jim malý deštík rozhodně neublíží. Pozor ale dávejte na slanou mořskou vodu.

Elektřina je potřeba

Abyste mohli bez obav fotografovat, je jedním ze základních předpokladů nabitá baterie, a ta potřebuje zdroj elektřiny. Jenže, co když je v hotelu pouze jedna zásuvka v pokoji a vy máte hned několik zařízení k nabíjení? Velmi snadné řešení, zabalte si s sebou dělič napájení – roztrojku, rozčtyřku nebo klasickou prodlužovačku – díky nim nabijete současně několik zařízení.

Dobrou volbou je také dvojice nabíječek na baterie, pokud jich máte více náhradních. A rozhodně nezapomeňte přibalit síťový LAN kabel (máte-li s sebou notebook), který se může vždy hodit a přenos dat je přes něj násobně rychlejší, než přes Wi-Fi.

Vybavení vždy na palubu

Není nic horšího, než přijít o své cestovní zavazadlo a zůstat na letišti bez všech osobních potřeb a oblečení. Vlastně ještě horší je, když jedete na fotoexpedici a váš batoh s aparátem skončí na jiném kontinentě. I to se bohužel může stát, a tak je nejlepším řešením zvolit si fotobatoh nebo fotobrašnu jako palubní zavazadlo.

Díky malým rozměrům techniky Olympus není problém do takového batohu uložit kompletní vybavení. Problematická by mohly být pouze jeho hmotnost při odbavování – máme však v zásobě jeden fígl – nejtěžší kousky techniky (typicky objektivy) vezměte a dejte si je do kapes vesty nebo bundy, případně pověste fotoaparát na krk. Zavazadlu tím odlehčíte a při odbavení nebudete mít problém. Toto přemístění však udělejte, ještě před vstupem na odbavovací přepážku.

Komentáře

  • 1